Obsah filmu Sedmikrásky
Dvě mladé ženy, Marie I a Marie II, se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich je také takový. A tak začnou hledat jakoukoliv legraci. Spolu zamotají hlavu několika postarším pánům, které pak nechají zaplatit velkou útratu a nakonec je posadí do vlaku. Okradou toaletářku, zahrávají si se zamilovaným mladíkem… ale to všechno jim nestačí, protože chtějí být ještě zkaženější. A také si uvědomují, že si jich lidé okolo nevšímají. Jednoho dne se dostanou do luxusního hotelu, kde je v sále připravena opulentní hostina. To je teprve ta pravá příležitost se vyřádit…
Provokativní moralistní groteska Sedmikrásky byla druhým celovečerním...
Dvě mladé ženy, Marie I a Marie II, se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich je také takový. A tak začnou hledat jakoukoliv legraci. Spolu zamotají hlavu několika postarším pánům, které pak nechají zaplatit velkou útratu a nakonec je posadí do vlaku. Okradou toaletářku, zahrávají si se zamilovaným mladíkem… ale to všechno jim nestačí, protože chtějí být ještě zkaženější. A také si uvědomují, že si jich lidé okolo nevšímají. Jednoho dne se dostanou do luxusního hotelu, kde je v sále připravena opulentní hostina. To je teprve ta pravá příležitost se vyřádit…
Provokativní moralistní groteska Sedmikrásky byla druhým celovečerním filmem Věry Chytilové (po realistickém dvojportrétu O něčem jiném). Film překvapil publikum, kritiku i oficiální kruhy svou silnou stylizací, která ho odlišovala od všech filmů tehdejší produkce. S podobně radikálním pojetím filmové estetiky přišla autorka i ve svém následujícím díle Ovoce stromů rajských jíme (1969). Pak následoval distanc až do roku 1976, kdy se autorce podařilo natočit hořkou komedii Hra o jablko.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (6)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
hudba:
kamera:
střih:

Distributor v ČR: |
Ústřední půjčovna filmů |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Jazyková verze: |
česká |
|
|
Distribuční verze: |
česky |
|
|
Zvuk: |
mono |
|
|
Obnovená premiéra v ČR: |
21.7.2012 |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Sedmikrásky >
Film je součástí: Project 100
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 21.6.2024
Takovej ten ujetej film, kde nechápete o čem to je a co tím chtěl "básník" říci :-) Ale překvapivě mě to celkem bavilo a Jitka Cerhová mě i zaujala...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.7.2022
“Když se všechno kazí, budeme zkažené i my.” Specifický snímek artového pojetí v groteskním rozletu ve svém filosofickém pohledu a kritiky společnosti napříč spektry všedního života. I přes urvalou kritiku své doby s přehledem obstojí i dnes. Snímek je ohledně naivity prezentovaných dívek tak surrealisticky silný, že se té kritiky za socialismu v podstatě nelze ani divit. Avšak s jistotou lze říct, že kdyby něco takového bylo natočeno dnes, a to s poukazem právě na dobu dnešní, mohutné kritiky by se to jistojistě nevyhnulo zrovna tak. Režisérka Věra Chytilová tímto snímkem také do československé kinematografie hodila tvůrčí artové vidle, a to pořádné. Zákazu snímku po událostech v roce 1968 se tedy taktéž nelze divit. Je plný odkazů a symbolik ve svém útoku na morálku, avšak v takovém uměleckém rozhraní, že je pro běžného diváka naprosto hodně těžko uchopitelný. Tzv. paradox interpretace prezentovaný obrazově vizuálními montážemi je zkrátka spíše cílem na náročného diváka. „Jde mi o to dostat diváka do situace, kdy sám přemýšlí, jakou roli hraje ve vlastním životě, když se kouká na moje filmy. Chci, aby srovnával svůj život s tím, co vidí na plátně,” nechala se slyšet Věra Chytilová, což byla rána především pro stranické soudruhy. Za socialismu si přece byli všichni rovni, tedy nemohlo být mezi lidmi rozdílu. A tak snímek a Věra Chytilová následně dopadli, jak dopadli. Film i ona se se dostali na černou listinu. Ano, film není pro každého, byť je to škoda a ne zrovna malá. Taková prezentace v rámci upozornění na povrchnost mezilidských vztahů prostřednictvím dvou dívek, právě tohoto marastu plně využívající ke své rebelii, se jen tak nevidí.
Hodnocení:
Přidáno: 24.5.2021
shit
jedna z největších hovadin, kterou jsem kdy viděl ..................................................
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 21.7.2020
Já nemám nic proti „uměleckým“ záměrům a snímkům. Ale pokud je za to považováno střídání filtrů, je to na pováženou. O ději raději nebudu ani psát. Prostě paní Chytilová předvedla další pitomost bez hlavy a paty. A kdyby do toho nepřidala pazvuky, nebyla by to ona. Snad jen skoro ke konci je hudba, která stojí za poslech. Ale je to jen kousek Wagnerova Funeral marchu.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 26.3.2016
Protiválečné filmy nemusí být polopaticky o světových válkách apod. Můžou pojednávat i o broucích a reklamě (Starship Troopers) nebo o dvou zlobivých dívkách, které si každá mladá divačka ihned oblíbí.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 18.9.2012
Tak dámy a pánové pro mě je tohle filmový skvost československé kinematografie 60-tých let, vizuální orgie se zde kloubí s ohromnou porcí originality a černého humoru. Kdoví jak by se vyvíjelo dílo Věry Chytilové nebýt roku 1968 či být po něm na západě, ale to přenechám dumalům.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 23.4.2012
K nové vlně všeobecně nemám kladný vztah, a k tomuto snímku jsem přistupovala s předsudkem, že budu mít možnost vidět, kterak byl položen základní kámen zhovadilostí v českých filmech, kterým se v posledních letech tolik "daří". Ale opak byl pravdou. Nejen, že po vizuální stránce snímek minimálně zaujal, ale absurdní nápady a výroky obou protagonistek byly natolik zábavné, že jsem se neubránila smíchu. Možná i proto, že se mně bezděky vybavila vlastní telecí léta, kdy jsme si nudnou cestu busem ze školy zpestřovali trháním papírků, které jsme následně umísťovali kudrnatým spolucestujícím do vlasů (v rovných kadeřích se papírky neudržely). Bavili jsme se přinejmenším stejně dobře, jako dvě Marie při svých, pravda, hodně drsných žertících.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 24.11.2011
Naprostá slátanina nebo provokující a kultovní dílo? Nevím,ale jak někdo napsal na ČSFD kdyby člověk tu dobu co trvá film koukal z okna, jen tak vyjde to nastejno a já se k tomuto názoru přopojuji. Ani jsem to nedokoukal, snímek mě úplně minul.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 14.8.2010
Výtvarně velmi zdařilý, vysoce nadprůměrný film! Barvitý snímek, na němž je stále na co koukat, takže divák se nenudí. Bavit se lze ostatně již jen těmi nesčetnými rozpustilými skopičinkami, jichž se obě protagonistky navyvádějí ve snaze vyrovnat se světu a být zkažené stejně jako on. A ačkoli chtějí být zkažené, svět v jeho zkaženosti přesto dostihnout nemohou. Toto je zkrátka klenot světové kinematografie.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 28.4.2010
Jedno ze stěžejních děl nové vlny ve mně vyvolává smíšené pocity. Na jedné straně je tu výtvarná stylizace, před kterou smekám. Barvy, kostýmy, střih, s tím vším je nakládáno s obdivuhodnou nápaditostí a působivostí (podíl Ester Krumbachové jistě není malý). Pak jsou tu ale věci, s nimiž mám problém i u jiných režisérčiných kusů. Afektovanost hlavních hrdinek ještě docela sedí k jejich zvýrazněné lehkomyslnosti a dekadenci, kde se snoubí protřelý cynismus s naivitou a zranitelností. Ale někdy (vlastně dost často) převáží doslovnost a polopatické moralizování ve stylu "Ta dnešní mládež si neváží žádných hodnot" a to mě zkrátka ruší. Nevadí mi angažovanost, chápu, že se Chytilová chtěla k určitým věcem vyjádřit, ale když už věnovala takovou péči vizuálním experimentům (ta "stříhací" scéna byla například skvostná), proč musí všechno tak průhledně dovysvětlovat?
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film