13. komnata Tomáše Halíka (2007) [TV film]

13. komnata Tomáše Halíka
55 %
 
 
    Žánr: dokument
    Země: Česká republika
    Délka: 26 min.
„Po politických čistkách v 70. letech byl jako účastník studentského opozičního hnutí evidován a vyšetřován jako osoba nepřátelská režimu.“
Prof. PhDr. Dr. Tomáš Halík vystudoval filozofii, sociologii a teologii, je profesorem Filozofické fakulty UK v Praze, prezidentem České křesťanské akademie a rektorem univerzitního kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze.
Cesta Tomáše Halíka nejen ke kněžství - ale i k víře - nebyla samozřejmá ani jednoduchá. Vyrůstal bez náboženské výchovy. Vztah k bohu a náboženství se u něj vyvíjel postupně až do roku 1969, kdy do jeho hledání životní orientace dramaticky zasáhla smrt Jana Palacha. Konvertoval v období normalizace a rozhodnutí stát se knězem přijal v době, kdy už to oficiálním způsobem vlastně nebylo možné. Teologii studoval soukromě a jeho svěcení na kněze se v roce 1978 uskutečnilo tajně a to v Erfurtu v bývalé NDR. Tomáš Halík se zapojil do struktur takzvané "podzemní církve" a stal se jakýmsi spojovacím článkem mezi ní a oficiální Katolickou církví - celá 80. léta patřil k nejbližším spolupracovníkům kardinála Tomáška. Zároveň působil v kulturním a náboženském disentu - v bytových seminářích a samizdatu. Protože z politických důvodů nemohl přednášet na vysoké škole, pracoval zprvu jako psycholog v průmyslu a později jako terapeut v léčebně drogově závislých u Apolináře v Praze.
Halíkovou 13. komnatou, (tedy překážkou, kterou musel v životě překonat), je jeho cesta k víře a ke kněžství. Jako mladý muž, pod dojmem smrti Jana Palacha, přijal rozhodnutí zříci se rodiny, majetku a společenské kariéry. Toto rozhodnutí bylo v onu chvíli možná poněkud "romantické", ale Halík je svým dalším životem docela prozaicky a hlavně bezezbytku naplnil.
Kromě Tomáše Halíka ve filmu hovoří Jiřina Šiklová (na filozofické fakultě Halíka učila), spolužák a kolega psycholog PhDr. Slavomil Hubálek, primář Protialkoholního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze U Apolináře MUDr. Popov, spoluorganizátor filozofických bytových seminářů a kolega z disdentu prof. Radim Palouš. A konečně také německý biskup Meisner, který byl přímým účastníkem Halíkova tajného svěcení.
Moderátorem je architekt, herec a věřící evangelík David Vávra. Jeho vztah k náboženství byl předpokladem k tomu, že bude schopen divákům zprostředkovat to podstatné z Halíkova příběhu, a jeho "šoumenství" pak zárukou, že se film nestane pro běžného diváka nudnou teologickou disputací.
Česká televize

režie:
Petr Slavík
 
 
scénář:
Petr Slavík
 
 
kamera:
Vlastimil Hamerník, Petr Slavík
 
 
hudba:
Ladislav Faktor (autor hudební znělky)
 
 
střih:
Vladimír Bezděk, Petr Slavík
 
 
zvuk:
Jan Valouch, Miroslav Hřebejk (mix zvuku)
 
 
produkce:
Milada Rebcová, Nataša Slavíková
 
 
dramaturgie:
Alena Müllerová, Iveta Toušlová, Antonín Trš (vedoucí dramaturg), Darja Macáková (šéfdramaturgyně)
 
 
asistent režie:
Tereza Papalová, Benjamin Slavík
 
 
spolupráce:
Zuzana Kasalová (grafická), Petr Šajner (grafická), Alena Müllerová (na projektu), Juraj Šajmovič (na projektu)
 
 
speaker:
David Vávra
 
 
producent:
Anna Becková (šéfproducentka)
 
 
účinkuje:
Tomáš Halík, Slavomil Hubálek, Jiřina Šiklová
 
 
asistent produkce:
Petra Holeštová
 
 
autor projektu:
Iveta Toušlová
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.