Obsah filmu Mlýn a kříž
V roce 1564 namaloval Pieter Brueghel jeden ze svých nejznámějších epických obrazů Nesení kříže. Ježíšův příběh je na něm přenesen do doby Brueghelova života, kdy jeho národ trpěl pod španělskou nadvládou. Obraz je zaplněn více než pěti sty lidmi, z nichž každý skrývá svůj neopakovatelný příběh. Snímek polského režiséra Lecha Majewského je strhujícím vizuálním pokusem nahlédnout do života postav, které se na obrazu objevují. Divák je přenesen do Brueghelova výtvarného světa, do doby pozdního středověku. Film popisuje proces tvorby mistrovského díla a umožňuje nahlédnout do hloubky jeho výpovědi, zachycuje utrpení Krista spolu s útrapami...
V roce 1564 namaloval Pieter Brueghel jeden ze svých nejznámějších epických obrazů Nesení kříže. Ježíšův příběh je na něm přenesen do doby Brueghelova života, kdy jeho národ trpěl pod španělskou nadvládou. Obraz je zaplněn více než pěti sty lidmi, z nichž každý skrývá svůj neopakovatelný příběh. Snímek polského režiséra Lecha Majewského je strhujícím vizuálním pokusem nahlédnout do života postav, které se na obrazu objevují. Divák je přenesen do Brueghelova výtvarného světa, do doby pozdního středověku. Film popisuje proces tvorby mistrovského díla a umožňuje nahlédnout do hloubky jeho výpovědi, zachycuje utrpení Krista spolu s útrapami dalších, nevinných a neznámých lidí. Stává se tak neobvyklou meditací nejen nad uměleckým dílem, ale také nad náboženskými a filozofickými otázkami.
46. MFF Karlovy Vary, 2011 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.5.2021
Film potěší každého diváka, který má rád výtvarné umění zejména ze staršího období, konkrétně Pietra Bruegela. Celý děj je natočen na námět jeho obrazu "Nesení kříže" z roku 1564. Obdivuji reálie a kostýmy vytvořené pro film; uchvátil mě větrný mlýn se svým vnitřním zařízením, stejně jako tanečky venkovanů, které mi připomínají mé návraty domů z restauračních zařízení. Rekonstrukce postav a jejich pohybu a umístění na obraze je opravdu věrným obsahem obrazu. Zasazení děje křížové cesty do doby okupace země Španělskem je rovněž věrohodná. Film jsem z dřívějška neznal a také tvorba režiséra Lecha Majewského mi byla utajená. Příjemně mě příběh oživlého plátna překvapil.