Obsah filmu Bumerang
Ceny: Český lev za mužský herecký výkon (J. Schmitzer); Trilobit '97 za herecký výkon (J. Schmitzer); MTF Monte Carlo 1997: Stříbrná nymfa za režii, Cena Mezinárodní katolické organizace pro rozhlas a televizi Stříbrná holubice
V roce 1958 se v pracovním lágru objeví jako nový vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Ihned dostane od spoluvězňů krutou nakládačku. Pomůže mu politický vězeň Svoboda, odsouzený na dvanáct let za velezradu. Ten se ho zastává i nadále, čímž proti sobě popouzí téměř všechny. Pro něj je teď nesporný zločinec stejný nešťastník jako ostatní. Nejde mu ani tak o Dobrého (v jednom...
Ceny: Český lev za mužský herecký výkon (J. Schmitzer); Trilobit '97 za herecký výkon (J. Schmitzer); MTF Monte Carlo 1997: Stříbrná nymfa za režii, Cena Mezinárodní katolické organizace pro rozhlas a televizi Stříbrná holubice
V roce 1958 se v pracovním lágru objeví jako nový vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Ihned dostane od spoluvězňů krutou nakládačku. Pomůže mu politický vězeň Svoboda, odsouzený na dvanáct let za velezradu. Ten se ho zastává i nadále, čímž proti sobě popouzí téměř všechny. Pro něj je teď nesporný zločinec stejný nešťastník jako ostatní. Nejde mu ani tak o Dobrého (v jednom okamžiku vzteku ho málem uškrtí), jako o to, aby si on sám tváří v tvář příkoří, nespravedlnosti, cynismu a brutalitě zachoval lidskost.
Autor námětu a scénáře Jiří Stránský zpracoval závažné téma na základě vlastní zkušenosti politického vězně a podle některých skutečných událostí. Na rozdíl od většiny obdobných vězeňských titulů obohacuje příběh, jehož podstatou je popis reality komunistických lágrů, o rozměr téměř antické tragédie, když se neprávem odsouzený zastane svého trýznitele. Snímek natočil Hynek Bočan, s nímž Stránský spolupracoval už mnohem dříve a společně se podíleli na úspěšném televizním seriálu Zdivočelá země. Tvůrci usilovali o maximální věrohodnost prostředí a jeho realistické zachycení a zároveň se soustředili na charakterizaci jednotlivých typů jak vězňů, tak věznitelů. Chtěli tak vzdát úctu obětem komunistického řádění, jíž se těmto lidem stále ještě nedostává. Důsledkem jejich úsilí je však také určitá schematická plochost, ilustrativnost a patos (podpořený tóny Beethovenovy Sedmé symfonie). Uznání zaslouží všichni herci, pracující v nelehkých podmínkách, ale zejména Jiří Schmitzer v hlavní roli, především díky civilnímu projevu, pod nímž je však všudypřítomný emocionální prožitek.
Vedle snímku Bumerang se stejnému tématu výhradně věnuje pouze romantický milostný příběh Kousek nebe (2005), natočený rovněž podle Stránského předlohy. Vězeňské téma z padesátých let se objevuje například v nezdařeném psychologickém hororu Klíček (2009) nebo v některých sekvencích Tmavomodrého světa (2001).
Tomáš Bartošek, 36.LFŠ 2010 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 23.10.2019
Kvalitní snímek z totalitního období, který se odehrává v lágru začátkem padesátých let. Občas se příběhem prolínají vzpomínky hlavního hrdiny Svobody (Jiří Schmitzer) a vysvětlují, za jakých událostí se do lágru dostal. Jednoho dne je do tábora umístěn politický pohlavár (Karel heřmánek), který vymýšlel řády, podle kterých se vězni měli chovat. Všichni ho chtějí sejmout, pouze Jaroslav Svoboda se za něj postaví...zpočátku jsem nechápal, proč ho pořád brání, až během odkrývání skutečností jsem jeho počínání pochopil. Hudbu zkomponoval Jiří Stivín a použil také motiv 7. symfonie Ludwiga van Beethovena, jenž vkusně filmem proplouvá. Jediná škoda je, že film působí až moc televizně a připomíná spíše jednu epizodu ze seriálu Zdivočelá země, který Hynek Bočan v té době také podle scénáře Jiřího Stránského rovněž natáčel.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 28.1.2014
No, silný příběh, to ano, ale nějaký divný. Snad to chtělo vysvětlivky. Možná i tu která by vysvětlila naprosto zpackaný závěr. Je to věčná škoda. Tohle téma si zasloužilo více. V každém případě film mohu doporučit. Rád na něj možná ještě v budoucnu kouknu. 201312149128/9411
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.11.2013
Hmm
Těžká doba - dobře natočeno i zahráno.
Některé role opravdu nemají chybu. Schnitzer exceluje.a nejen on
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.10.2012
Už to, že je tento film natočen podle skutečných zážitků z komunistických uranových lágrů 50. let, je dobrý důvod ho vidět.A to nejen pro ty, kteří se o dané téma zajímají, nýbrž i pro všechny ostatní, aby viděli co se tenkrát vlastně dělo.
Mně ten film zaujal hned po prvním zhlédnutí.
Za zmínku stojí hlavně vynikající výkon Jiřího Schmitzera a pak i Karla Heřmánka, jehož role vysokého komunistického pohlavára poznala, zač je toho loket.
Škoda jen toho konce.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 8.1.2012
Jen at se lidi podívají a uvědomí si, jaký komunisti byli kur.. Nechápu, jak je možné, že je v dnešní době někdo volí. Vynikajícé Schmitzer. Možná i jeho životní role.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 31.10.2011
Depresivní a drsný pohled na 50.léta a na to jak komunisti zacházely s lidma co se jim nehodily do krámu!Silný a bolestivý film,při kterém se mě dělalo z těch komunistickejch zavšivenců zle!Hodně slušné!!
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 21.8.2006
Dobrý popis skutečných událostí, které se odehrávaly v tábovech nucených prací v 50. a 60. letech minulého století, filmově není film žádnej zázrak, ale příběh je dostatečně silný a zajímavý aby jste na to při sledování zapoměly...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.10.2005
Nejlepší film s tématem komunistického režimu u nás. Brutální a depresivní film, který vás nenechá lhostejnými k osudům hlavních hrdinů.
Po komicky laděných Černých baronech a stupidním filmu Tankový prapor působí Bumerang jako naprostá bomba a rozhodně stojí za to mít ho doma.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.4.2005
Podle mě jde o nedoceněný film, jehož myšlenku česká společnost nemůže snad ani pochopit. Jen víc takových! Jiřímu Stránskému (scénárista, podle vlastní povídky) držím palce. Chce to jen vytrvat a taky trošku vychovat.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film