Obsah filmu Che Guevara
Steven Soderbergh natočil výpravnou epopej, zachycující nejdůležitější okamžiky v kariéře "Che" Guevary - jednak cestu hrstky revolucionářů ke konečné vítězství Kubě, jednak tragicky končící misi v Jižní Americe. Do českých kin však byla uvedena jen první část.
Ve dvou rovinách se odehrává první část životopisného pojednání o slavné legendě kubánské revoluce Ernestu „Che" Guevarovi: jednak zachycuje několikaletý odboj Castrových ozbrojenců proti Batistově zkorumpované diktatuře v druhé půli 50. let, jednak (černobíle a jakoby v reportážní poloze) se odehrává v New Yorku během zasedání OSN, kde Guvera pronáší plamenný projev, hájící...
Steven Soderbergh natočil výpravnou epopej, zachycující nejdůležitější okamžiky v kariéře "Che" Guevary - jednak cestu hrstky revolucionářů ke konečné vítězství Kubě, jednak tragicky končící misi v Jižní Americe. Do českých kin však byla uvedena jen první část.
Ve dvou rovinách se odehrává první část životopisného pojednání o slavné legendě kubánské revoluce Ernestu „Che" Guevarovi: jednak zachycuje několikaletý odboj Castrových ozbrojenců proti Batistově zkorumpované diktatuře v druhé půli 50. let, jednak (černobíle a jakoby v reportážní poloze) se odehrává v New Yorku během zasedání OSN, kde Guvera pronáší plamenný projev, hájící kubánskou revoluci. Soderbergh se opírá o Guevarovy zápisky (jeho komentáře průběžně provázejí složitou cestu k vítězství), takže úhel pohledu se důsledně přidržuje jeho přítomnosti v dění; vše, čemu on osobně není přítomen, film zpravidla pomíjí, nanejvýš se o tom dovídáme z dodatečných rozhovorů
I když film nemohl být realizován na Kubě (pro americké občany stále platí zákaz legálního vstupu), dosahuje mimořádné autenticity jak ve vylíčení bojů v džungli i ve městských ulicích, tak ve vykreslení jednotlivých postav (včetně užívání španělštiny jako dorozumívacího jazyka). Benicio Del Toro se pokusil svého revolucionáře co nejvíce polidštit: spatříme sníženou fyzickou odolnost danou záchvaty astmatu, ale současně též mimořádnou houževnatost, zdůrazněna je jeho humánnost, důraz položený na vzdělání. I protivníci strnou v úžasu, když po dobytí jedné z pralesních základen objeví ošetřovnu, školu atd. U Guevary je zdůrazněna touha vyhnout se zbytečnému krveprolévání, jak plyne z jeho výzev vládním jednotkám, aby se včas vzdaly,
(jš)
katalog 1. Festivalu nad řekou < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
hudba:
kamera:
střih:

Distributor v ČR: |
SPI International |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Jazykové verze: |
španělská, anglická |
|
|
Distribuční verze: |
česky, dabováno, s titulky |
|
|
Zvuk: |
Dolby Digital (SDDS/DTS) |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Che Guevara >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.10.2012
Postava revolucionáře Che je dostatečně profláknutá a tím pádem i zajímavá pro zfilmování a Benicio del Toro je můj oblíbený herec, ale dva roky po shlédnutí musím kriticky přiznat, že mi z filmu utkvěla v hlavě mlhavě jen jedna scéna, kdy Che vrtí hlavou a říká "to je neskutečné" Dost málo na vyšší hodnocení.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 13.7.2012
Když jsem se dozvěděl, že hlavní roli bude hrát Benicio Del Torro, tak jsem byl velmi potěšen a dost jsem se na tento revoluční kousek těšil.
Ovšem po jeho zhlédnutí, mě ta radost hodně poklesla.Bohužel jsem v tomto filmu nenašel zalíbení a víckrát ho vidět nemusím.I přes toho Benicia, který to odehrál bezvadně.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 5.10.2010
Zajímavě natočený film o počátcích kubánské revoluce od vylodění hrstky revolucionářů až po jejich tažení na Havanu. Ernesto „Che“ Guevara byl vzdělaný idealista plně oddaný myšlence revoluce. Těžko můžeme hodnotit skutky povstalců na začátku revoluce, aniž bychom si uvědomili, jaká byla situace na Kubě za Batistovy vlády. Jiná otázka je, zda se jim idéály podařilo vždy aplikovat v praxi a udržet, případně kam se Kuba dostala v dalších etapách vývoje. Film ale zřejmě docela dobře zobrazuje situaci v táboře povstalců v konfrontaci s ohlasy na revoluci a mnohdy neporozumnění tamní situaci mimo Kubu.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 21.12.2009
Na film jsem byl v kině a líbil se mi . Herecký výkon hlavního představitele a umělecké pojetí režiséra mě přesvěčilo , abych dal 10 . Režisér a scénarista nad přípravou filmu strávili hodně času a věnovali se poměrně hodně scháněním informací o che , až z toho vznikly dva filmy . Jsou , zde vidět názory , postoje a životní události Che Guevary. Film bych doporučil těm , kteří se zajímají o che , ti co ho nemusí ať se na film nedívají .
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.11.2009
Che-symbol revolucie
Perfektny reziser+perfektny herec.Vysledkom je vynikajuci film o zivote legendy,o ktorej vacsina z nas takmer nic nevie,a pritom hrdo nosime tricka s jeho obrazom...Scenar nesetri historickymi udajmi,preto clovek neznaly veci sa vo filme trochu straca,ale herecky talent Del Tora je uzasny a myslim,ze dokonale zachytil charizmu Che Guevaru.Ako jeden z mala filmov ma prinutil,aby som zapatral na nete a dozvedel sa o Che Guevarovi co najviac.Z tychto zdrojov /napr.Wikipedia/ sa vsak dozviete aj o tienistych strankach legendy,o jeho nekompromisnych postojoch,popravach atd.Preto jedine,co mi na filme trosku vadilo bola ista idealizacia,ktora je vsak pre ikony typicka a akceptovatelna.Film jednoznacne doporucujem a tesim sa na druhy diel!!!
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.5.2009
Velmi zajímavě natočený film. Střídání časových linií bylo pěkně naznačeno černobílým dokumentem, ale jelikož jsem byla v kině, tak mi zanikaly titulky, přestože byly žluté. Občas jsem tak nevěděla co se tam odehrává a to mě dost nudilo. Také mi vadila délka filmu a celkem časté projevy a málo akce.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 18.3.2009
Tak a je to tady, symbol všech revolucí je na světě, bohužel nevím, jestli se tento film dá pokládat za Gevarovu životní pouť…Do Che Guevary jsem šel s tím, že nejsem velký znalec této části historie, ale to neznamená, že bych od filmu neočékaval, že mi pomůže nahlédnout a poukázat pravdu…Což se stalo…Část lidí určitě může odradit jakási nejednotnost tohoto snímku, kdy dochází ke střídání dokumentárního pojetí s klasickou dějovou linií, která je sama o sobě trochu roztřesená…Ale, abych mluvil za sebe, mě to neodradilo a naopak se mi tohle pojetí zalíbilo…Abych jen nehanil, Benicio Del Toro samozřejmě zaslouží velkou pochvalu za svůj zdařilý herecký výkon…I když se podle mě, mělo všechno motat kolem něj, a vlastně nebyl záběr kde by nestál a něco bouřlivě neartikuloval, ale většinou mi přišlo že Benicia někdo zastínil svým „charismem“ …Co mě docela nudilo byla začáteční pasáž která vlastně prezentovala počátky „revoluce“…Zdlouhavé a nudné rozhovory se vlekly v nekonečném čase, nedivil bych se kdyby to slabí jedinci v polovině filmu vzdali…Nicméně jak už to bývá se vše vynahradilo v závěrečné dvacetiminutovce, dobývání města nebylo jako z válečných filmů typu Vojín Ryan ale umělecky natočené drama, žádné litry krve ani dva milióny mrtvých ale prázdné ulice a zbloudilá kulka která se odrazilo od budovy, dělala tu správnou atmosféru…Bohužel narovinu říkám že tenhle film mě prostě neoslovil tolik jak jsem čekal...Možná se to ale po shlédnutí druhého dílu zlepší!!!
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 3.3.2009
No na me to bylo az moc politicky,ale clovek ma aspon tak nejak predstavu jak probihala revoluce,ikdyz si myslim ze to nebylo tak mirumilovny jak nam ukazala americka produkce.Rekl bych ze revoluce probiha asi trochu brutalnejc.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.2.2009
Na některých webech jsem si o od českých kritiků přečet že tento film je značně zidealizovaný a tedy velmi nereálný, což řada z nich nebyla schopna přenést přes srdce a film zhodnotila velice nízkým hodnocením... To že je film zidealizovaný pravda je, ale proboha jedná se o film, znám tuny americkejch trháků který jsou zidealizovaný ještě mnohem více, jako příklad slouží snad všechny akční snímky americké produkce, kde jeden hrdina všechny pobije a zachraní svět nakonec zamává americkou vlakou s řečma o americké svobodě.... Nebo řada válčnejch snímků kde jsou němečtí vojáci znázornění jako fašističtí fanatici jež si nezaslouží nic jiného něž kulku atd. atd. a nad takovými snímky všichni chrochtaj jak jsou dobře udělaný mají cit pro moment a bitvy jsou velice věrohodné a co na tom že pravda byla naprosto překroucená, dokud film propaguje lidi s naší strany a je vše OK a hodnocení je vysoké... Já osbně rozhodně nejsem komunista ale že partyzáni musí bejt plní ideálu (jak několikrát zaznělo ve filmu) jsem věřil, film poměrně reálně popisuje historii průběhu revoluce (ne pohnutky aktérů) a snaží se naznačit proč CHE pro některé i dnes zůstává symbolem revoluce, a to že byl film přehnaně optimistický a lehce naivní mu docela promíjím protože jak jsem říkal takový jsou skoro všechny ale dokud se jedná o spojence tak to nikdo neřeší...
PS: Doporučuju všem jako prequel Motocyklové deníky kde byl Che mimochodem zobrazen taky jako starostlivý vzdělaný mladý doktor, který pomáhá nemocným lidem
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 20.1.2009
Film mapuje jednu z velkých událostí 20. století - kubánskou revoluci. Film vypráví i životní prožitky jednoho z hlavních protagonistů této revoluce, vypráví o Che Guevarovi. Má několik časových úseků. Začíná na počátku padesátých let, a následně je děj prostřídáván ve dvou časových rovinách. Druhá polovina padesátých let a boj partyzánů za svobodnou Kubu. A pak to jsou léta šedesátá, kdy je Guevara na návštěvě v USA a vystupuje na půdě OSN. Tento snímek je prvním dílem rozsáhlejšího projektu a končí v momentě, kdy po obsazení města La Lima se partyzání vydávají do Havany.
Film vysvětluje motivy revoluce (zbavení se diktátora Batisty, osvobození Kuby, zabránění vykrádání tohoto ostrova, přineséní národní důstojnosti kubánskému obyvatelstvu, pozemkovou reformu atp.) Takřka od píky sledujeme, jak vznikaly jednotlivé bojové skupiny a jak se postupně budovala hierarchie revolucionářů.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film