Popis / Obsah / Info k filmu 12 let v řetězechBrilantní filmové drama čerpá ze skutečného příběhu muže, bojujícího o přežití a svobodu, který sepsal ve své autobiografii s názvem "12 Years a Slave". Děj začíná v roce 1841. Svobodného černého muže Solomona Northupa (Chiwetel Ejiofor) vylákají dva únosci do Washingtonu. Slíbili mu jako hudebníkovi dobrý melouch. Tam se však po první noci ocitne spoutaný v řetězech. Následovalo otroctví se vším, co se může otrokovi přihodit. Za dvanáct let své odysey zakusil dřinu na bavlníkových plantážích, bičování, krutého otrokáře, i dobrého pána, pokus o lynčování, psychický teror, pokoušel se o útěk. Chce nejenom přežít, ale i znovu získat lidskou důstojnost. Když se náhodně seznámí s kanadským abolicionistou (Brad Pitt), jeho život se navždy změní.
Zdroj: JOJ
Popis / Obsah / Info k filmu 12 let v řetězechPo oceňovaných snímcích Hlad (2009, Hunger) a Stud (2011, Shame) natočil britský režisér karibského původu Steve McQueen psychologické historické drama 12 let v řetězech podle autobiografie Solomona Northupa (1808-1863?). - Houslista Solomon byl svobodný černoch, žil spokojeně s manželkou a se dvěma dětmi v Saratoze ve státě New York. V roce 1841 byl lstivě unesen a prodán do otroctví na americký Jih, kde prožil dvanáct let dřiny na bavlníkových a třtinových plantážích, provázené nelidským zacházením a ponižováním. Díky náhodě, která ho svedla se svobodomyslným kanadským tesařem Bassem, se dovolal spravedlnosti a dostal se zpět k rodině. - Northup vydal v roce 1853 své paměti a zapojil se do abolicionistického hnutí. - Steve McQueen ve svém historickém snímku o málo známé kapitole amerických dějin ukazuje otrokáře jako slabochy, opilce či zvrácené násilníky, kteří si se svým majetkem (otroky) mohou dělat, co chtějí. Ve srovnání s Tarantinovým filmem Nespoutaný Django (2012), jenž si s tématem amerického otroctví pohrává s notnou dávkou černého humoru, je 12 let v řetězech seriózní a působivou faktografickou studií.
–kat-, Filmový přehled 2014/1
Popis / Obsah / Info k filmu 12 let v řetězechFilm 12 let v řetězech je strhujícím příběhem o muži, který se zničehonic ocitl spoutaný v řetězech jako otrok. Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře“. Zůstal mu jen boj o přežití a víra ve svobodu. V hlavních rolích se představí Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender, Paul Dano, Paul Giamatti a objeví se také Brad Pitt.
Bontonfilm
Popis / Obsah / Info k filmu 12 let v řetězechSolomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život.
Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře“. Většinou doslova.
Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (
Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let
potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný“ otrokář. Krutý otrokář.
Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc.„Solomon Northup má silného ducha, vášeň, všechny instinkty k přežití, ale naprosto postrádá
nenávist. Uchoval si v sobě jen to, co mu pomáhalo zůstat naživu. Nenávist by mu nepomohla. Jen by ho užírala. Neměl pro ni v sobě místo,“ říká o svém hrdinovi Chiwetel Eijofor.
zdroj: TZ Bontonfilm
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište