Britský jazzový skladatel, jazzový pozounista, aranžér, zpěvák a kapelník Chris Barber, celým jménem Donald Christopher Barber, se narodil 17. dubna v roce 1930 ve Welwyn Garden City, hrabství Hertfordshire ve Velké Británii. Narodil se do úřednické rodiny.
Základní školní vzdělání získal na St. Paull´s v Londýně. Odkud přešel pro zjevné hudební nadání do hudební školy Guildhall School Of Music, kde studoval hru na trombon a kontrabas. Hře na trombon se věnoval soustavně, vedle prvních pokusů o sestavení vlastního aranžmá především jazzových kompozicí. Od počátku jej také přitahovala hudební produkce postavená na součinnosti hudebníků v orchestru.
V roce 1949 založil svůj první orchestr, který se zaměřil na autentický neworleánský jazz. Soustředil kolem sebe zanícené mladé muzikanty, mezi kterými byl později známý hráč na banjo Lionel Donegan, nebo bubeník Graham Burdbidge, basista Jim Bray, trumpetista Pat Halcox, později i Alexis Korner aj. Po počátečních pokusech se orchestr stabilizoval a brzy se stal známým v celé Anglii a postupně pronikl i do dalších zemí. V roce 1953 měl svou první zahraniční premiéru v Dánsku.
Od roku 1953 také Chris Barbers´ Band pravidelně nahrával vystupoval v rozhlase. V britské televizi se objevil již v roce 1955, kdy účinkoval v britském dokumentu z jazzového prostředí Momma Don´t Allow, který byl natočen za podpory Britského filmového ústavu příslušníky hnutí Free Cinema.. S koncertními zájezdy se doslova „roztrhl pytel“. V roce 1959 poprvé koncertovali v USA a měli samé příznivé kritiky. Úspěch zaznamenali i na Monterey Jazz Festivalu.
V roce 1963 podnikli vřele přijaté turné v Československu spojené s nahráváním; EP desky u společnosti Supraphon /Ottilie Patterson with Chris Barber´s Jazz Band, SM9001/. Na této desce je zachycen i zpěvní výkon Chris Barbera v písni Tight Like That. Po roce 1964 vystupovali i v dalších středoevropských zemích-Polsko, NDR /Chris Barber in Berlin,1968 Amiga, 55198; Chris Barber & Friends, Amiga 8 56283,1986/, Maďarsko. V roce 1970 vystoupili i na International Jazz Festivalu Praha/IJFP/. S Barberovým orchestrem vystupovala i jeho pozdější manželka, zpěvačka Ottilie Patterson /Panton 11 0273/.
Chris Barber se svým orchestrem si zopakoval své úspěšné vystoupení a bouřlivé přijetí československých jazzových fandů v roce 1984, opět na IJFP. Vedle filmového dokumentu z roku 1955, byl natočen filmový dokument, zachycující Orchestr Chris Barbera z koncertu v Royal Festival Hall /1959/ a dále snímek Chris Barber Bandstand z festivalu v Richmondu /1962/. Prvotřídní úspěch a rozšíření příznivců hudebního jazzového stylu orchestru Chris Barbera je nutno spojit i s celovečerními filmy – Look Back In Anger /1959/ a Jazzová revue /It´s Trad Dad!, 1962/. V roce 1981 byl Chris Barber se svým orchestrem pozván na hostování na Jazz & Heritage Festival pořádaném v New Orleansu.
Chris Barber se svým orchestrem doprovázel také i jiné skvělé muzikanty, např. : Erica Claptona, Sonny Terryho, Dr. Johna, Louise Jordana, Edmonda Halla, Wild Bill Davidsona aj. Barber je inspirován především americkými tradicionály, angloamerickým folklórem, R & B i moderním jazzem-např. úspěšná adaptace skladeb Joa Zawinula či Cannonballa Adderleye.
V roce 2003 si zahrál stále aktivní Chris Barber u příležitosti hudebních oslav sedmdesátky Johna Mayalla /John Mayall 70th Birthday Concert/, koncert byl vydán na DVD Eagle Vison /zvuk 5.1/.
Erkul
Autor: Erkul .