Obsah filmu Zdivočelá země
Řada 1:
Seriál Zdivočelá země natočil režisér Hynek Bočan podle předlohy Jiřího Stránského (knihy Zdivočelá země a Aukce), scénář vytvořili ve spolupráci.
Hlavní postavou je Antonín Maděra (
M. Dejdar), český pilot létavší za 2. světové války v Británii a nyní se navracející domů - do pohraniční vsi Svatý Štěpán, kde je, jako jediný rodák, s nadšením přijat starostou Brabencem, jenž mu ihned přiděluje jeho rodný dům.
Když dá Maděra svůj dům do pořádku, je stavení zničeno a Maděra se okamžitě rozhoduje odejít; starosta se ho však snaží přesvědčit, aby zůstal, a tak mu nabídne veliký...
Řada 1:
Seriál Zdivočelá země natočil režisér Hynek Bočan podle předlohy Jiřího Stránského (knihy Zdivočelá země a Aukce), scénář vytvořili ve spolupráci.
Hlavní postavou je Antonín Maděra (M. Dejdar), český pilot létavší za 2. světové války v Británii a nyní se navracející domů - do pohraniční vsi Svatý Štěpán, kde je, jako jediný rodák, s nadšením přijat starostou Brabencem, jenž mu ihned přiděluje jeho rodný dům.
Když dá Maděra svůj dům do pořádku, je stavení zničeno a Maděra se okamžitě rozhoduje odejít; starosta se ho však snaží přesvědčit, aby zůstal, a tak mu nabídne veliký statek a Maděra přijímá. Statek je obýván cowboyi, lépe řečeno chlapci, kteří si na ně pod vedením Cassidiho (J. Langmajer) hrají, majíce - jak bylo po válce obvyklé - ve svém držení celý arsenál zbraní; tyto chlapce usměrňuje Martin Kanda (J. Schmitzer), policista, který ve Svatém Štěpáně hledá kdesi schovaný archiv Gestapa, ten se samozřejmě snaží získat i nacisti.
Maděra cowboye i Kandu na statku nechává, alespoň má někoho, kdo mu pomůže s těžkou prací. Kromě nošení vody, hledání studny a obstarávání potřeb statku pomáhá Maděra Kandovi ve hledání archivu. Vše ale začne být nebezpečné, když se začnou objevovat informace o záhadné osobě a začínají, pravděpodobně její rukou, umírat lidé v okolí...
Mimo to má statek také problémy s nereálnými dodávkami, což se však Maděrovi podaří vyřešit vytvořením pastvinářského družstva. Když se spolupracovníkům nacistů nepodaří dostat Maděru ze statku přímo, vylákají většinu obyvatel pryč a snaží se odvézt to, co chtěli; dojde však k otevřenému konfliktu a když se usadí prach, ukáží se nečekaná fakta...
Komunistická strana stále posiluje a pochopitelně jí vadí západní pilot v čele pastvinářského družstva, jež ho chrání, neboť vzorově prosperuje. I přesvědčený starosta se snaží Maděru přesvědčit, aby ze svého družstva vytvořil JZD, ale on odmítá, i když přijde velké sucho r.1947; to se celé obci podaří přežít, ale pak přichází Únor ´48. Maděra sleduje stupňující se tlaky na jeho osobu, jimž se snaží čelit, i to, jak jsou jeho přátelé vyhazováni z armády...
Seriál má velmi dobré obsazení v čele s Martinem Dejdarem, Jiřím Schmitzerem, Jiřím Langmajerem, Janou Hubinskou a Markétou Hrubešovou (tu dnes můžete vídat v seriálu Ulice (2005) ). Z dalších bych zmínil Adama Nováka, jenž zde dostal vhodnou roli hlavně s jemu sedšími dialogy, díky čemuž je jeho jinak průměrně významná postava jednou z nejzajímavějších.
Řada 2:
Druhá řada seriálu Zdivočelá země navazuje na první po dvou letech, tedy v roce 1953, kdy, jak známo, zemřeli devět dní po sobě J. V. Stalin a K. Gottwald, což se nedalo v příběhu nezmínit.
Očekává se uvolnění a propuštění politických vězňů, avšak Antonín Maděra je stále ve vězení. Z většiny cowboyů se postupně stávají studenti a pracující a STB se pochopitelně snaží nasadit nějakého ,,zvěda" do svatoštěpánského družstva... I druhá řada nabízí mnoho vtipných momentů a různých subpříběhů.
Ilonku Maděrovou se mocní snaží odstěhovat co nejdál, čemuž zabrání Martin Kanda; u této příležitosti se též ukazuje krásný karierní postup bývalého starosty Brabence.
Nedaleko Svatého Štěpána je hranice, pravda, s NDR, ale ,,Stačí se dostat do Berlína a pak už můžou na Západ přejet - tramvají."; koná se tedy ,,stavba mládeže" ke zlepšení možnosti kontroly hranice. O asi nejvtipnější scénu se však postará návštěva ze SSSR, před níž se konají zuřivé přípravy a dohady, zda je naším vzorem ,,Sovětský svaz" či ,,sovětský kolchoz", ale přijevšího muže nijak nezajímají pionýři ani transparenty, ale právě nepřítomný Maděra, kterého znal...
Ve druhé řadě dostává také velký prostor oblast komunistického vězení a uranových dolů, které přináší spoustu nových postav. I ve druhé řadě se objeví většina postav (a herců) z řady první, přibývají hlavně děti a Maděrovi spoluvězni, mezi nimiž objevíme snad samé známé a výborné herce, jmenovat raději nebudu...
Řada 3:
Třetí řada Zdivočelé země začíná 20.8.1968, tedy v den před noční invazí vojsk Varšavské smlouvy kromě Rumunska. Seriál celkem podrobně popisuje bezprostřední následky invaze, jedním z nichž byl i masový odpor proti ní.
Lidé se aktivizují ještě víc, sepisují petice a ve Svatém Štěpáně (toho času jen Štěpáně), kam přišli právě východní Němci, obyvatelé připravují Smetanovy a Sabinovy Branibory v Čechách.
Takzvaná kontrarevoluce je ovšem nakonec potlačena, unesená vláda se vrací podepsavši Moskevské protokoly (František Kriegl odmítl podepsat a málem se nevrátil), lidé z většiny upadají do apatie a moc normalizačních komunistů se upevňuje. Zde se na některých postavách nádherně ukazují názorově vrtošivé povahy, zvláště vždy aktivní Hejl, který se otáčí jako korouhvička jenom, aby ze situace co nejvíc získal; i další se pak podřizují režimu a vzniká například asi nejhezčí scéna, kdy učitel a ředitel (mimochodem režisér představení Braniborů) pokládá třídě otázku ,,Na kterých světadílech leží Svaz sovětských socialistických republik a kolik má svazových republik?"; absolventi historické geografie se pousmějí už nad absurditou takového dotazu, neboť údaj, který se mění podle názoru dotyčného představitele je poněkud zbytečné vyučovat na ZŠ; avšak tato scéna je ještě korunována svým zakončením, kdy učitel prohledává tašku Pýtovu synu Filipovi hledaje nevhodné čtení, se kterým se však doma den předtím vypořádali a domluvili na společném oficielním postupu; Filipovu odpověď je třeba slyšet, proto nebudu citovat.
Hlavními postavami jsou stále Antonín Maděra a Martin Kanda a zatímco na Maděrovu ženu Ilonku začíná doléhat mužova častá a dlouhodobá nepřítomnost (má koně v Karlových Varech a tráví s nimi mnoho času), Kanda již žije celkem spokojeným životem. Celkem v klidu sleduje výše popsané situace, ale z míru jej vyvede návrat největšího seriálového záporáka Ševčíka, zvaného Knír, jenž se hodlá pomstít těm, kdo ho (ve druhé řadě) poslali zpátky do vězení; potom, co se s ním Kanda vypořádá, řeší také problém své ženy Mirky, učitelky na místní základní škole; již zmíněný ředitel totiž chce, aby učitelé věděli o dětech a hlavně jejich rodinách naprosto všechno a také to samozřejmě postupovali patřičným místům.
Avšak největším problémem, který Martin Kanda, bývalý policista, řeší, je neznámý udavač nastrčený na statek; každému z jeho obyvatel včetně spolupráci kdysi podepsavšího Harryho, bývalého Maděrova spoluvězně Lojzy a synovce jiného ze spoluvězňů Edy by většina osazenstva statku věřila, přesto STB ví úplně všechno, co se na statku stane a řekne.
I díky onomu udavači se Maděra ocitá zpátky ve vězení a jsou snahy na něj najít něco, za co by mohl být odsouzen.
Také třetí řada díky svým výborným autorům Jiřímu Stránskému a Hynku Bočanovi věrně a podrobně ukazuje dobu od poloviny čtyřicátých let blíže k současnosti a lze doufat, že bude navázáno dalšími řadami s ukončením ať už během osmdesátých let nebo až v polovině let devadesátých. K hodnotě seriálu zajisté přispěla i osobní zkušenost především Jiřího Stránského, a to i s vězením v podobných dobách, kdy se do něj dostává Maděra; je i dobré, že Zdivočelá země nabízí srovnání ,,komunistických" vězení padesátých let a konce let šedesátých.
Ve třetí ředě opět uvidíme nejlepší české herce bohužel již bez Jiřího Langmajera; možná ještě více než dřív dominují Martin Dejdar a Jiří Schmitzer, k nim samozřejmě Jana Hubinská a Veronika Jeníková a další již v minulosti obsazení. Jelikož Maděrovy děti za ty roky znatelně vyrostly, nahradili jejich představitele Filip Tomsa, Filip Cíl a Hana Vagnerová, přičemž zejména poslední jmenovaná zaslouší vyzdvižení za krásný výkon v roli Ivanky s nádhernou návazností na svou předchůdkyni Rositu Erbanovou. Posledním novým hercem, kterého musím zmínit, je Matyáš Valenta v roli již zmíněného Filipa. < Zobrazit méně
Autor: Ondrej_pribehar, zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení:
Přidáno: 3.6.2018
Přesně jak píše Krikri.Ze začátku seriál upoutal dobrodružností,ale jak se to začalo otáčet až k Havlovi,konec.A ještě nazpívala píseń Kubiška.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 26.2.2018
no řekl bych že to vystihuje vše jak to tu opravdu vypadalo,za odměnu lágr,muj děda tam stravil 15let.Perfektně propracovaný seriál do detailů.opravdu deset si zaslouží
Hodnocení:
Přidáno: 9.6.2017
Co nikdo nenapsal.
Seriál se mi líbil, myslím, že je tu věrně popsaná doba, a tragédie lidí, kteří v ní musely žít. Všudypřítomná nesvoboda, zlo, změny charakterů lidí, myslím že skvělé. Co mě ale zaujalo nejvíc, bylo postupné ztotožnění se s režimem u většiny cowbojů. Je tady krásně ukázáno, jak 100x opakovaná lež, se stává pravdou, jak pravidelná krůpěj i kámen proráží. Nedá se celý život žít jen v nenávisti a ve zlobě. To člověk nevydrží. Jsou vyjímky třeba Maděra, ale jinak už v seriálu z hlavních postav není nikdo jen bílý nebo jen černý.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 12.11.2015
Doufám, že ti, kteří dali nejnižší hodnocení seriálům 30 případů majora Zemana, Žena a pultem, Muž na radnici a dalším seriálům z předlistopadové éry s odůvodněním, že se jedná o lživou propagandu socialismu vytvořenou na objednávku tehdejšího režimu se stejně svědomitě a uvědoměle zachovají i ke Zdivočelé zemi. Pakliže nikoliv, zdejší hodnotitelé jsou bezpáteřní převlékači kabátů, kterým nevadí si protiřečit. Tento brak je totiž prvoplánová agitka, stvořená na objednávku polistopadové ODSácké zlodějské mafie, určená výhradně k očerňování všeho před rokem 1989 a nastínění jednoduchého černobílého vidění. Co si asi tak můžu myslet o lidech, kteří nejprve kritizují komunistický režim za ideologickou propagandu v jejich seriálech a po změně režimu udělají totéž a v mnohem horším provedení? Že na účast kývli herci, budiž, ti jsou poplatní každému režimu, ale že i diváci skočili na tuhle pokryteckou vymývárnu mozků je zarážející a vypovídá to o jejich snadné manipulovatelnosti. Ještě že jsem osvobozen od koncesionářských poplatků, jinak bych zažaloval ČT za to, že divákům úmyslně podsouvají lži a polopravdy a ještě mají tu drzost se ohánět svobodou a demokracií. Pokud v budoucnu dojde k nějakému dalšímu převratu a vše se otočí o 180°, jsem si jist, že pokroková Česká televize nezklame a se stejnou vervou, jako na objednávku ODS natočila Zdivočelou zemi, v rámci s nově nastoleným režimem začne točit seriál o době, která se plně rozvinula v letech devadesátých a nazve jej příznačně Rozkradená země.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.3.2015
Toto je jeden z nejrozsáhlejších seriálů jak na počet dílů, tak i na dobu, kterou pokrývá jeho děj. Je rozdělen do 4 řad a byl natáčen v letech 1996 – 2012. Zatímco prvně dvě řady mohu označit za zdařilé a pokračování třetí a čtvrté řady už to říci nelze.
Začíná to silným příběhem válečného letce, který se po válce vrací do vlasti a ta mu časem přichystá nejedno utrpení. První dvě série mají dobrou předlohu a ukazují to pravé lidství i různou podobu bestiálnosti. Režim padesátých let byl skutečně zločinný. Neužívala se moc k vyřizování osobních účtů. A doba k tomuto zneužívání moci byla nakloněna. Proto bych i tento seriál vnímal jako jisté vyrovnání české televizní tvorby z minulostí. Další dvě série však už znamenají propadák. Spíše než zajímavý seriál to připomíná prvoplánové politologické školení. Povrchní fráze plné klišé a pouček. Dialogy hrdinů jsou místy až nepřirozené. Už se vařilo z vody. Bylo poznat, že pokračování byla spíchnutá narychlo. Aby něco bylo natočené.
Antonín Maděra však není jen jedinou postavou hodnou pozornosti. Postupně se rozpracovávají osudy jednotlivých kovbojů. Také i další postavy mají své místo a svůj osud, ať už je to komunistický předseda NV nebo předseda družstva Putna.
Pokud bych měl rozdělit hodnocení seriálu – tak první dvě série za 8 a druhé dvě za 4 hvězdy.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.2.2015
Zdivočelá země
Při prvním uvedení seriálu jsem se na díly nedíval s tím, že bude poplatný změněnému režimu. Spisovateli Jiřímu Stránskému se hluboce omlouvám, neboť napsal nádhernou kroniku tohoto státu od roku 1945 do roku 1990 s tím, že zlí lidé byli jak v KSČ, tak i mezi nestraníky a naopak....Všechny díly jsem sledoval nejen s velkou pozorností, ale i s velkým dojetím. Velké díky též projevuji Martinovi Dejdarovi za ztvárnění hlavní postavy a odpouštím malé historické chyby (např. že v 80. letech neexistovaly tak malá družstva jako v seriálu apod.)
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 18.4.2013
Velmi povedený pohled do duše našeho národa, kde si to prostřednictvím hrdinů podle románu pana Stránského tak nějak musíme vyžrat všichni. Minimálně polovinu bych zavedl povinně coby doplněk povinné četby ve školách, aby se nám ta paměť "nerozbila" příliš brzy. A to co napsal mikee 007, to podepisuju! Jsou to naše dějiny a rád věřím, že se dosti lidem nelíbí, pravda je někdy k zblití....
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 16.4.2013
Nejlepší...
Jsem sice kritikem toho,aby se v komentářích lidé "obouvali" do komentářů jiných. A taky se mi nelíbí,když sem někdo začne tahat politiku a své často pokroucené názory na ní. Musím ale reagovat na předchozí komentář k seriálu Zdivočelá země.
Osobně si myslím,že kdyby komunisté už neudělali nic horšího (a oni udělali) než to,že nechali pozavírat hrdiny z druhé světové války do žalářů a do dolů. Tak už za to by si zasloužili věčné zatracení. A to nemluvím o propagandě,ale o holém a ověřeném faktu. Autor Jiří Stránský si jí vyzkoušel na vlastní kůži...
K seriálu samotnému- je jasné,že při tolika pokračováních nelze udržet konstantní kvalitu. Jisté ale je,že se tvůrcům podařilo vytvořit poutavý příběh plný emocí,hlubokých lidských příběhů ozdobený vesměs skvělými hereckými výkony,výbornou kamerou a krásnou hudbou.
Pro mě osobně je Zdivočelá země suverénně nejlepším porevolučním seriálem.
Reklama
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 13.4.2013
Seriál jak jedovatá polívka z vody a sekyrky
Tenhle seriál je jak jedovatá propagandistická polívka vařená jen z vody a ze sekyrky - z mála se snaží vytřískat co se dá, bodeť by ne, když se seriál platí z koncesionářských poplatků ČT a slouží také k propagandě kapitalismu v Čechách. Ćeská televize ve svých upoutávkách, ve kterých se snaží prodat tuhle zdivočelou nastavovanou polívku na DVD, říká hlasem inzerenta: kupte si seriál, který je věrným obrazem naší poválečné historie. Tak aby bylo jasno, věrným obrazem není ani náhodou, to jen Dejdar, Lábus a jiní hérci nám zde předvedli divadýlko udělané podle scénáristovi nenávistné noty..., a ten scénárista se chtěl pomstít za své věznění, o ničem jiném to není. Z názvu seriálu není patrné o jakou zdivočelou zemi jde? Jestli o tu po roce 1945, nebo po roce 1989? Hned úvodní díl nás ale zavede do poválečné doby. Pak se seriál zabývá dobou ve které, bylo vyspělé zemědělství, díky kterému jsme byly jako národ potravinově soběstační, měli jsme světoznámé sklářství, bezplatné zdravotnictví a školství, vyspělý strojírenský, textilní a kožedělný průmysl, levnou dopravu, levnou elekřinu a plyn a vodu, práci pro všechny, sociální jistoty, levné bydlení.. , nebyl státní dluh, bylo na důchody. Seriál se jako takový nevyvedl, je dlouhý nastavovaný jak Ordinace v růžové zahradě. Lze jistě natočit dobrý seriál o letcích sloužících za druhé světové války na západě a pak po roce 1948 neprávem stíhaných, ale ne seriál tak dlooouhý. Jo je pravda, že vedení Československa v té době po válce udělalo velkou neospravednitelnou chybu - že stíhalo bývalé lece ze západu, ale má se na to dívat v souvislostech - pokud třeba ti letci chtěli rozvrátit republiku, dělali sabotáže, nebo něco podoného, tak bez diskuze zasloužili potrestat, ne ale pokud se něčeho takového nedopustili.na druhou stranu lze chápat nedůvěru vedení státu vůči všemu západnímu, když nás "západ" nechal v r. 1938 v Mnichově na pospas Hitlerovi!!! Můžete se pak divit, že po válce byla nedůvěra vůči západu? A co se dělo ve světě? I v USA se děli podivné věci - 19.června 1953 byli v americké věznici Sing-Sing na elektrickém křesle popraveni z politických důvodů dva význační američtí vědci, aktivní členové světového mírového hnutí a rodiče dvou malých dětí, Julius a Ethel Rosenbergovi. Předtím než je popravili, tak byli 2 roky vězněni v nelidských podmínkách. Ano i to je historie. Scénárista Zdivočelé země se délkou seriálu asi chtěl pomstít divákovi, neboť v druhé sérii se seriál mění v nenávistnou agitku vůči době, ve které se to mělo vše odehrát. S realitou to nemá moc společného. Je to vaření polévky z vody a ze sekyrky a je to nastavované jedovatým a falešným kořením. Úvod seriálu jde shrnout - Kovbojové jezdící na koních v divokém pohraničí proti zrádným příslušníkům KSČ, kteří hrabou pro sebe a taky v pohraničí brání zájem a celistvost Československa - taky se hodně v seriálu objevuje (hodně přehnaně) STB, v týhle souvislosti - každý stát má tajnou policii - v USA je to CIA, v Rusku KGB u nás to tehdy byla STB, nyní je to BIS. Chápete? Každý stát v dějinách má takovou organizaci Tak nevím proč vyzdvihují tvůrci seriálu úlohu STB a dělají z ní strašáka, a vlastně celý seriál je jen o tom, jak někdo 40 let stíhá nějakého letce. Pokud byl seriál Třicet případů majora Zemana prý údajně dělaný jako propaganda, tak Zdivočelá země je udělaný jako obrácená propaganda - s tím rozdílem že 30 případu majora Zemana byl spoň seriál o něčem, byly to zajímavé krimi příběhy, jenže Zdivočelá země, je seriál vařený z vody, byla by tam látka na 2- 3 díly, nejvýš 10 dílů, ale ne na 32 dílů. Kdybych měl srovnat tyhle dva seriály, tak jasně vyhraje 30 případů majora Zemana. Název Zdivočelá země ale neodpovídá době o které seriál je. Název Zdivočelá země, či přímo Divoká země by odpovídal seriál který by o to co se děje po předem domluvené sametové "revoluci" v r.1989, který by ukázal, co se dělo po roce 1989, tak by ten název odpovídal více, než o době po roce 1945. Protože po roce 1989 je to tady skutečně Zdivočelá Divoká země - privatizace, ve které se ztratili miliardy, stav českého zemědělství, které již zdaleka nestačí aby náš národ uživilo, průmysl, který nyní již nepatří Českému státu, ale je z 80 % v cizích rukou. Statisíce nezaměstnaných, bezdomovci, žebráci v ulicích velkých měst. Tuneláři(přeloženo do češtiny zloději), drahé vodné, energie, potraviiny, pozdní odchod do důchodu( snad možná, nebo taky vůbec ne). Ano to je Zdivočelá země, nebo přímo Divoká země. Když to shrnu, seriál Zdivočelá země, který patrně na zakázku udělala Česká televize je sice seriál v prvních dílech zajímavý, ale pak se změní v propagandistickou nastavovanou polívku a pokud se nechcete tou polívkou otrávit, tak se na ní radši nedívejte.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 21.1.2013
32x odvařený čaj
K jistě správnému námětu popsat dobu, která by neměla být zapomenuta se přidal další faktor, co nejvíce z toho vytřískat, zvlášť když to platí ČT, tedy koncesionáři. Tak vznikl podbízivý komerční blaf ne nepodobný těm předlistopadovým. (Přiznám se, že jsem neviděl ani jeden díl Majora Zemana, ale věřím, že byl lépe zpracován.)
Moje rodina, stejně jako rodina mé ženy skončila v odsunu, ale nikdy bych si nedovolil jej nazvat vyhnáním, jak je dneska cool. Že si pan autor našel spřízněnou duši pro hrad mu neberu, ale způsob, jakým to vnucuje druhým ilustruje ty nejtotalitnější praktiky minulého režimu.
Kdybych mohl dát 32x mínus (+ kolik bude ještě dílů), tak bych tak učinil.
"Už je dobře matičko, Schwarzenberg je zlatíčko."
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film