Případ Nile Hilton (2017)

Případ Nile Hilton (The Nile Hilton Incident)
70 %
 
 

The Nile Hilton Incident

Další název: Cairo Confidential; Incident v hoteli Nile Hilton

    Žánr: thriller
    Země: Švédsko / Dánsko / Spolková republika Německo
    Délka: 107 min.
Káhira, leden 2011. Zasmušilý policejní detektiv Noredin je přivolán k případu vraždy. Místem činu se stal hotel The Nile Hilton, obětí mladá pohledná zpěvačka. Zkušený detektiv se pouští do pátrání, avšak jeho úsilí najít vraha je brzy zastaveno, když policie případ nečekaně uzavře s absurdním verdiktem, že šlo o sebevraždu. Detektivovi je okamžitě jasné, že se někdo snaží brutální smrt ženy ututlat. Což také znamená, že se ten někdo bude chtít zbavit jediné svědkyně, súdánské hotelové uklízečky. Teď jen aby ji Noredin dokázal najít dřív než hledaný zločinec. Jak se při detektivově sólovém pátrání ukáže, stopy totiž vedou až k blízkým kruhům egyptského prezidenta Husního Mubaraka, jemuž už příliš času v úřadě nezbývá.

Detektivka, která si letos odbyla premiéru na festivalu Sundance, kde vyhrála sekci světových hraných filmů, v sobě nezapře dotek noirové nálady. Noredin naplňuje archetyp osamělého detektiva-antihrdiny, který v prohnilém, zkorumpovaném světě hledá spravedlnost. Zdeptaný vdovec v kožené bundě každý večer uléhá k televizi, jež je jeho nejbližším společníkem a u níž pravidelně zapíjí pivem uklidňující léky. Ovšem nejen on, ale i svět kolem něj se ocitl na pokraji zhroucení.

Incident v hotelu The Nile Hilton obsahuje dramaticky sevřený děj v dramaticky sevřené době. Sílící občanské nepokoje vůči stávajícímu politickému režimu umocňují naléhavost ústřední zápletky a zesilují nepříjemné napětí ve vzduchu. Závěrečnému vyústění pak dodávají na hořkosti, když dnes už víme, kam egyptská revoluce nakonec vedla. Jistou kontroverznost do filmu Švéda egyptského původu Tarika Saleha vnáší i skutečnost, že se nechal inspirovat reálným případem vraždy libanonské popové zpěvačky Suzanne Tamimové, dlouho propírané egyptskými médii. K ní došlo před necelými deseti lety v luxusním dubajském hotelu a na svědomí ji měl egyptský politický činitel.

Jana Bébarová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
Tarik Saleh
 
 
hraje:
Fares Fares (Noredin), Mari Malek (Salwa), Yaser Aly Maher (Kamal Mostafa), Slimane Dazi (Green Eyed Man), Ahmed Seleem (Hatem Shafiq), Mohamed Yousry (Momo), Hania Amar (Gina)
 
 
scénář:
Tarik Saleh
 
 
kamera:
Pierre Aïm
 
 
hudba:
Krister Linder
 
 
kostýmy:
Louize Nissen
 
 
střih:
Theis Schmidt
 
 
zvuk:
Marc Meusinger, Fredrik Dalenfjäll, Linda Forsén (střih dialogů)
 
 
výkonný producent:
Emil Wiklund
 
 
producent:
Kristina Åberg, Khalil Al Harbiti
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.