Rijen

Anny Ondráková

Povolání:
Rodné jméno:
Anna Sophie Ondráková
Známá jako:
Anny Ondra
Národnost:
Narození:
15.5. 1902, Tarnów, Halič, Rakousko-Uhersko (dnes Polsko)
Úmrtí:
28.2. 1987, Hollenstedt, Dolní Sasko, NSR
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Zapsala se do povědomí diváků především jako roztomilé ženodítě s blond vlásky a pusou do srdíčka, ale kromě svého koketního vzhledu měla i všestranný herecký talent, takový, jaký jí mohla i sebevětší hvězda jen tiše závidět...

Vlastním jménem Anna Sofie Ondráková se narodila 15.5. 1902 v Tarnówě v dnešním Polsku. Její otec byl důstojníkem rakousko-uherské armády a rodina se proto často stěhovala. Značnou část dětství strávila Anny na Jadranu. Už jako malé dítě byla velmi temperamentní a ve škole těžko zvladatelná, učitelé byli přesvědčeni, že z ní nikdy nic pořádného nebude. Mnohem raději než s dívkami se přátelila s chlapci, vymýšlela s nimi různé hry a dobrodružství. Do Prahy se dostala až koncem první světové války, a právě tehdy nastal problém s výběrem povolání. Rodiče nechtěli ani slyšet o tom, že by se stala slavnou, otec si ji přál vidět jako poštovní úřednici, případně v nějakém podobném "solidním" zaměstnání. Přesto Anny chodila do hodin baletu, měla příležitost hrát na scéně Švandova divadla a v roce 1919 natočila svůj první němý film Dáma s malou nožkou. Když si následně pan Ondrák přečetl kritiku v novinách, dostala Anny nařezáno. Dnes už je nemyslitelné spočítat, kolik facek jí otec uštědřil za to, že chtěla k filmu. Ale ona svého cíle přesto dosáhla.

A tak se stala onou "kinohérečkou", jak se říkávalo. Ve 20. letech šla z role do role a ve filmech Zpěv zlata (1920) a Gilly poprvé v Praze (1920) se prvně setkala se svým pozdějším slavným filmovým partnerem Karlem Lamačem. Protože zvukový film byl tehdy ještě daleká budoucnost, nenatáčela jen doma v Československu, ale i v Německu, které bylo považováno za "velký svět", a ve Velké Británii. Své jméno si zkrátila na zvučné Anny Ondra a účinkovala i ve filmech tehdy začínajícího režiséra Alfreda Hitchcocka. Viděl v ní ideální ženu pro svou tvorbu, prototyp chladné, smyslné blondýnky. Obsadil ji do svých snímků ...a neuveď nás v pokušení (1929) a Její zpověď (1929). Její zpověď byla již ozvučená a Anny v té době ještě neuměla dobře anglicky. Její hlas tedy předabovala do dokonalého znění Joan Barryová. V té době stále ještě měla Anny vztah s Lamačem. On ji objevil, prosadil a stal se její první velkou láskou. Založili spolu produkční společnost Ondra-Lamač-Film. Dokázali spolu trávit každou volnou chvíli. Romance však za nějaký čas skončila. Zatímco se Anny už ve třiceti chtěla vdát a mít rodinu, Lamač měl na manželství opačný názor a navíc často cestoval po celé Evropě, kde měl mnoho pracovních závazků. Naposledy se objevila po jeho boku v roce 1932 ve filmu Kantor Ideál, komediálním příběhu z prostředí dívčího gymnázia, a zahrála si i s Vlastou Burianem ve veselohře On a jeho sestra (1931). Poslední snímek, který natočila u nás, byl Důvod k rozvodu (1937) s Otomarem Korbelářem, Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou. Byl velmi úspěšný u nás i v zahraničí. Z Anny se stala první mezinárodní star a jedna z mála opravdových komiček.

Nedokonalou znalost angličtiny dohnala pilným studováním, v němčině však vynikala. Od počátku 30. let natáčela v Československu stále méně a její trvalý odchod do Německa měl mimo jiné i velice romantický důvod - lásku. Zamilovala se do boxerského šampiona Maxe Schmelinga a 6.7. 1933 se vzali. Stal se její druhou velkou láskou. V téže době dostala Anny dokonce nabídku ze zámoří - projevila o ni zájem Metro-Goldwyn-Mayer, ona však odmítla. Manželství se Schmelingem bylo vyrovnané a spokojené a nerozdělila je ani rodinná tragédie, která se stala v roce 1936. Tehdy Anny za neobjasněných okolností havarovala s autem a potratila.

Blížící se druhá světová válka však znamenala rozpad rozvíjející se společnosti Ondra-Lamač-Film. To už Anny žila se Schmelingem v Německu, ale stále byli středem zájmu nacistické strany NSDAP, žili neustále sledovaní. Schmeling, který se na přelomu 20. a 30. let stal v Madison Square Garden mistrem světa, měl totiž dříve židovského manažera, Anny zase pro svůj československý původ. Když musel Schmeling začátkem války narukovat do armády, nejdříve k protiletadlové obraně v Prusku a poté do Řecka, onemocněl úplavicí, která ho málem stála život, a Anny v té době natočila sotva tři filmy. Byly to špatné časy. Několikrát se objevila i na návštěvě u Goebbelsových, ale činila tak jen proto, aby měli s manželem klid a nebyli podezíráni. Ve skutečnosti nikoho neudali ani nijak neublížili, naopak. Za okupace dokonce ukrývali na své usedlosti v Ponickelu dva mladé Židy, kterým hrozila smrt.

Po válce se situace změnila. Anny se už na výsluní slávy nikdy nevrátila. Počátkem 50. let ještě hrála v několika málo německých filmech, ale její zlatá éra byla nenávratně pryč. Do Čech se už nevrátila, Karel Lamač zemřel v roce 1952 a z jejích přátel z hereckých časů už nikdo nezůstal. Stáhla se tedy do ústraní. V té době se s manželem přestěhovali do města Hollenstadt blízko Hamburku a Anny založila a vedla menší farmu. Schmeling se koncem 40. let ještě zkoušel prosadit v boxu, ale i jeho sláva začala upadat. V roce 1957 se stal šéfem Coca Coly pro oblast severního Německa a byl často mimo domov. Anny zůstávala doma. Od mládí však byla velmi činorodá, ve volném čase vyrazila na nákupy nebo jen tak na procházku do lesa, v zimě ráda lyžovala, což jí vydrželo až do dost pozdního věku. Její manželství se Schmelingem bylo stále šťastné. Nebála se stárnutí a i v pokročilém věku jakožto někdejší filmová diva působila velmi elegantně. Svého partnera Karla Lamače přežila o více než třicet let. Anny Ondra, velká komička a první mezinárodní hvězda, zemřela 28.2. 1987 ve věku pětaosmdestáti let v německém Hollenstadtu. Poslední rozloučení probíhalo na tamním hřbitově jen za účasti těch nejbližších. Tak, jak si to přála.

Autor: Teya

Životopis (biografie) / Informace:
též pseudonym Valdová Ossia nebo Anny Ondra; některé prameny uvádějí rok nar. 1902
Rodiče údajně nepřáli její filmové kariéře a svoji první roli (1919) hrála bez jejich vědomí. Brzy se stala mezinárodně proslulou hvězdou. Hrála v rakouských, měmeckých a anglických filmech. Hrála dramatické, ale převážně komediální a operetní role. Její české zvukové filmy byly obvykle natáčeny i v cizojazyčných verzích. V roce 1933 se provdala za německého boxera Maxe Schmellinga a žila trvale v Německu, kde naposledy filmovala na počátku 50.let.
ANNY ONDRÁKOVÁ (1902-1987) - hvězda evropského filmu dvacátých a třicátých let známá z rakouských, německých, francouzských a anglických filmů, která hrála i u Alfreda Hitchcocka.

Autor/Zdroj: /Sber

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Objektiv (1987) [TV cyklus]

10:05 - 10:40

32 minut již uběhlo
3 minut zbývá do konce

ČT2 - Kanárské ostrovy, zrozené z oh...

10:20 - 11:10

17 minut již uběhlo
33 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Anděl (2008) [TV se...

09:30 - 10:50

67 minut již uběhlo
13 minut zbývá do konce

Prima - Polda (2016) [TV seriál]

09:25 - 10:40

72 minut již uběhlo
3 minut zbývá do konce

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Anny Ondráková

Ondráková Anny

Ivana Jirešová

Jirešová Ivana

Volkert Kraeft

Kraeft Volkert

Jiří Hána

Hána Jiří

Kevin Peter Hall

Hall Kevin Peter

Akram Staněk

Staněk Akram

Uvězněna ve vlastním těle (Locked in)

Uvězněna ve vlastním těle
Locked in

Ilija Brunck

Brunck Ilija

IK1 - Turisté v nebezpečí (IK1 - Touristen in Gefahr)

IK1 - Turisté v nebezpečí
IK1 - Touristen in Gefahr

Karin Lesch

Lesch Karin

Michael Schoeffling

Schoeffling Michael

Naposled navštívené:
Anny Ondráková

Ondráková Anny

Ivana Jirešová

Jirešová Ivana

Volkert Kraeft

Kraeft Volkert

Jiří Hána

Hána Jiří

Kevin Peter Hall

Hall Kevin Peter

Akram Staněk

Staněk Akram

Uvězněna ve vlastním těle (Locked in)

Uvězněna ve vlastním těle
Locked in

Ilija Brunck

Brunck Ilija

IK1 - Turisté v nebezpečí (IK1 - Touristen in Gefahr)

IK1 - Turisté v nebezpečí
IK1 - Touristen in Gefahr

Karin Lesch

Lesch Karin

Michael Schoeffling

Schoeffling Michael