Popis / Obsah / Info k filmu Hořké dnyTato televizní hra vznikla v Hlavní redakci vysílání pro děti a mládež. Vznikla na základě námětu severočeského spisovatele Jiřího Švejdy.
Příběh Hořkých dnů lokalizoval autor do výrobního provozu velké cihelny. Hlavní postavou hry je osmnáctiletý zámečnický dělník, který pod negativním vlivem party odmítá náročnější kvalifikovanou práci a vyhledává pouze možnosti okamžitého velkého výdělku. Taková je výchozí situace na počátku děje, v němž autor podrobuje svého mladičkého hrdinu zkoušce. Dává mu za jeho nerozvážnost okusit trpkost ponížení, nechá ho prožít mimořádný pocit uspokojení z dobře a pohotově vykonané práce, aby pak ve vrcholu příběhu obohatil jeho charakter a důležité poznání pozitivních hodnot života.
Autor se svým hrdinou sympatizuje a má pro jeho strasti hluboké pochopení, i když si ho nikterak neidealizuje. Naopak, představuje ho všelijak poznamenaného nedostatkem rodinného zázemí a pochybnostmi o vlastním zevnějšku, ale i se silnou potřebou mládí po družnosti a touhou po opravdovém citovém vztahu. Nijak nezastírá i ve vysloveně negativní motivaci jeho jednání, která se leckdy u mladých lidí objevuje. Mít co nejvíc peněz, vlastnit nejmodernější spotřební předměty a mít všechno hned. A to bez většího množství vynaložené námahy.
Hra se snaží moralizovat, snad je natočené stylem poplatný době. Její obsah je však nadčasový a je aktuální i dnes.
Zdroj: Týdeník ČST 6/1980, str. 7
Autor: hvezdynPopis / Obsah / Info k filmu Hořké dnyRoman Skamene v hlavní roli televizního filmu o hledání sebe sama v prostředí cihelny. Mladý Josef Hanousek nejprve podřizuje vše snaze vydělat za každou cenu co nejvíce peněz, láska ovšem začíná jeho žebříček hodnot radikálně měnit. V televizním filmu o mládeži z výrobního prostředí v časech normalizace se představí
Jiří Schmitzer a
Ivan Luťanský v rolích záporáků,
Jan Teplý jako "náhradní táta" a
Ljuba Krbová jako femme fatale.
Zdroj: CS Film
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište