Britský spisovatel a esejista George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, se narodil 25.6.1903 v Motihari v Indii, bývalé anglické kolonii, kde v té době jeho otec, Richard Walmesley Blair, pracoval jako úředník. Tropického podnebí si však malý Eric příliš neužil, neboť krátce nato jej matka odvezla do Anglie, kde s oběma sestrami (starší Majorií a mladší Avril ) vyrůstal v Oxfordshire, což je hrabství v jihovýchodní Anglii. Právě podle místní říčky Orwell si později zvolil svůj pseudonym.
Vystudoval soukromou střední školu a prestižní univerzitu Eton College. Poté nějaký čas sloužil v Indické imperiální policii v Barmě, ale 1. ledna 1928 se svévolně nevrátil se z dovolené. Zážitky z té doby později shrnul jako začínající spisovatel ve své první knize "Barmské dny" (1934).
Po návratu do Evropy pak žil určitou dobu jako tulák mezi londýnskou a pařížskou spodinou a živil se, jak se dalo. Z těchto zkušeností později čerpá při psaní svého dalšího díla, románu "Na dně v Paříži a Londýně", vydaném r. 1933. Jako přesvědčený levičák a antifašista se r. 1936 vydal do Španělska, kde se účastnil občanské války, přičemž byl při jedné z přestřelek těžce raněn. Po uzdravení o tom napsal knihu "Hold Katalánsku".
Ještě před odjezdem do Španělska se George Orwell oženil s Eileen O'Shaughnessy a protože kvůli jejím vleklým gynekologickým problémům nemohli mít vlastní děti, adoptovali roku 1944 chlapečka jménem Richard Horatio. Bohužel necelý rok nato Eileen zemřela. Ani Orwell už na tom v té době nebyl zdravotně nejlépe - sužovala ho vleklá tuberkulóza, kvůli níž se nemohl účastnit bojů 2. světové války se zbraní v ruce. Přesto se stal alespoň členem domobrany a usilovně spolupracoval s BBC: podílel se na jejich rozhlasových relacích a psal do novin. Po válce se jeho zdravotní stav rapidně zhoršoval, k čemuž vydatně naponáhal i Orwellův neuspořádaný a hektický styl života, stejně jako jeho silná kuřácká vášeň.
Poslední roky svého života strávil upoutaný na lůžko, přesto však v této době vznikají jeho nejsilnější romány: "Farma zvířat" (z níž pochází známá věta "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá zvířata jsou si rovnější než ostatní. ") a "1984" (neméně populární výrok: "Velký bratr tě sleduje!") . Obě tyto knihy jsou ostrou kritikou totalitních systémů a dočkaly se i zfilmování. V nemocnici G. Orwell čtvrt roku před smrtí uzavřel i své druhé manželství se Soniou Mary Brownell.
Celým svým životem byl zastánce demokratického socialismu a jakkoliv sympatizoval s levicí, i nesmlouvavým a zapřisáhlým antistalinistou. Rozporuplné jsou i jeho náboženské názory - ačkoliv se ve svých dílech holedbal svým ateismem, v civilním životě byl G. Orwell praktikujícím členem anglikánské církve a pravidelně se zúčastňoval jejích bohoslužeb. Také jeho pohřeb i obě svatby celebroval pastor.
George Orwell zemřel 21. ledna 1950 v Londýně, ve věku pouhých 47 let jen několik dní před zamýšlenou cestu do sanatoria ve Švýcarsku, kde doufal najít uzdravení.
Autor: green-tea .