Rijen

Roger Richebé

Národnost:
Narození:
3.12. 1897, Marseille, Francie
Úmrtí:
10.7. 1989, Ville d'Avray, Francie
Životopis (biografie) / Informace:
Roger Richebé byl především filmovým producentem, zájem o film jej nakonec ale přivedl k režii a natočil sedmnáct snímků. I když je dnes řazen mezi spíše druhořadé režiséry, nelze mu upřít, že několika svými pracemi vynikl nad dobový průměr. Pocházel z Marseille a u filmu se v různých profesích díky svému otci pohyboval již od konce první světové války.

První producentskou společnost založil v roce 1930 s Pierrem Braunbergerem (Productions Braunberger-Richebé), pod jejíž hlavičkou vznikl například slavný Renoirův film FENA (La chienne, 1931). Později Richebé spolupracoval s Marcelem Pagnolem a již pod záštitou vlastní společnosti Les Films Roger Richebé se poprvé pustil do filmové režie a na základě Pagnolova scénáře natočil fiktivní historický film o spiknutí věrných důstojníků v závěru napoleonských válek (AGÓNIE ORLŮ – L’agonie des aigles, 1933). Do svých dalších filmů různých žánrů angažoval Richebé významné divadelní herce jako byl Raimu (PŮLNOC, NÁMĚSTÍ PIGALLE – Minuit, place Pigalle, 1934) nebo populární filmové hvězdy typu Julese Berryho (ZELENÉ ŠATY – L’habit vert, 1937).

Vyšší umělecké ambice prezentoval Roger Richebé filmem VĚZENÍ ŽEN (Prisons des femmes, 1938) ozdobeným dobovými hvězdami (Viviane Romance, Renée Saint-Cyr), ale také věrohodně podaným příběhem z ženské káznice. Po delší době se pak Richebé vrátil k historickému námětu a znovu do napoleonské éry zasadil skutečný příběh ženy, která od valchy pronikla až do císařského paláce (MADAME SANS-GENE, 1941; v titulní roli Arletty). V průběhu války pak realizoval několik nenáročných romantických komedií, později se vrátil k oblíbenému tématu neznámých potomků francouzských králů, ovšem nikoli ve formátu historického filmu, ale v podobě komedie ze současnosti (MONSEIGNEUR, 1949).

Se slavným Jeanem Maraisem natočil komerčně úspěšné drama PŮLNOČNÍ MILENCI (Les amants de minuit, 1953), naopak angažmá populárního herce Noël-Noëla v komedii ZMIZENÍ PANA PERLA (La fugue de Monsieur Perle, 1953) skončilo spíše neúspěchem (menší roli zde hrál také začínající Louis de Funes). Dvěma a půl milióny diváků v kinech se nakonec mohl pyšnit poslední Richébeho film ELISA (1957). Poté se již jen jako scénárista podílel na Ganceho velkofilmu NAPOLEON (Austerlitz, 1960), od té doby se zdržoval spíše v ústraní. V roce 1977 vydal autobiografickou knihu Zákulisí kina: 70 let života filmaře (Au-dela de l’ecran: 70 ans de la vie d’un cinéaste).

Roger Richebé zemřel ve Ville d’Avray 10. července 1989 ve věku 91 let.

Autor: argenson

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Roger Richebé

Richebé Roger

Neighborhood Watch

Neighborhood Watch
Neighborhood Watch

Katherine Albert

Albert Katherine

Friedrich Herzfeld

Herzfeld Friedrich

Richard Travers

Travers Richard

Seidy Lopez

Lopez Seidy

Verna Willis

Willis Verna

Naposled navštívené:
Roger Richebé

Richebé Roger

Neighborhood Watch

Neighborhood Watch
Neighborhood Watch

Katherine Albert

Albert Katherine

Friedrich Herzfeld

Herzfeld Friedrich

Richard Travers

Travers Richard

Seidy Lopez

Lopez Seidy

Verna Willis

Willis Verna