Obsah filmu Já, spravedlnost
Rok 1946. Český lékař Josef Heřman je unesen a ocitá se v německém sanatoriu. Mnohem větší šok pak přichází v okamžiku, kdy doktor Heřman zjistí důvod únosu: má spolupracovat při samozvaném soudu nad mužem, který se – jak se aspoň celý svět domníval – hlavní odpovědnosti za hrůzy druhé světové války vyhnul už tím, že spáchal sebevraždu. V sanatoriu je totiž vězněn Adolf Hitler, a Heřmanovi únosci mají v plánu obzvláště krutý a zdlouhavý trest…
Psychologická fikce podle stejnojmenného románu Miroslava Hanuše nabízí neobvyklou, ale velice dramatickou a sugestivní zápletku. Nevšední látka spojuje prvky filozofické, etické i dobrodružné, a...
Rok 1946. Český lékař Josef Heřman je unesen a ocitá se v německém sanatoriu. Mnohem větší šok pak přichází v okamžiku, kdy doktor Heřman zjistí důvod únosu: má spolupracovat při samozvaném soudu nad mužem, který se – jak se aspoň celý svět domníval – hlavní odpovědnosti za hrůzy druhé světové války vyhnul už tím, že spáchal sebevraždu. V sanatoriu je totiž vězněn Adolf Hitler, a Heřmanovi únosci mají v plánu obzvláště krutý a zdlouhavý trest…
Psychologická fikce podle stejnojmenného románu Miroslava Hanuše nabízí neobvyklou, ale velice dramatickou a sugestivní zápletku. Nevšední látka spojuje prvky filozofické, etické i dobrodružné, a připravila hercům ojedinělé příležitosti. V první řadě pak Karlu Högerovi v roli doktora Heřmana.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.6.2023
Musím se přiznat, že mám slabost pro díla vycházející ze základní úvahy COBY-KDYBY ať už literární nebo filmová (potažmo televizní) a tak se mi tahle Brynychova alternativa osudu Adolfa Hitlera opravdu líbila. A to i navzdory tomu, že si tvůrci příliš nelámali hlavu z dobovými reáliemi ani s vícejazyčným textem. Navíc si sehnali podle mého názoru jednoho z nejlepších filmových Hitlerů - Fritze Dieze, který v této roli exceloval už v eposu OSVOBOZENÍ. Takže za mne skutečně velká spokojenost.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.2.2020
No, když už tam ty titulky dělali, mohli je dát všude a na vše. Nejen tam, kde se jim to chtělo. Ale jinak to bylo vcelku dobré, představitel Hitlera přímo výborný. Doktor humanista mi sympatický nebyl, mám vůbec s rolemi pana Högera trochu potíže. Tady jde spíše o to, že si Adolf zasloužil něco mnohem horšího a kdo obhajuje zrůdu, je zrůda sám. U mne lehce nadprůměrné dílo.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 5.10.2012
Typická slátanina beze smyslu, jako většina filmů s tématem nacismu, navíc nepřehledná, chaotická. České titulky "překládající" německé dialogy jsou neúplné, nepřesné, často úplně chybějící anebo nepochytily začátky a konce vět. Maska Adolfa Hitlera (s lidskou, nikoli ďábelskou tváří!) je ovšem asi nejdokonalejší filmové vystižení jeho skutečné podoby.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 23.9.2009
Mohl to být zajímavý film, ale... Jak se tu už objevilo v jiném komentáři, značně pokulhává výprava - ve filmu se to přímo hemží předměty, které v roce 1946, kdy se děj odehrává, prostě nebyly na světě. A to nejen ony jugoslávské sanitky, ale třeba i takové detaily, jako čs. soudečkové vypínače v interiérech. Druhou vadou na kráse je to, že asi polovina dialogů je vedena v němčině, ale titulky překládají tak každou druhou větu a to ještě značně stručně a někdy i velmi nepřesně. Kdo neumí německy, má smůlu. Ale tohle není to hlavní. Zápletka filmu je určitě zajímavá, ale film je zbytečně rozvleklý, je tam dost hluchých míst. Výkon Karla Högera je jako vždy vynikající, ale jen na něm film stát nedokáže. Co se ovšem povedlo, je závěr filmu, poměrně nečekaný a přesto výstižný. Happy end se rozhodně nekoná.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 25.11.2007
Psychologické drama. Šedesátá a sedmdesátá přinesla pár fimů, které se zaobíraly různými konspiracemi a překvapivými závěry toho, jak skončila druhá světová válka. Tento snímek počítá s možností, že Adolf Hitler sebevraždu nespáchal a je , v roce 1946, držen v jakémsi sanatoriu. Jaký je skutečný účel jeho "vězení" je tématem snímku Já spravedlnost. Jak se k celé situaci postaví český doktor Heřman? Asi jsem na dílo nebyl dobře naladěn a hodnocením mu trochu škodím.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 12.6.2007
Musím říct, že tento film mě zpočátku docela nudil. Nepředstavitelně naivní zápletka, no uznejte: skupina německých důstojníků unese Hitlera a místo toho, aby ho předali jisté soudní spravedlnosti, se snaží jej potrestat svépomocí-zvlášť záůudným způsobem-"Pro Hitlera je jedna smrt málo, musí umírat tisíckrát!" Zápletka kulhá těžce na obě nohy. Vypadá to jako takový nezdařený pokus o politický thriller, a když češi se pokoušejí o thriller se svou mentalitou rozpoloženou mezi Menzelem, Hrabalem a Haškem, tak je to jako když se eunuch pokouší natočit pornofilm a do všech mužských rolí obsadí výlučně impotenty a do všech ženských rolí dámy dlouho po přechodu. Nejisté je i to, kdy se příběh jaksi odehrává- ve filmu se dozvídáme o tom, že právě probíhá Norimberský proces, ale automobily, které ve filmu hrají vesměs odpovídají období počátku šedesátých let, vyjma jugoslávských sanitek IMV, které se někdy v roce 1967 teprve dovezly do České republiky as reprezentují 2.polovinu let šedesátých a staré Pragovky ze třicátých let, jichž, pravda ve Švýcvarsku, kde se příběh údajně odehrává, mnoho nejezdilo. Hlavní devizou filmu pak zůstávají hezké exteriéry a interiéry a krása představitelky Inge. Ale čím si mě film nakonec získal a přesvědčil mne, byl konec- lékař i jeho zrůdný pacient jsou mrtvi a na scéně je ještě mnoho dalších zbytečně mrtvých a Hartig, který se ztotožnoval se spravedlností a jehož cílem bylo lidskou rrůdu-Hitlera potrestat víc než by byla schopna jakákoli soudní spravedlnost najednou ke svým soukmenovcům hovoří za stejného místa jako Hitler, se stejnými gesty, se stejným výrazem. My v té chvíli pochopíme, že se sám začal až zrůdně Hitlerovi podobat. On sám je Hitllerovým nástupcem. A má na svědomí několik zbytečně mrtvých lidí. Je to skvělý závěr.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film