Obsah filmu Gomora
Syrový pohled na osudy několika hrdinů, jež jsou členy nebo pomocníky mafiánské organizace Camorra. Nelegální svět pašování drog, zbraní a padělků luxusního zboží se řídí jediným pravidlem: zab, nebo budeš zabit. Přitom se zdá, že před všudypřítomným zlem, ovlivňujícím i každodenní život obyčejných lidí, není úniku. Policie totiž obyčejně zasahuje až ve chvíli, kdy nezbývá než přepočítat mrtvé.
Režisér Matteo Garrone se ve svém strhujícím dramatu úmyslně vyhýbá rozpracování psychologických pohnutek postav i hodnocení jejich činů. Tato záměrná nezúčastněnost pak dává plně vyniknout drsné autentičnosti líčeného prostředí a umožňuje se...
Syrový pohled na osudy několika hrdinů, jež jsou členy nebo pomocníky mafiánské organizace Camorra. Nelegální svět pašování drog, zbraní a padělků luxusního zboží se řídí jediným pravidlem: zab, nebo budeš zabit. Přitom se zdá, že před všudypřítomným zlem, ovlivňujícím i každodenní život obyčejných lidí, není úniku. Policie totiž obyčejně zasahuje až ve chvíli, kdy nezbývá než přepočítat mrtvé.
Režisér Matteo Garrone se ve svém strhujícím dramatu úmyslně vyhýbá rozpracování psychologických pohnutek postav i hodnocení jejich činů. Tato záměrná nezúčastněnost pak dává plně vyniknout drsné autentičnosti líčeného prostředí a umožňuje se navzdory žánrovému kánonu zcela vyhnout případné melodramatické linii. Zdrcující film, jenž získal Velkou cenu poroty v Cannes a množství dalších cen, vznikl na základě stejnojmenného románu. Skandální odvážnost bestselleru Roberta Saviana i jeho následné filmové adaptace si však vyžádala stálý policejní dozor nad oběma autory, jimž mafie slibuje odplatu.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
 | Roberto Saviano | ..... | stejnojmenná kniha (2006, česky nakl. Paseka, Praha-Litomyšl 2008) [28] |
hudba:
kamera:
střih:

Distributor v ČR: |
AČFK - Asociace českých filmových klubů |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Jazyková verze: |
italská |
|
|
Distribuční verze: |
česky, s titulky |
|
|
Zvuk: |
Dolby Digital (SDDS/DTS) |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Gomora >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 28.1.2014
Tyhle praktiky těch jistých jsou všeobecně známy. Film tudíž nepřinesl vůbec nic nového. Neměl samostatný příběh, ale více, což by nebylo na škodu, kdyby to nebylo tak statické. Snímek k ničemu. Zahodit. 2013111712636/13105
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 21.11.2011
Nemohu si pomoct, ale mě to vůbec nezaujalo!! Knihu jsem nečetl a o mafii vím moc málo, přesto dlouhá nuda a asi reálně ukázané svinstvo, když se autor knihy musí skrývat, ale tohle mě neoslovilo.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 28.4.2011
otevřená válka uprostřed civilizace
Gomora je jednoznačně film velmi zvláštní. Směska několika prolínajících se příběhů, které mají rozdílné náměty, rozdílné postavy, rozdílné motivace, ale přesto mají jednoho společného jmenovatele. Jihoitalskou Gomoru, která je sice také označována jako odnož mafie, ale nemá naprosto nic společného se svým způsobem „kulturní“ mafií žijící si svým řádem, uprostřed své vlastní komunity a podle svých vlastních pravidel a zákonů, jak ji známe ze spousty filmů. Gomora je mafie infiltrovaná na jedné straně do nejchudších vrstev, kde ovládá distribuci drog a na straně druhé do vysokých podnikatelských vrstev, kde dokáže nesmírně bohatnout třeba i na odpadech. Má svůj pevný řád a nestrpí jakékoliv vybočení z řady, pokus o prosazování vlastního názoru, nebo dokonce vzpouru. Existuje jen jeden druh trestu – smrt. A jsou jen dvě možné varianty - být buď přítel, nebo nepřítel. Na věku nezáleží, děti jsou vítány. Je tedy jasné, že kdo se dostane dovnitř, musí jen kupředu, cesta zpět neexistuje. Film se hodně surrealistický, ale evidentně ze života. Už jen k jeho natočení, stejně jako k napsání stejnojmenné předlohy, museli mít autoři velkou dávku odvahy. Je jen škoda, že takovéto filmy zůstávají stranou zájmu velkých distribučních společností a provozovatelů multiplexů a stávají se víceméně jen klubovou, nebo televizní záležitostí, a i to mimo hlavní kanály a lukrativní vysílací časy. Přesto si myslím, že alespoň filmoví fandové by si jej neměli nechat ujít.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 3.4.2011
Syrový, takřka dokumentární snímek, který vás vyléčí z téměř "romantických" filmů jakými byly Coppolův Kmotr, Scorseseho Mafiáni nebo i De Palmova Zjizvená tvář. Důvod je prakticky jediný: film je založen na skutečnosti a nikoli fikci.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 2.3.2011
Film je lepší než kniha
Prostředí knihy Roberta Saviana dobře zmam (protože mimo jiné odtud pocházím). Film je ale lepší, protože má to, co v knize chybí: hudba. A režisér vybral přesně tu hudbu, kterou ty lidi poslouchají a film se stane tak ještě víc věrohodní.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 27.5.2009
Gomorrah, Dir: M.Garrone, ( 2008 )
Niekoho šikana, dílerstvo so zbraňami, vykorisťovanie prisťahovalcov, drogy, beštiálna tínedžerská výchova k infantilnej slepej poslušnosti necháva ľahostajné srdce.
Divácky konzumnejšie srdiečka túžia po prvoplánovej únikovosti a jednoduchých zábavkách. Avšak pri vnímaní talianskeho filmového klenotu Gomorrah, i keď s rozpoznanou výnimočnosťou, je to trošku zamotanejšie, a teda inak.
Dielo s pôvodným pomenovaním Gomorrah vzniklo voľne podľa bestseleru - predlohy, ktorej sa iba v Taliansku predalo vyše milión kusov. Už tu je jasná spoločenská aktuálnosť produktu či témy.
Skvelý umelecký "rekonštrukčný dokument", je realistickým superdielkom Mattea Garroneho, narodeného 15.10.1963! Témou sú nepolskýé mafiánske praktiky. Ide o odhalenie ich amorálnej pomýlenosti.
Podľa autorov má ísť o inú, ako klasickú popovú výrazovú formu, o kési neorealistické podobenstvo, nadčasové memento i prípad na zamyslenie - pálčivý súčasný neapolský problém.
Gomorrah obdržal napokon jednu z najvyšších mét, - Veľkú cenu v Cannes.
Film vyhral aj Chicagský filmový festival v kategórii najlepší scenár. V Taliansku bol film nominovaný a vyhral vo viac ako piatich najprestížnejších tvorivých kategóriach na Donetellovských filmových Dávidoch. Napokon dielo v piatich kategóriach vyhralo Európsku filmovú cenu a bolo nominované na Oskary v kategórii najlepší zahraničný film.
Kto raz príde do Neapola...(ja osobne som tam zhodou okolností nedávno bol), určite na prvý pohľad pochopí, o čom je reč.
Centrum mesta Neapol je prostredím úplne iným, ako zvyšok talianskych veľkých miest.
Kĺúčom k zdroju tejto inej demenzie je neapolská história, ktorá má odkazy aj v bývalej talianskej rozdrobenosti, v bývalých hraniciach mestských štátov, či starostlivosti španielskej inkvizície, ktorá mala pod palcom aj celú Sicíliu - na rozdiel od neďalekého civilizovaného Ríma.
Film Gomorrah má tvorivý zámer vybudovaný asociatívne, bez zápletky. A extravagantná asociatívnosť , neprítomnosť hrdinu robí dielo veľmi introvertným.
Pointou je popís javov neskutočných: poníženia a degradácie základných ľudských princípov: využívania nedospelých detí na drogové obchody či dílerstvo zbraní na mafiánsku činnosť.
Divák očakávajúci inú, bezproblémovejšie poburujúcu pikantériu - nejakú "prvoplánovú deviantnú senzáciu" ostáva sklamaný.
Klasickí (neartoví) diváci, zvyknutí vnímať film podľa počtu a výšky stupňovaného napätia, preto odchádzajú z kina s pocitom akejsi vzdialenej nudnej správy o barbarskej civilizácii.
Kultúrnejší a vnímavejší, a rozhladenejší jedinci hodnotia film v superlatívach.
Civilizačný indikátor?
Je dobré o tomto "riziku minutia sa" vedieť pred návštevou kina.
Porota v Cannes má veľmi dobrý vkus, nezaujaté vnímanie a fanúškovia na IMDb svorne tiež.
A u nás? Myslím, že Gomorrah je distribuovaný ako kontraverzné, potrebné, umelecké,ale marketingovo a kinársky nepochopené dielo.
Ceny na festivaloch, a aspoň skromný distribučný výsledok je dobrou správou, že svetový duch dobrého filmu a vnímavej kritiky je tu.
...........................
Pointou pochopenia Gomorrah je, že to čo sme vnímali ako "dokument" je artovo premyslenou drámou o kriminálnom podhubí vnímanom realisticky obesívne.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.5.2009
Tak a máme tu další drsný snímek ze života mafiánů. Tentokrát však bez jakékoliv uhlazenosti. Nic ve stylu "Kmotra" nebo "Mafiánů". "Gomora" nám jako jediný film, ukazuje praktiky italské zločinecké organizace Camorra. Snímek je točen takřka dokumentárním stylem využívající ruční kameru a dlouhé záběry. Pro běžného diváka se ale jedná o skoro nestravitelné sousto. Ne, že by film byl extrémně brutální (ve skutečnosti je překvapivě mírný) ale absolutně postrádá jakýkoliv příběh nebo hlavní postavu. Snímek jen sleduje několik postav, které buď jsou gangstery nebo by jimi chtěly být. To je hlavní kámen úrazu, protože divák zde nemá nikoho komu by mohl držet palce nebo kdo by si alespoň trochu získal jeho sympatie. Navíc je toto více jak dvouhodinové sledování jednotlivých scén neúměrně zdlouhavé a zbytečně natahované. Ze začátku bylo zajímavé sledovat reálnější pohled na dnešní mafii, kde novodobý "Kmotrové" nežijí v honosných vilách ale oprýskaných panelácích, určitě to ale šlo natočit lépe a zábavněji.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film