Popis / Obsah / Info k filmu Liberace!Douglas a Damon vědí, že ‚Pod svícnem‘ bývá tma
U nás (překvapivě) až v červenci bude mít premiéru snímek, který bych rozhodně nedoporučil homofobně zaměřeným. Jinak všem. Film „Behind the Candelabra“ je totiž skvělým hereckým koncertem Michaela Douglase a Matta Damona.
Pokud máte rádi životopisné filmy o zajímavých a výrazných lidech, pak je „Behind the Candelabra“ právě pro vás. Kdo tedy byl Valentino Liberace (Michael Douglas)? Jeho kariéra trvala čtyři desetiletí, během kterých stihl odehrát desítky koncertů, vytvořit řadu hudebních nahrávek, filmů či televizních vystoupení. Stal se světově proslulým pianistou a v letech 1950-1970 byl také nejlépe placeným bavičem na světě. Film „Pod svícnem“ začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí mladý, teprve šestnáctiletý, naivní Scott Thorston (Matt Damon), který je najat coby Liberaceho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem a záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah. Film zábavným způsobem sleduje vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy bylo zcela nemyslitelné přiznat se veřejně k homosexuální orientaci, zvláště pak pro lidi ze showbusinessu. Liberace chtěl utajit před veřejností se stejnou urputností jako svoji sexuální orientaci i nemoc AIDS, které nakonec roku 1987 podlehl. Navzdory velkému věkovému rozdílu a Liberaceho manýrám stál Scott po Liberaceho boku až do jeho smrti.
Příběh se odehrává v letech, kdy bylo naprosto vyloučeno přiznat se k homosexuální orientaci, aniž by aktér takového coming outu ztratil náklonnost veřejnosti. Podobně tomu bylo u postavy, kterou ztvárnil Sean Penn ve snímku „Milk“ (2008). Nebudu ale oba snímky srovnávat, protože to ani dost dobře nejde. „Pod svícnem“ je barevný film, plný nadsázky a humoru. Plný kýčovitého pozlátka obklopujícího Liberaceho. Ale je také plný emocí. Skvělý Matt Damon v roli Scotta přichází z prostředí prostého venkova, kde ho vychovávají tolerantní pěstouni Rose a Joe. Scott si přivydělává jako ošetřovatel zvířat při natáčení filmů. Jedno léto ho jeho přítel Bob (Scott Bakula) seznámí s extravagantním Valentinem Liberace. Od toho okamžiku se pro Scotta vše změní. Liberace je Scottem okouzlen a – prostě ho sbalí. V jeho domě pak Scott ochutná bohatství, nezávislost, pompéznost, ale také odvrácenou tvář showbyznysu – drogy, potřebu vypadat stále mladě a faleš okolí. Pro oba herce v hlavních rolích je tento film něčím naprosto novým a je třeba zdůraznit, že oba se svých postav ujali velice dobře. Zejména představitel mužných typů a miláček fanynek řady generací Michael Douglas se bravurně přeměnil do stárnoucího homosexuála, rozmazlenou hvězdu, která zdánlivě může mít cokoli. Pokud Douglas po překonání své nemoci natočil něco výjimečného, pak je to právě tento film, tato role. Jeho výkon je přirozený, uvěřitelný a doslova září celým filmem. Matt Damon ve složité roli mladíka, který dospívá vedle „queen of the night“ a v jednu chvíli má všechno, aby to vzápětí ztratil, nijak nezaostává. Pro oba herce byly jejich role výzvou. Už proto, že většinou hrají milovníky takříkajíc „tradičního“ stylu. Oba herci přiznávají, že některé scény pro ně byly obtížné, ale přesto chtěli podat co nejlepší výkon. „Obvykle nahotu odmítám, ale tady je použita vkusně. I když tento film nebude pro všechny,“ přiznává Matt Damon. Podle jeho slov byly pro něho některé scény skutečně náročné, ačkoliv prý Michael Douglas skvěle líbá. „Je tam například scéna, kdy vycházím z bazénu, jdu k Michaelovi, posadím se na něj a začnu ho líbat. A ne jen jednou,“ vysvětluje Matt.
Film pod svá křídla překvapivě nevzal žádný z velkých hollywoodských hráčů, ale produkční společnost HBO Films. Kromě známého obsazení hlavních rolí skrývá několik perliček, mezi nimiž je třeba herečka, která ztvárnila Liberaceho matku Frances a tou je Debbie Reynolds (nar. 1. 4. 1932 v El Paso), jíž si budou pamatovat opravdoví filmoví gurmáni například ze snímku „Singin' in the Rain“ (Zpívání v dešti, 1952). Dále se ve vedlejších rolích objevili Dan Aykroyd coby Seymour Heller a Rob Lowe jako plastický chirurg Dr. Jack Startz. Původní hudbou film doprovodil Marvin Hamlisch („The Informant!“ 2009). Do režisérského křesla usedl Steven Soderbergh („Dannyho parťáci I.-III.“) a kostýmy, které je také třeba vyzdvihnout, vytvořila Ellen Mirojnick, která oblékla třeba i filmy „G. I. Joe“ (2009), „Wall Street: Peníze nikdy nespí“ (2010) nebo třeba seriál „Person of Interest“ (2011). Michael Douglas prý kdesi poznamenal, že „Během natáčení tohohle filmu jsem vystřídal více kostýmů, než za celou kariéru.“ Svou porci chvály si zaslouží třeba i maskéři filmu. Nebudu dál jmenovat všechny, díky kterým se tenhle film vydařil, ostatně přesvědčte se sami. Já osobně jsem rád za návrat Michaela Douglase, který ještě evidentně má před kamerou co předvést. Filmu dávám 75%.
Ivan Hladík (www.ivanhladik.cz)
Behind the Candelabra
Životopisný / Drama
USA, 2013, 118 min
Režie: Steven Soderbergh
Hrají: Michael Douglas, Matt Damon, Rob Lowe,
Dan Aykroyd, Scott Bakula, Debbie Reynolds…
ČR premiéra: 18. 7. 2013, EEAP
www.hbo.com/movies/behind-the-candelabra
Autor: ihladikPopis / Obsah / Info k filmu Liberace!Před Eltonem Johnem, Madonnou a Lady Gaga tady byl Liberace: během své čtyřicetileté kariéry oslňoval Ameriku jako virtuózní klavírista a bavič. Byl hvězdou na pódiu i na televizní obrazovce – a také v soukromí si dopřával nákladné výstřednosti. Homosexuální orientaci však ve své době nesměl veřejně přiznat... Základem oslnivé výpravy do třpytivého, okázalého světa konce 70. let se stal Liberaceho vztah s o čtyřicet let mladším řidičem Scottem Thorstonem. Steven Soderbergh do svého nového filmu obsadil dva své oblíbené herce – Matta Damona a Michaela Douglase.
Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing, titulky
Premiéra: 04.05.2014 HBO
Popis / Obsah / Info k filmu Liberace!Životopisný snímek Liberace! natočil Steven Soderbergh pro HBO. Po jeho ohlasu na MFF v Cannes se tento titul ve světě objevil v kinodistribuci, zatímco v Severní Americe běžel pouze v televizi. Námětem se stala autobiografie Scotta Thorsona, vydaná již v roce 1988, v níž autor vzpomíná na léta, strávená po boku slavného showmana a hudebníka, vystupujícího pod jménem Liberace (vl. jménem Wladziu Valentino Liberace – čti Liberači). Seznámil se s ním jako šestnáctiletý v roce 1976 a od roku 1977 byl pět let jeho milencem. Po bouřlivém rozchodu následovala vleklá soudní jednání o odstupném, uzavřená v roce 1986 dohodou, podle níž Thorson získal kromě jiného pouhých pětasedmdesát tisíc dolarů místo požadovaných sto třinácti milionů. Snímek chronologicky zachycuje seznámení milenců, jejich společný život, narůstající rozpory kvůli Scottově oprávněné žárlivosti, jeho užívání drog a následný rozpad vztahu. V epilogu se někdejší pár smíří těsně před Liberaceho smrtí. Ústrojně jsou rekapitulována i vystoupení dobového idolu (a ve své době nejlépe placeného umělce) a jako přídavek i velká estrádní vize umělcova „nanebevzetí“. - Liberace (1919-1987) začínal jako klasický klavírista, posléze se však přeorientoval na tzv. vyšší populár. Okouzloval publikum hudební virtuozitou a okázalým showmanstvím. Liboval si v blýskavých kostýmech, inspirovaných často barokem, v parukách, v mohutných špercích, luxusních vozech a neméně luxusních vilách. Celý život se mu dařilo tajit svou homosexualitu, stylizoval se naopak do romantického milovníka. Jinak však vedl bohatý sexuální život, což mělo za následek jeho smrt na AIDS. Mimo anglosaský svět nebyl příliš známý, byl ovšem předchůdcem a průkopníkem podívaných, v nichž později excelovali např. Michael Jackson, Elton John nebo třeba Madonna. Jeden z jeho milenců Thorson se stal narkomanem a měl a má potíže se zákonem (v roce 2013 byl např. podmíněně odsouzen kvůli podvodům s kreditkami). Původní název filmu Behind the Candelabra (Za svícnem) odkazuje k hudebníkovu „poznávacímu znamení“: měl vždy na klavíru svícen. Český název je poněkud nešťastný, neboť umělcovo jméno tady nikomu nic neřekne. – Snímek, v němž v titulní roli exceluje Michael Douglas a v němž je mu platným spoluhráčem Matt Damon, je věnován Marvinu Hamlischovi (1944-2012, viz Filmová loučení FP 11/2012), který se v něm podílel na adaptacích hudebních čísel.
Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2013/9
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište