13. komnata Fedora Gála (2009) [TV film]

13. komnata Fedora Gála
    Žánr: dokument
    Země: Česká republika
    Délka: 26 min.
„Známý slovenský sociolog, zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí, se narodil v koncentračním táboře Terezín. Teprve v roce 1994 se dozvěděl, jak zemřel za války jeho otec.“
Fedor Gál, známý slovenský sociolog, bývalý disident a zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí, se po rozpadu Československa odstěhoval do Prahy. Jedním z nejdůležitějších motivů jeho odchodu byly antisemistské výpady proti jeho rodině. Dnes žije v Praze, píše články, vydává knihy. Je otcem dvou synů a malé vnučky Sofinky.

Fedorův otec měl na Slovensku malé hospodářství. Ale pak se ze dne na den za fašistického státu stal jako Žid podřadným občanem. Dal se k partyzánům a jeho žena a synek Egon, starší Fedorův bratr, se schovávali v lese. Pak je však někdo udal. Otce poslali rovnou do koncentračního tábora Sachsenhausen a jeho těhotnou ženu se synem Egonem do Terezína. Zde pár týdnů před koncem války se narodil Fedor.

V koncentračním táboře se moc dětí nerodilo. Ženy do pátého měsíce musely podstoupit interrupci. Fedorova matka byla deportována do Terezína o Vánocích 1944 a on přišel na svět koncem března. Děti, které se nějakou náhodou v Terezíně narodily, většinou dlouho nežily, jejich matky neměly mléko, nebylo jídlo, řádily nemoci. U Fedorova porodu byl židovský doktor. Matka chlapečka pak schovala do krabice od bot. Ostatní spoluvězni sebrali zbytky chleba a vyrobili jí „chlebový dort.“ Novorozenec, který přežil v Terezíne, to byl vlastně zázrak.

Fedor Gál dlouho nevěděl, jak to bylo doopravdy s jeho rodinou. Teprve někdy kolem roku 1994 se dozvěděl, jak skutečně zemřel jeho otec. Skládal si historii z malých střípků. Řízením osudu se setkal s lidmi, kteří se za války setkali s jeho rodiči. Až v roce 1994 se Fedor dozvěděl od pamětníka pochodu smrti, jak jeho otec zemřel. Teprve po mnoha letech také poznal příběh svého otce, krátkou cestu jeho pětatřicetiletého života. Dozvěděl se, že otec jako nemocný měl zůstat na baráku s ostatními nemocnými. Bál se však, že když zůstane, tak ho zabijí. V té době ale Himmler udělal dohodu s Červeným křížem, že nemocní budou ušetřeni. Osm hodin poté, co otec odešel na pochod smrti, osvobodila Sachsenhausen americká armáda. Kdyby zůstal, přežil by. Nikdy se nedozvěděl, že se mu narodil druhý syn.

13. komnatou Fedora Gála provází Zuzana Burešová.
Česká televize

režie:
Monika Elšíková
 
 
námět:
Monika Elšíková
 
 
scénář:
Monika Elšíková
 
 
kamera:
Jaromír Kačer
 
 
hudba:
Monika Elšíková (hudební režie), Ladislav Faktor (autor hudební znělky)
 
 
střih:
Lucie Haladová, Pavel Hapala (střih záznamu)
 
 
zvuk:
Jiří Melcher, Jan Štorek, Štěpán Mamula (mix zvuku)
 
 
produkce:
Milada Rebcová, Nataša Slavíková
 
 
dramaturgie:
Alena Müllerová, Iveta Toušlová, Antonín Trš (vedoucí dramaturg), Darja Macáková (šéfdramaturgyně)
 
 
asistent režie:
Petr Fiala
 
 
spolupráce:
Alena Müllerová (na projektu), Juraj Šajmovič (na projektu), Zuzana Kasalová (grafická), Petr Šajner (grafická)
 
 
speaker:
Zuzana Burešová
 
 
producent:
Petr Morávek (šéfproducent)
 
 
účinkuje:
Fedor Gál, Egon Gál, Róbert Gál, Rudolf Dzurko, Jana Klusáková, Martin Hanzlíček, Pavol Frič, Michal Frankl
 
 
asistent produkce:
Tomáš Kubín
 
 
autor projektu:
Iveta Toušlová
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.