Obsah filmu Pocit viny
Hrdinky filmu Pocit viny (2007), Diana (
Evan Rachel Wood) a Maureen (
Eva Amurri), jsou nerozlučné přítelkyně, i když by nemohly být rozdílnější. Impulzivní, rebelantská Diana, která si chce užívat života, na jedné straně a rozvážná, puritánská a upřímná Maureen na straně druhé. Obě chodí do stejné střední školy kdesi na východním pobřeží (místo není ve filmu identifikováno) a jednoho jarního dne se na dívčí toaletě ocitnou uprostřed řádění šíleného střelce (ozvěna tragické události v Columbine). Přežije jen jedna z nich... O patnáct let...
Hrdinky filmu Pocit viny (2007), Diana (Evan Rachel Wood) a Maureen (Eva Amurri), jsou nerozlučné přítelkyně, i když by nemohly být rozdílnější. Impulzivní, rebelantská Diana, která si chce užívat života, na jedné straně a rozvážná, puritánská a upřímná Maureen na straně druhé. Obě chodí do stejné střední školy kdesi na východním pobřeží (místo není ve filmu identifikováno) a jednoho jarního dne se na dívčí toaletě ocitnou uprostřed řádění šíleného střelce (ozvěna tragické události v Columbine). Přežije jen jedna z nich... O patnáct let později sledujeme dospělou Dianu (Uma Thurman), pronásledovanou výčitkami, že ona je tou, která zůstala naživu. Učí dějiny umění, má manžela, dcerku, ale ve dne v noci pociťuje vinu za všechno, co se stalo. Anebo nestalo?
Překlad původního titulu Život před očima je výstižnější a přesnější než zavedený český název z videodistribuce Pocit viny především kvůli nečekanému způsobu, jímž se obě časové linie v závěru spojí. Jeho režisérem je tvůrce ukrajinského původu Vadim Perelman (nar. 1963), který zaujal už svým předchozím (a také prvním) snímkem Dům z písku a mlhy (2003), v němž pozoruhodným způsobem propojil osud iránského přistěhovalce a citově poznamenané ženy až k nevyhnutelně tragickému konci. Pocit viny má s jeho debutem některé společné rysy, zejména soustředěné herecké výkony tři hlavních protagonistek, Umy Thurmanové a Evan Rachel Woodové (byť jejich obsazení do jedné postavy je z fyzického hlediska sporné), a také Evy Amurriové, která kromě podoby zdědila po své matce Susan Sarandonové i notnou dávku talentu.
Česká televize < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení:
Přidáno: 11.8.2011
Může mi někdo prosím poradit?..Kam zmizela ta Diany nejlepší kamarádka Morín ? .. :/ Děkuju .. Trošku jsem ten konec nepochopila ..
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 19.4.2009
Od filmu jsem čekal maličko něco jinýho. Je tu na mě ale nějak moc sentimentu. Myšlenka filmu je celkem zajímavá, herecký výkony dokonce výborný, ale když člověk celou dobu myslí na něco co se stalo a ono se to nakonec nestalo, to bylo trochu přitažený. A nebo jsem to vůbec nepochopil, to je taky možný.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 24.1.2009
Perelman mne po velmi intenzivním Domu z písku a mlhy trochu zchladil. Je zde vysloven nespočet důležitých i nepříjemných myšlenek, které stojí minimálně za krátkou úvahu, a některé fragmenty příběhu jsou ohromně působivé. Nejlepší scénou je určitě ona vrcholná konfrontace dívek se střelcem. Kdykoli na ni přišla řada, byl jsem jako na trní, a pokaždé mě něčím překvapila. Evan Rachel Wood zde zahrála skvěle a podle mne se jí bez větších problémů podařilo zastínit Umu Thurman, která však neměla tak široké pole působnosti a její postava (tedy dospělé „já“) neměla tak výrazné charakterové rysy. Nicméně filmu chybí dynamičnost, výraznější gradace a hlavně celistvost, protože vinou skoků mezi časovými rovinami se dostavuje nepříjemná útržkovitost vyprávění, které se režisér nedokázal vyhnout (hrátky s časem totiž nejsou žádná legrace ;-)). Atmosféra se dostavuje také spíš útržkovitě, proto mi tu chyběl takový ten intenzivní prožitek, který mám u existenčních dramat tak rád. Navíc mi připadalo, že scénář byl místy zcela zbytečně samoúčelný a vařil z vody (tímto neduhem trochu trpěl i předchozí Perelmanův film), hlavně potom linie Umy Thurman, která mě místy trochu nudila (nebo jsem nepochopil, jaký byl skutečný význam některých scén, což by rozhodně nebylo poprvé ani naposled, že ;-)). Vyslovené myšlenky tedy jsou důležité, ale ve filmu se pořádně neodrazí. Zůstávají prostě jen vysloveny. Já osobně si budu pamatovat pouze výkon Evan Rachel Wood a konfrontaci na dívčích záchodcích.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 17.1.2009
Konec jsem teda vůbec nepobral... nebo to bylo snad záměrem celýho filmu? wtf? Tak krásně narýsovaný nenáročný příběh, kterým jsem volně proplouval a poslední scéna mě snad donutí nad ním dál přemýšlet.
Reklama
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film