Obsah filmu A.I.: Umělá inteligence
Povídka britského autora sci-fi Briana Aldisse Superhračky vydrží přes celé léto (1969) zaujala Stanleyho Kubricka nedlouho po svém publikování (práva na zfilmování si zajistil už počátkem sedmdesátých let). Slavný režisér zpočátku pracoval na scénáři s autorem předlohy, ale po úspěchu Lucasových Hvězdných válek projekt odložil. Vrátil se k němu až počátkem devadesátých let, kdy začal spolupracovat na scénáři s jiným britským spisovatelem vědecko-fantastické literatury Ianem Watsonem. Jednou z hlavních překážek, která realizaci A. I. (anglická zkratka pro umělou inteligenci byla dlouho pracovním názvem projektu) komplikovala a neustále...
Povídka britského autora sci-fi Briana Aldisse Superhračky vydrží přes celé léto (1969) zaujala Stanleyho Kubricka nedlouho po svém publikování (práva na zfilmování si zajistil už počátkem sedmdesátých let). Slavný režisér zpočátku pracoval na scénáři s autorem předlohy, ale po úspěchu Lucasových Hvězdných válek projekt odložil. Vrátil se k němu až počátkem devadesátých let, kdy začal spolupracovat na scénáři s jiným britským spisovatelem vědecko-fantastické literatury Ianem Watsonem. Jednou z hlavních překážek, která realizaci A. I. (anglická zkratka pro umělou inteligenci byla dlouho pracovním názvem projektu) komplikovala a neustále odsouvala, byla úroveň trikové technologie, především v souvislosti s Kubrickovým úmyslem obsadit do ústřední role chlapce skutečného robota.
Během dalšího přerušení přípravných prací (kvůli natáčení Eyes Wide Shut) došlo ke kontaktu Kubricka se Stevenem Spielbergem, který projevil o realizaci A. I. vážný zájem. Kubrick, jenž zřejmě cítil, že Eyes Wide Shut bude jeho závěrečný opus, předal Spielbergovi výsledky své práce na A. I. (včetně výtvarných návrhů) s tím, aby snímek realizoval on. Tak v roce 2001 vznikla výpravná sci-fi A. I.: Umělá inteligence o Davidovi, chlapci-robotovi, který žije v lidské rodině, jejíž vlastní syn Martin je dlouhodobě v komatu. Po zázračném Martinově uzdravení je David odstrčen a ponechán svému osudu v temném lese. Přesvědčený, že příčinou jeho trápení je to, že není „opravdový“, se vydává hledat pohádkovou Modrou vílu, která z něho může udělat (jako z Pinocchia) skutečného chlapce. Motiv proměny robota v člověka se objevil rok předtím v Columbusově adaptaci Asimovovy povídky Bicentennial Man, uvedené u nás pouze na videu pod názvem Andrew – člen naší rodiny.
Na rozdíl od tohoto, v podstatě příjemného rodinného snímku, je A. I.: Umělá inteligence ambiciozním pokusem o skloubení Kubrickovy filozofické roviny (zodpovědnost člověka za vytvoření umělého života, obdařeného lidským vnímáním a prožíváním) a častého Spielbergova tématu neúplné rodiny, vyprávěného na pozadí spektakulárně vykreslené budoucnosti. Ve filmu hrají důležitou úlohu vizuální efekty, ale především je postaven na pozoruhodných hereckých výkonech dvou hlavních aktérů, malého Haleyho Joela Osmenta (hlavní představitel Šestého smyslu) v roli Davida a Judea Lawa jako robota-gigola Joea, který se stává Davidovým průvodcem v neznámém světě. A. I.: Umělá inteligence byla nominována na dva Oscary, za vizuální efekty a za hudbu stálého Spielbergova spolupracovníka Johna Williamse. Žádného však nezískala.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (6)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 31.10.2024
Nemohu říct, že by mě příběh nezaujal. Nicméně působí na mě velmi dost depresivně. Poukazuje na dosud nepříliš diskutovanou záležitost – co bude s umělými výtvory – androidy – pokud lidstvo zanikne. Druhou ošemetnou záležitostí je obdařit tyto výtvory citovou zátěží, která pak není naplněna nebo přímo zrazená, stejně tak jako sporné začlenění těchto umělých výtvorů do stávající fungující společnosti. Herecké obsazení a výkony jsou skvělé, Nicméně z celkového vyznění příběhu mám smíšené pocity, nehledě na poněkud problematckou délku s některými hluchými místy.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 18.3.2021
Velmi silný příběh, který je hodně vizionářský vezme-li se v úvahu kdyz vznikl původní scénář, od něhož se to vše odvíjelo. Některé herecké výkony jsou opravdu mimořádné a režisér Steven Spielberg prokázal, že je velký puntičkář a detailista (v tom nejlepším smyslu těchto slov). Jenom mám takový pocit, že tento film je o dost jiný než ten, který chtěl původně natočit klasik Stanley Kubrick. I tak je to hodně nadprůměrná a místy VELMI uhrančivá podívaná.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.10.2019
Strašně dlouho jsem tento film chtěla vidět a pořád mě nějak míjel. Až dnes, konečně! A sedím jako zaražená pecka. Takový nápor na city jsem nečekala. Naprosto dokonalý herecký výkon a s tím spojené myšlenky na pouto dítě - matka. Jak křehké, jak zranitelné, jak krásné a nebezpečné. Jsou to naše city, které nám často přinášejí více bolesti než radosti. A robotizace postupuje...
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 23.8.2017
Zajímavý námět na film. Je to povedené drama o robotovi s lidskými city. Co stojí za zmínku je také výkon H. J. Osmenta. Akorát mi nějak uniklo, co se vlastně s tím robotem na konci přesně stalo.
Reklama
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 22.12.2016
Na mě přiliš patetické. Osment jako robot vypadá, ale když se u toho stolu zasmál, tak bych ho rozhodně neaktivoval. Čili by se příběh nekonal.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 24.3.2015
Vůbec se nedivím kolísavému hodnocení. Někdo vysolí plnou, někdo dá sotva dvě hvězdičky. Dá se to pochopit. Film je opravdu zvláštní a buď zaujme nebo ne. Já mám taky smíšený pocity. Především musí člověk ocenit vynikající výkon hlavní postavy. Ve 13ti letech zahrát takhle? Opravdu smekám. Na druhou stranu příběh a zpracování už taková paráda nebyla. Půlku filmu se potácíme v životě dvou rodičů, kteří si místo nefunkčního syna pořídí prototyp robo chlapce. Když se konečně zabydlí, objeví se vlastní syn s vytuněnejma vychtávkama alá Forrest Gump a idylka je v trapu. Zoufalá matka ho zaparkuje v lese a nechá ho tam. Druhá půlka filmu zaměřená na hledání víly zvonilky s robo gigolem zakončená rádoby dojemnou desetiminutovkou, nad kterou mohly uronit slzu snad jen rozvedený matky na antidepresivech. Závěr? Na jméno Spielberg slabota, na jméno Osment neskutečnej výkon, kterej by zkousnul i Oscara, parádní medvídek Teddy a na rok 2001 takřka bezchybný speciální efekty vs zmatečnej, zdlouhavej a chvílema příšerně nudnej příběh, kterej byl jak na houpačce. Nicméně průměrných 70% je adekvátních a já nevybočim z řady
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 10.11.2014
No jo, dostal jsem co jsem čekal. Super inteligentní robot jako devítiletý klučina s IQ tykve. Nic pitomějšího už asi vymyslet snad ani nejde. Už po patnácti minutách jsem znechuceně začal dělat jinou práci a pokukoval jen očkem. Těžké filosofické disputace mne nudily a nedělat něco jiného, usnul jsem. Mou pozornost upoutala až scéna setkání Davida s ostatními roboty a pak už jsem se tedy díval s přestávkami až do konce. Jak film hodnotit?? Za naprostou debilitu první skoro hodiny jednoznačně odpad. Pak neustále dokola omílaná myšlenka, která vyústí v naprosto přiblblý závěr, uměle a násilně protahovaný a s kecáním jakéhosi vypravěče. Nemohu dát svému oblíbenci odpad a tak přihlédnu na kvalitní efekty a poměrně slušnou hudbu mého dalšího oblíbence. Ale i tak to hodnotím jako podprůměrný snímek. 2014101413257/13949
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.5.2014
Když smícháte Kubricka a Spielberga, nemůže vzniknout slabý film a kdo si myslel, že ano, tak se zmýlil. Když se pod nějaký film podepíše jako režisér, vznikne každopádně mimořádné dílo. (Čelisti, E.T. Jurský park, Indiana Jones). Stejně je to i osud Davida, který získal jako robot lidské city a chtěl se stát člověkem. Proto Spielberga řadím na první místo mezi režiséry i když by se našly filmy, které vidět nemusím, většina filmů si zaslouží to nejvyšší ocenění. Spielberg je PAN REŽISÉR, to je fakt.
Reklama
Hodnocení:
Přidáno: 29.7.2013
Ten modrooký blonďatý chudáčik bol NAPROGRAMOVANÝ na to, aby fňukal za maminkou. Voči psychickému vydieraniu takýmito pseudomorálnymi srdce drásajúcimi výlevmi treba byť imúnny. Dávam dva body za vykreslenie našej posratej budúcnosti, ak vývoj umelej inteligencie nezastavíme.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 14.5.2013
A.I.: Umělá inteligence
Patří mezi 501 filmů, které musíte vidět.
Nominace na Oscara v roce 2002 za Nejlepší vizuální efekty a Nejlepší hudbu.
Roboti a umělá inteligence je věčné téma, kterého se prvně dotkl náš velikán Karel Čapek v jeho divadelní hře R. U. R. Od kdy přestává být robot strojem a začíná být živou bytostí? Čapek to určil tím, kdy tyto umělé bytosti začnou být schopni lásky. A to je právě to, o co v A. I.: Artificial Intelligence běží. Lidstvo vyvinulo první stroj schopný milovat. Stroj, který dokáže snít a který je v podstatě živý. Vše to po Kubrickovi převzal Spielberg, který na co sáhne, to se mu bravurně podaří. Zatím jsem od něj neviděl jediný špatný film.
Jen škoda té délky, dvě a půl hodiny je trochu moc a navíc snímek není soudružný. Mohli by to s přehledem být celkem tři filmy, přinejmenším aspoň dva. Konec a začátek je totiž od prostředku totálně odlišný. A chvíle, kdy se objevil Jude Law jsou těmi nejlepšími. Malý Haley Joel Osment nám ukázal, že možná není dítko, ale nějaké roboťátko, které bylo vytvořeno, aby přesvědčivě hrálo ve filmech...
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film