Dokumentární film "Legenda Bíba Brodská " je o doslova strhujícím životě této dámy, legendě baletu a tance, která shromáždila baletní historii v českých a okolních zemích od Ludvíka XIV. až po současnost .. na HAMU se podle jejích skript a knih stále učí. Film mapuje její neúnavnou badatelskou činnost, kterou započala po 2. světové válce a trvá dodnes, a která se stala její vášní a neodmyslitelnou součástí života.
Je to film o její minulé i současné vrstevnaté rodině (od Ladislava Čelakovského až po
Vlastimila Brodského a
A.J. Liehma), o tom, že ve svých 92 letech stále učí studenty HAMU, i o tom, že kdysi bývala skvělá tenistka a dnes na prvotřídní úrovni hraje bridž a ze dvora svého bydliště vyjíždí svým autem smykem jako by za volantem seděl některý z jejích mladých studentů.
Nejen její vzpomínky, ale i vyprávění ostatních účinkujících vás nadchnou i zaskočí stejně jako náš filmový štáb. Nemluvě o podmanivé hudbě a parádní kameramanské kompozici.
Autor textu: Jan J. Vágner
Ve filmu byly použity archivní ukázky z:
Kázání rybám (1998) - Pavel Kačírek
Slzy, které svět nevidí (1962) - Martin Frič
Ženu ani květinou neuhodíš (1966) - Zdeněk Podskalský
Prodaná nevěsta (1981) - František Filip
Zlá krev (1986) - František Filip
Kytlice (1948) - soukromý archiv
Nahoru po schodišti dolů band (2008) - koncert v Lucerně
Dokumentární snímek o
Boženě Brodské zvané "Bíba" přiblíží osobnost této obdivuhodné dámy - tanečnice, kritičky, historičky a pedagožky, která v plné svěžesti a pracovním nasazení nedávno oslavila své 92. narozeniny.
Za svůj život stihla být úspěšná ve všem, do čeho se pustila, snad jen s výjimkou manželství s ikonou českého filmu a divadla, hercem
Vlastimilem Brodským. Portrét nastíní rodinné zázemí Bíby (otec ministerský právník, matka studovala konzervatoř u slavného klavíristy
Jan Heřman), stěžejním tématem dokumentu však bude tanec a balet, jemuž se Bíba věnuje celý život.
Největší prostor bude věnován její současné činnosti, dlouholetému působení paní Brodské na její alma mater, HAMU, kde se v roce 1982 habilitovala jako profesorka a vyučuje zde dějiny tance a baletu již bezmála 60 let. V této souvislosti probereme také výzkumnou a publikační činnost Bíby Brodské (spoluautorka Dějin českého divadla, Divadla v Kotcích, autorka samostatných publikací Romantický balet, Dějiny ruského baletu, aj.)
Samozřejmou součástí portrétu je také osobní životní příběh Bíby s “Bróďou”, přiblížíme Bíbu jako manželku, partnerku (
A. J. Liehm), matku (
Marek Brodský), babičku (
Barbora Brodská) a prababičku (Albert). Kromě Bíby Brodské v dokumentu vystoupí její syn Marek, vnučka Bára, její bratr
Vladimír Křepelka (90), snacha MUDr. Káča Brodská, její pravidelné bridžové partnerky, její studenti a studentky, kolegové na HAMU a osobnosti české baletní scény (
Vlastimil Harapes, šéf baletu ND
Petr Zuzka, ředitel Taneční konzervatoře Praha a sólista ND
Jaroslav Slavický aj.)
Bíba Brodská dodnes řídí automobil, své přednášky posílá studentům po internetu, na satelitu sleduje nejen veškeré světové baletní přenosy, ale i zásadní tenisové turnaje. Máme za to, že portrét této osobnosti je extrémně zajímavý nejen nebývalým rozsahem a relevantností jejích aktivit, výčtem pozoruhodných osobností, se kterými se setkala, ale i nakažlivým nábojem, vitalitou, dynamičností a neutuchajícím zájmem o vše okolo nás, které Bíba dnes a denně osvědčuje. Její svébytný humor a životní nadhled by v dnešní rozkolísané době mohly být velikou inspirací pro nás všechny.
Zdroj: Česká televize