Cerven
ohodnotit

Soumrak samurajů

Mibu gishi den

Další název:
When the Last Sword is Drawn; Poslední věrný chrámu Mibu; 壬生義士伝
Žánr:
Země:
Rok:
2003
Délka:
143 minut

Obsah filmu Soumrak samurajů

 
Snad vůbec nejpůsobivější Takitův historický snímek, po zásluze oceněný hlavní cenou Japonské filmové akademie, se odehrává v polovině 19. století, na samém sklonku období Tokugawa. Je založen na reálném příběhu chudého samuraje a mistra meče Yoshimury Kan’ichirōa (1839-1868) z provincie Morioka, který jen pro to, aby uživil vlastní rodinu, vstoupí do Shinsen-gumi, elitní jednotky zvláštního určení. Ta má za úkol za pomoci všech dostupných prostředků zachránit hroutící se šógunát. Ať je Yoshimurova výchozí motivace jakákoliv, jeho čisté srdce se ukáže být v nepřehledné situaci převratu Meiji tím nejspolehlivějším samurajským kompasem....
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

martin.stusak.9
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 23.7.2020
´When the Last Sword Is Drawn´ vs. ´The Last   Samurai´. Co mají tyto dva filmy společného?   Oba mají totožný námět a mnohé scény   dokonce jakoby jeden od druhého kopíroval.   Hlavně samotný závěr. Jenomže pokud byl   japonský snímek uveden o rok dříve na nějaké   Tokijském filmovém festivalu, spíše to   vypadá, že si Američané pro sebe jen   poupravili scénář, jako to udělali se   Svěrákovým Tmavomodrým světem pro svůj Pear   Halbor. ´When the Last Sword Is Drawn´ obsahuje   hodně postav a dobře vysvětluje život   samuraje, zatímco popcornový ´The Last   Samurai´ je převeden do super stylových a   krásných obrazů. Japonští tvůrci navíc   narozdíl od akčního Hollywoodu celou koncepci   pojali v daleko větší atmosférické   dramatické anabázi. Celou koncepci převyšuje   samurajský romantismus v daném aspektu všeho   bytí a tradic a to spíše v emočním hávu   právě vlivem daného tématu. Oba filmy jsou tak   spíše nesrovnatelné právě kvůli rozdílnému   pojetí. Hollywood je prostě Hollywood, ale i   tento japonský počin stojí za shlédnutí. Jen   nelze očekávat mohutné souboje, jak bývá   zvykem..
Hugin
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.12.2011
Soumrak (2002), Soumrak samurajů (2003), Skryté   ostří (2004). Tři novodobé filmy u kterých je   patrný tématický návrat ke klasickým,   sociálně kritickým, samurajským snímkům let   šedesátých, nepostrádající žádný z   typických znaků, vnitřní morální konflikt,   souboje, rozjímání o smrti a dojde i na   seppuku. Velice dobře ztvárněné postupné   odkrývání pohnutek konání a charakteru   hlavní postavy, jenž zpočátku působí jako   krajně nesympatický hamižný člověk,   starající se sobecky pouze o vlastní prospěch.   Sic jsem přesvědčen, že výše uvedené   snímky nedosahují kvalit filmů od Kurosawy,   Kobayashiho atd., jak by se mohlo dle mého   hodnocení zdát, ale když já jsem z těch   dojemných závěrečných scén vždycky nějak   „na měkko“, tak zkrátka nemohu jinak.


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Soumrak samurajů (2003)Soumrak samurajů (2003)Soumrak samurajů (2003)Soumrak samurajů (2003)
Reklama