Cerven

Ben Turpin

Povolání:
Rodné jméno:
Bernard Turpin
Národnost:
Narození:
19.9. 1869, New Orleans, Louisiana, USA
Úmrtí:
1.7. 1940, Santa Monica, Kalifornie, USA
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Ben Turpin (19. září 1869 – 1. červenec 1940), vlastním jménem Bernard Turpin, byl americký komik zlaté éry filmové grotesky. Hlavními atributy „hrdinů“, jenž ztělesňoval na filmovém plátně, byla hubená postava, velký knír a obzvláště neuvěřitelně šilhající oči. Během své více než třicetileté filmové kariéry natočil přes 200 filmů, přičemž největší popularity a slávy dosáhl v první polovině 20. let 20. století s filmy parodujícími vážné žánry a filmový průmysl.

Narodil se 19. září 1869 v New Orleans, Louisiana jako Bernard Turbin v rodině francouzského majitele obchodu s cukrovinkami. V sedmi letech se s rodinou přestěhoval do New Yorku. Zde mu jednoho dne jeho otec dal sto dolarů se slovy, ať si najde práci a vydělává si na živobytí sám, jelikož od něj již žádné další peníze neuvidí. To se psal rok 1885. Ben Turpin si vzal svých sto dolarů a odjel na východní pobřeží, kde je všechny prohrál v hazardních hrách. V následujících letech procestoval na nákladních vlacích skoro celé Spojené státy americké. Nakonec zakotvil v Chicagu, kde se vydal na hereckou dráhu. Pracoval v cirkuse, vaudevillu i burlesce, byl členem známé divadelní skupiny Sama T. Jacka. Před filmovou kamerou se poprvé objevil až ve svých 38 letech v roce 1907, když byl v Chicagu najat nově vzniklou filmovou společností Essaney jako komik a vrátný. V následujících letech se tak objevil v několika krátkých komediích společnosti, ve kterých vystupuje ještě bez své pozdější poznávací značky – šilhavých očí. Jeho rané filmy pro společnost Essaney nedokázaly ještě zužitkovat jeho komediální potenciál a tak se u filmu prozatím neprosadil a vrátil se k práci v cirkuse a burlesce, kde s velkým úspěchem ztělesnil postavu jménem „Happy Hooligans“. Jedním z charakteristických rysů této postavy byly šilhající oči. Turpin simuloval šilhající oči v tolika představeních, že mu již šilhání zůstalo natrvalo.

Před filmovou kameru se vrátil až v roce 1914, opět u společnosti Essanay, nejprve v sérii krátkých komedií, ve kterých Wallace Beery ztvárňoval postavu jménem "Sweedie", a poté jako partner nové hvězdy společnosti Charlese Chaplina. Jako jeho partner se objevil v komediích CHAPLIN FILMOVÝM HERCEM (His New Job; 1915), CHAPLIN NA NÁMLUVÁCH (A Night Out; 1915), CHAPLIN BOXEREM (The Champion; 1915) nebo CARMEN (Carmen; 1916). V té době již silně šilhal a rozhodl se této vady využít. Jeho neuvěřitelně šilhavé oči se tak staly jeho klíčem k úspěchu a na další léta jeho poznávací značkou. Stejně jako měl Buster Keaton svou kamennou tvář, Harold Lloyd své brýle nebo Charles Chaplin svou chůzi, měl Ben Turpin své šilhavé oči. V několika krátkých komediích z tohoto období se po jeho boku objevila i jeho manželka, kanadská herečka Carrie LeMieux (1885 – 1925), s níž se oženil v roce 1907. V roce 1916 přechází krátce k malé společnosti Vogue, pro kterou natáčí řadu krátkých grotesek.

V roce 1917, ve svých 43 letech, navázal svou dlouholetou spolupráci s Mackem Sennettem, a začíná tak jeho slavné období, ve kterém vytvořil své nejlepší a nejhodnotnější filmy. K těm patří zejména snímky parodující literární a dramatická díla, nebo parodie na divadelní a filmové prostředí. Prvním z dlouhé řady takovýchto parodií je snímek CHYTRÁ LOUTKA (A Clever Dummy; 1917), následován parodiemi na divadelní hry VARIACE NA EAST LYNNE (East Lynne With Variations; 1919), SALOME VERSUS SHENANDOAH (Salome vs. Shenandoah; 1919), BLÁZNIVÝ ROMEO (Romeo and Juliet; 1924) nebo z populárního románu Harriet B. Stoarové vycházející STRÝČEK TOM BEZ CHALOUPKY (Uncle Tom without the Cabin; 1919). K těm vůbec jeho nejslavnějším snímkům patří parodie na film a filmové prostředí. V těchto filmech se např. vysmívá hollywoodské honbě za novými hvězdami – film IDOL MALÉHO MĚSTA (A Small Town Idol; 1921), zlehčuje těžký život filmových komiků – film BEN FILMOVÝM HRDINOU (The Daredevil; 1923) a bezduché westerny si bere na mušku ve filmu RYTÍŘ SMUTNÉ POSTAVY (Yukon Jake; 1924).

Asi nejslavnější filmovou parodií Bena Turpina je film ŠEJK Z ARÁBIE (The Shriek of Araby; 1923), mistrovská parodie na tehdy populární romanticko dobrodružný film ŠEJK (The Sheik; 1921) s Rudolfem Valentinem v hlavní roli. Ve filmu ztělesňuje Ben Turpin lepiče plakátů k tomuto slavnému filmu, který jezdí městem na velbloudu a dělá mu reklamu. Když v jednu chvíli usne, sní o tom, že on sám je neodolatelným šejkem, který prožívá neuvěřitelná pouštní dobrodružství, při kterých zachrání ze spárů zlotřilého sultána krásnou cizinku. V okamžiku, kdy se stane hrdinou pouště, tak se probudí. Ve filmech TŘI TÝDNY NAVÍC (Three Foolish Weeks, 1924), NEŠŤASTNÝ MALÝ PRINC (When a Man’s Price, 1925) a PRO LÁSKU CARA (The Pride of Pikeville, 1927) vytváří postavu poručíka Rodneye St. Claira, dobyvatele dívčích srdcí, jenž je parodií na postavy, které ve filmech představoval Erich von Stroheim. Ve dvacátých letech se stává jedním z nejpopulárnějších komiků němého filmu. Natáčí pravidelně jeden film měsíčně a na vrcholu své kariéry dostával 3.000 dolarů týdně. V roce 1924 se Ben Turpin stáhl do ústraní, aby se mohl věnovat své nemocné ženě Carrie. Po její smrti v říjnu 1925 se plně vrací na filmová plátna, ale zjišťuje, že jeho popularita již nedosahuje jeho dřívější slávy. V té době začíná Turpin investovat do nemovitostí. Má úspěch a stává se jedním z nejbohatších mužů v Hollywoodu. 8. června 1926 se Turpin podruhé (potřetí) oženil, jeho druhá (třetí) žena Babette Elizabeth Dietzová s ním žila až do jeho smrti v roce 1940. V roce 1928 odchází Turpin od Sennetta a na jeden rok se upsal malé společnosti Weiss Brother-Artclass, pro kterou natáčí krátké dvoucívkové komedie.

To už ale přichází nová éra – éra zvukového filmu. Narozdíl od jiných komiků němé éry jej příchod zvukového filmu nezaskočil. Vzhledem k dřívějším investicím do nemovitostí, již totiž nebyl na filmování finančně závislý. Během následující dekády vystupuje ve filmu již jen sporadicky a především v epizodních rolích. Za každé své vystoupení ve filmu nyní požadoval vždy stejnou částku jeden tisíc dolarů a to bez ohledu na to, zda šlo o výraznou roli nebo pouhé cameo. V roce 1931 se tak objevil jako oddávající úředník ve filmu LAUREL A HARDY SE ŽENÍ (Our Wife; 1931). V roce 1935 vystoupil Turpin společně s několika dalšími veterány němé grotesky v krátkém filmu pro společnost bratří Warnerů HOTEL KEYSTONE. A v roce 1939 společně se Sennettem a Keatonem ve filmovém příběhu z éřy němého filmu HOLLYWOODSKÁ KAVALKÁDA (Hollywood Cavalcade; 1939). Naposledy se Ben Turpin objevil na filmovém plátně v roce 1940 v malé roli šilhavého instalatéra, jímž pomíchané trubky způsobí, že ledničky hrají a rádia se obalí ledem, v posledním filmu Laurela a Hardyho pro Hala Roache LAUREL A HARDY NA MOŘI (Saps at Sea; 1940). V červenci téhož roku Ben Turpin v Santa Monice ve věku 71 let umírá na srdeční slabost. Pohřben je na hřbitově Forest Lawn Memorial Park v kalifornském Glendale.

ZAJÍMAVOSTI
– V době své největší slávy si dal své šilhající oči dokonce pojistit u Lloyda v Londýně na 25 tisíc dolarů, pro případ, že by přestal šilhat.
– Jeho matku ve filmech často hrála rovněž šilhavá Louise Carverová.
– Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy (1651 Vine Street).
– Ohledně jeho data narození existují dohady, většinou je uváděno datum 19. září v rozmezí let 1869 až 1874.
– V době své největší slávy se neznámým lidem na ulici představoval slovy: „Jsem Ben Turpin a vydělávám 3.000 dolarů týdně“.
– Ben Turpin byl pravděpodobně třikrát ženatý, o jeho prvním manželství však není skoro nic známo. Poprvé se oženil pravděpodobně v roce 1897.

POUŽITÁ A DOPORUČENÁ LITERATURA
1. BROŽ, Jaroslav – FRÍDA, Myrtil. ''50 komiků a spol.'' In Magazín Kina 1967. Praha: Orbis, 1967. s. 172 – 187.
2. ČÁSLAVSKÝ, Karel: ''Sennettova továrna na smích''. 1. vyd. Praha: Československý filmový ústav, 1986. 36 s.
3. FRÍDA, Myrtil. ''Když byla komedie králem.'' Mladý svět, 1976, č. 52, s. 9 – 14.
4. SUCHÝ, Ondřej: ''Exkurze do království grotesky''. 1. vyd. Praha: Práce, 1981. 120 s.
5. Různí autoři. ''Katalog 10. ročníku semináře archivního filmu – Podoby grotesky'' [online]. Dostupné na world wide web: <http://www.archivniseminar.cz/soubor.py/FIL6965>
6. Ben Turpin Central [online]. Dostupné na world wide web: <http://www.angelfire.com/mn/hp/benturpin1.html>
7. Ben Turpin na msn.movies [online]. Dostupné na world wide web: <http://movies.msn.com/celebrities/celebrity/ben-turpin/>

Autor: Jean-Paul

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Ben Turpin

Turpin Ben

Naposled navštívené:
Ben Turpin

Turpin Ben