Životopis (biografie) / Informace:Plošné šíření rozhlasových vln s informacemi a zábavou, byla v době narození lounského rodáka Josefa Koláře, narozeného 21. dubna roku 1905, holá utopie. Narodil se do rodiny strojvůdce. Obecnou školu a později reálku absolvoval Josef Kolář v rodišti. Po maturitě v roce 1924 byl přijat ke studiu na přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
Úspěšné studium ukončil doktorátem v roce 1930. Národní muzeum a jeho botanickým oddělením byl vyslán na několikaměsíční cestu do Jugoslávie. Po návratu si odbyl základní vojenskou službu a stačil se ještě oženit. V letech 1932 až 1945 byl středoškolským učitelem. Krátce ještě před nástupem na gymnázium učil lidové škole v Horní Bečvě u Rožnova pod Radhoštěm a od září 1932, kdy se oženil s Boženou Kolářovou, která byla později spoluautorkou některých jeho rozhlasových pořadů, učil ve Frýdku.
Zde začala jeho spolupráce s Čs. rozhlasem, především jako externí referent pro školní a mládežnické vysílání v Ostravě. V období 1936 až 1937 učil na gymnáziu Českém Těšíně. Po prázdninách nastoupil jako středoškolský učitel v Ostravě, kde souběžně řídil v ostravském rozhlase vysílání pro mládež. Po skončení 2. sv. války se od září 1945 do roku 1952 byl redaktorem oddělení pro děti a mládež v Praze.
V roce 1948 řídil přímé vysílání z výstavy k 25. výročí založení rozhlasu MEVRO. Od roku 1952 do roku 1955 byl vedoucím vzdělávacího oddělení rozhlasu. S přechodem na novou organizační strukturu se stal i vzhledem ke své praxi od roku 1955 šéfredaktorem hlavní redakce pro děti a mládež, kterou vedl do roku 1959, kdy byl jmenován programovým náměstkem ústředního ředitele. Od roku 1963 byl uměleckým šéfem Čs. rozhlasu. S rozhlasem spolupracoval i po svém odchodu na odpočinek v roce 1965.
Josef Kolář byl autorem nesčíslného počtu vzdělávacích a naučných pořadů, především se zaměřením na přírodní vědy. V podmínkách rozhlasového provozu byl zakladatelem klasického typu rozhlasového populárně vědeckého pásma a rozhlasových univerzit. V první polovině 60. let byl externím spolupracovníkem a přednášel o rozhlasové problematice na Vysoké škole stranické a na novinářské fakultě Karlovy univerzitě v Praze .
Věnoval se dlouhodobě teorii rozhlasové tvorby a vychoval mnoho vynikajících rozhlasových publicistů. Pro děti a mládež napsal několik knih, např.: Bzunďa a Brunďa /1946/; Podivuhodná setkání /1955/; Nová podivuhodná setkání /1956/;Deník kocoura Modroočka /1963/ aj. Úzká byla i jeho spolupráce Čs. televizí a Čs. státním filmem. Podle jeho knihy Deník kocoura Modroočka pod názvem Z deníku kocoura Modroočka, natočila Hermína Týrlová pětidílný loutkový film pro děti /1974 – 1975/. Josef Kolář zemřel 12. března roku 1983 v Praze, ve věku nedožitých 78 let.
Erkul
Autor: Erkul Nový publicista: :Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište.