Václav Jaroslav Šmejkal Vášnivý cestovatel. (Novinář, básník, textař) Narozený 14.11.1902 v Praze-Nuslích. (Rakousko-Uhersko). Zemřel 31.12.1941 v koncentračním táboře Mauthausen.
Touha poznávat cizokrajné země a často i exotické byla pro mladou generaci dvacátých let charakteristická. Z velké části měla za sebou válečnou zkušenost a chtěla žít a dýchat plnými doušky. Václav Jaroslav Šmejkal k ní patřil. Pocházel z rodiny železničního inženýra a již od ranného mládí se u něho projevovala touha cestovat a poznávat cizí země. Tato vlastnost ho přivedla do řad francouzské cizinecké legie(?) a k následnému absolvování námořní školy v Bretani. Touha poznávat cizí země přivedla i do služeb tehdejšího bulharského premiéra Al. Oborova, kterému dělal osobního sekretáře do roku 1927.
Rok 1927 můžeme v životě Václava Jaroslava Šmejkala za zlomový, stává se novinářem v deníku České slovo a věnuje se kulturní rubrice, kde komentuje tehdejší českou filmovou tvorbu a v této činnosti pokračuje po celé další desetiletí i v dalších denících, kde působil. – Expres, Pondělní list či Nedělní list. Velký smysl pro hudbu ho přivedl ke snaze prosadit se i jako operní libretista (libreto k opeře Ivalork) a psaní textů pro populární hudbu. – napsal text k písni Good-Bye, kterou ve filmu režiséra Leo Martena ,,Diagnosa X” nazpívala Adina Mandlová a byl i autorem textů, které v tomto filmů zazněly. (1933) Nezbytnou podmínkou pro úspěch natočeného filmu byla hudba a aby obsahoval i ,,šlágr”, který přitáhne pozornost diváka.
Jaroslav V. Šmejkal napsal i další písňové texty do filmu ,,Lízin let do nebe” (1937), který natočil režisér Václav Bínovec. Mezi psaním písňových textů a fejetonů, článků do kulturních rubrik, se však ozvala stará vášeň – touha cestovat a poznávat cizí země. (Byl členem National Geographic Society se sídlem ve Washingtonu). A tak Václav.J. Šmejkal postupně navštívil Alžírsko (1935) a o rok později i Habeš, kde propuká válečný konflikt mezi Mussoliniho Itálií a zemí, kterou tehdy reprezentoval mladý císař H. Sellasie. Už tehdy vznikl termín ,,válečný korespondent” – tedy člověk, který referuje o průběhu událostí z místa konfliktu.
Prosadil se i jako spolupracovník literárních pásem postupně uváděných v Československém rozhlase: např.: Loď , která vyplouvá v pátek (1937) či pásmem o W. Mozarovi – Mozartův Návrat. (1937). Po Habeši se Václav J. Šmejkal stal válečným korespondentem i v španělské občanské válce -1937-1938. Na počátku ledna 1939 Se stal vedoucím redaktorem v deníku Venkov a na základě udání kvůli původu své manželky byl zatčen a ubit na konci roku 1941 nacistickými dozorci v koncentračním táboře Mauthausenu.
Šifry v časopisech: J.v.š., J.V.Š.,(České slovo) -š-, š.(Nedělní list, Polední list, Expres)
Filmografie: • Diagnosa X (1933) V: DaFa Režie: Leo Marten. Píseň: Good-byee: text: J.V.Šmejkal. Zpěv: Adina Mandlová. Píseň: Tango kavalír: text:J.V.Šmejkal. zpěv: Adina Mandlová. Konvalinky: text:J.V.Šmejkal. zpěv: Adina Mandlová. Hudba: Josef Stalibský.
• Lízin let do nebe (1937) V:Europa Režie: Václav Bínovec Píseň: Ukolébavka: Text: J.V. ŠmejkaL. Zpěv:Zdenka Sulanová. Hraj srdce, romanci mou. Text: J.V. Šmejkal. Zpěv:Zdenka Sulanová. Píseň popelky: Text: J.V. ŠmejkaL. Zpěv:Zdenka Sulanová. Hu: Josef Dobeš. Bartošek, L.: Náš film. (Kapitoly z dějin 1896-1945). Mladá fronta, Praha: 1985. Český hraný film I – 1898-1930. Národní filmový archiv. Praha: 1995. Český hraný film II – 1930-1945. Národní filmový archiv. Praha. 1998. Dolenský, A.: Kulturní adresář ČSR: biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. Praha: 1934. Dolenský, A.: Kulturní adresář ČSR: biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. Praha: 1936. Kunc, J.: Kdy zemřeli ...? přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1.1. 1937 do 31.12. 1962. Národní knihovna v Praze: 1962
Autor: POlYEKRAN .