Obsah filmu Petr Hapka
Režisér Jan Mudra odkrývá v dokumentu, jehož natáčení trvalo tři roky, Hapkovu posedlost tvorbou, jeho neuvěřitelnou energii a nápady. Připomíná jeho rodinné zázemí, jeho studia na herecké konzervatoři a první role v českých filmech. Evokuje ve svém filmu atmosféru šedesátých let, kdy Petr Hapka jako skladatel začínal. Již tehdy začal psát pro Hanu Hegerovou, s níž, jak říká, uzavřel hudební manželství, jež trvá dodnes. Ve filmu vzpomínají na práci s Hapkou jeho tři hlavní textaři - Petr Rada, Zdeněk Rytíř a Michal Horáček. Pro mnohé diváky bude možná překvapením, že Petr Hapka byl autorem hudby ke třem slavným divadelním představením...
Režisér Jan Mudra odkrývá v dokumentu, jehož natáčení trvalo tři roky, Hapkovu posedlost tvorbou, jeho neuvěřitelnou energii a nápady. Připomíná jeho rodinné zázemí, jeho studia na herecké konzervatoři a první role v českých filmech. Evokuje ve svém filmu atmosféru šedesátých let, kdy Petr Hapka jako skladatel začínal. Již tehdy začal psát pro Hanu Hegerovou, s níž, jak říká, uzavřel hudební manželství, jež trvá dodnes. Ve filmu vzpomínají na práci s Hapkou jeho tři hlavní textaři - Petr Rada, Zdeněk Rytíř a Michal Horáček. Pro mnohé diváky bude možná překvapením, že Petr Hapka byl autorem hudby ke třem slavným divadelním představením Divadla Za branou: Provaz o jednom konci, Zelený papoušek a Hodina lásky atd., na což ve filmu vzpomíná jejich režisér Otomar Krejča. Na Hapkovu filmovou hudbu si pak vzpomenou ti, kteří viděli filmy, jako jsou Páni kluci, Deváté srdce, Hanele aj.
Petr Hapka se narodil 13. 5. 1944 v Praze, od dětství hrál na piano, v deseti letech začal hrát na violu, v čemž pokračoval i dále na konzervatoři, kde studoval i zpěv a herectví.
Ve větší známost vstoupil v roce 1963 skladbou Malá píseň, kterou nazpíval už tehdy populární Karel Gott. Pro domácí populární hudbu pak byla i pro posluchače nejdůležitější Hapkova dlouhodobá spolupráce se zpěvačkou Hanou Hegerovou, která se stala ideální interpretkou jeho šansonů. V polovině osmdesátých let vydali společně desku Potměšilý host (nejznámější píseň Levandulová). Deska získala v roce 1988 ocenění Zlatá nota a Hapka se na ní podílel i jako zpěvák a dirigent studiového orchestru.
Dalším významným počinem je Hapkova deska V penzionu svět, na které se společně s Hanou Hegerovou, Michaelem Kocábem a Richardem Mullerem podílel i jako zpěvák. Kromě Hany Hegerové přispěl Petr Hapka řadou písní do repertoáru Václava Neckáře, Heleny Vondráčkové, Waldemara Matušky, Hany Zagorové a Lucie Bílé, až k Janě Kirschner. < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 10.3.2015
Jedna z mála Person, která si uměla od života všechno vzít, ale také mu všechno ze sebe dát. Jeden z mála člověčích Člověků, který nebyl zbytečný a nežil zbytečně, nýbrž věděl, jak se má žít. Jen on uměl se svými dvorními soukmenovci pomilovat svými texty a hudbou. Můj český idol, který díky blízkosti našich povah uměl číst z mé duše. Veliká národní a nenahraditelná ztráta.