Popis / Obsah / Info k filmu GangFilm je jedním dílem z TV seriálu Screen Two
Cena Prix Europa 1990: TV-fikce
Alan Clarke (1935 - 1990) režíroval pouze tři filmy, jeho veliký přínos spočíval spíše v televizní tvorbě. K ní se ostatně hlásí jako k důležité inspiraci současné filmařské veličiny jako Paul Greengrass či Stephen Frears. Ve svých dramatech se tento radikální ultrarealistický tvůrce často věnoval problémům těch nejnižších společenských vrstev (např. bezdomovci). Mezi jeho nejlepší díla bývá řazena trojice televizních filmů o násilí mladých mužů - Scum (1977), Made in Britain (1983) a právě Gang (1988). Film byl chválen i plísněn (podobně jako předchozí Clarkeovy snímky) za otevřené zobrazení násilí.
Bex pracuje jako obchodník s realitami, má ženu a dítě. Potřebuje se nějak odreagovat od denního stereotypu - akce, to je „hukot". Konflikty gangů však ohrožují jeho rodinu. Prostřednictvím hrdinova sobeckého chování Clarke kritizuje tehdejší politickou situaci, tzv. „thatcherismus" (éra ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové 1979-1990), který podle něj upřednostňoval zájmy jedince před zájmy společnosti jako celku. Clarkeův nihilismus nedává rodině žádnou šanci na přežití, problém hrdiny nemá řešení. Ukazuje moderního fotbalového chuligána v takových rozporech, jako snad žádný jiný film na toto téma: na začátku netušíme, že by tento sympatický otec rodiny mohl vyhledávat násilí. Jeho dvojí život už nemá nic společného s pořváváním na stadionech a pitkami. Jedná se čistě o fyzické vybití a zábavu jinak spořádaného občana, frustrovaného spořádaným, „normálním" životem. Bexova žena pro to má samozřejmě pramálo pochopení.
Svým dějem Gang nastavil osnovu pro další chuligánské snímky - rvačky mezi dvěma znepřátelenými skupinami fanoušků se vyhrotí, končí smrtí jednoho z nich. Fotbal a fandění jsou pouhou zástěrkou pro adrenalinový koníček: rvačky, provokace a tvrdé vyřizování účtů.
Režisér Nick Love (jehož film Hooligans můžete v Uherském Hradišti také vidět) nedávno natočil pro Warner Bros. remake (The Firm, 2009).
Ondřej Kaláb, 36.LFŠ 2010
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište