Životopis (biografie) / Informace:Dirigent, hudebník, moderátor, sbormistr, skladatel a zpěvák David Eben je vyjma svého uměleckého zařazení také historikem hudby a protože akademicky působí v pražském Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou i sám vystudoval, je na tomto poli širokou veřejností i odborníky brán jako jeden z mála skutečných znalců na dějiny, teorii i problematiku gregoriánského chorálu a středověké hudby. Na výše uvedené škole Eben přednáší témata spojená s gregoriánským chorálem i liturgií a dnes je také profesorem gregoriánského chorálu na univerzitě ve švýcarském Lucernu. Vyjma těchto pedagogických činností D. Eben pravidelně vede letní kursy teorie a praxe gregoriánského chorálu realizované ve Francii i ve Švýcarsku. David Eben patří mezi členy velmi rozvětveného uměleckého rodu, neboť je synem hudebníka a skladatele Petra Ebena; bratrem hudebníka a zpěváka Kryštofa Ebena; bratrem herce, hudebníka, moderátora, skladatele a zpěváka Marka Ebena; švagrem herečky, zpěvačky a tanečnice Markéty Fišerové; synovcem skladatele Ilji Hurníka a bratrancem moderátora Lukáše Hurníka.
David Eben se již v několika případech dostal před televizní či filmové kamery a to buď jako člen formace Bratři Ebeni nebo se svým sborem Schola Gregoriana Pragensis. Vyjma těchto převážně bezejmenných vystoupení je ale D. Eben v dějinách kinematografie sám jako skladatel podepsán například pod polohraným dokumentem O. M. Schmidta Nejsme andělé, jen děláme jejich práci; jako hudebník pod úspěšným seriálem Poste restante K. Smyczka nebo jako spolupracovník již jednou zmíněného O. M. Schmidta při výrobě jeho jiného dokumentárního filmu nazvaného Svatý Vojtěch – první český Evropan. Protože D. Eben stojí teprve někde na kraji své umělecké práce spojené s filmem i televizí, lze v jeho případě očekávat, že především zahraniční filmoví tvůrci jeho kvality na poli středověké a duchovní hudby teprve objeví. Přejme více docenění nejenom samotnému D. Ebenovi, ale také jeho, filmaři prozatím opomíjené a nedoceněné, práci.
David Eben si po ukončení studia klarinetu na pražské konzervatoři své vědomosti a praktické zkušenosti rozšířil v oboru dirigování gregoriánského sboru na pařížské konzervatoři a po jejím absolvování působil jako dirigent souboru Choeur grégorien de Paris. Hlavní doménou D. Ebena je středověká duchovní hudba, proto pomohl založit pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis, který dnes také řídí a je jeho uměleckým vedoucím. Společně s tímto sborem se D. Ebenovi podařilo vydat hned několik specificky zaměřených a odborníky ceněných alb, mezi nimiž kralují také nahrávky unikátně objevených skladeb ze 13. – 15. století, které se tak díky jeho intenzivnímu studiu a bádání středověkých pramenů ve světových archivech podařilo premiérově vydat. D. Eben se mimo účinkování v posledně uvedené hudební formaci věnuje také umělecké práci se svými sourozenci v uskupení Bratři Ebeni, s nímž má na svém kontě také další řádku posluchačsky vděčných a odborníky oceňovaných nosičů.
David Eben na postu moderátora dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem na tvorbě pořadů o gregoriánském chorálu. K těm nejznámějším programům rozhlasového éteru jistě patří Historie tónu nebo cyklus Liturgický rok v gregoriánském chorálu, pod nimiž je podepsán také jako autor.
zdroj: Daniel Rubeš - Lexikon osobností české a slovenské kultury
Autor: řepešínský Nový publicista: :Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište.