Rijen

Vladimír Ráž

Povolání:
Národnost:
Narození:
1.7. 1923, Nejdek, okr. Karlovy Vary, Československo
Úmrtí:
4.7. 2000, Praha, Česká republika
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Vladimír Ráž se sice narodil v Nejdku u Karlových Varů, ale vyrůstal v Praze, náklonnost k poezii v něm podnítila maminka. Po gymnáziu chtěl studovat medicínu, ale po uzavření vysokých škol v roce 1939 nastoupil na Státní konzervatoř. Na konci války byla zavřena i tato škola a Ráž pak do osvobození pracoval v pletacím sdružení. Po roce 1945 dokončil studia na konzervatoři a nastoupil do svého prvního divadelního angažmá v Realistickém divadle (1947-1949), další dvě sezóny odehrál v Divadle státního filmu (1949-1951), následovala zkušenost v Divadle hlavního města Prahy (1951-1954, dnešní Karlínské divadlo). V letech 1954-1995 pak Vladimír Ráž patřil k předním oporám Národního divadla. Svým přitažlivým zjevem byl předurčen k rolím romantických milovníků, k výrazným atributům jeho herectví patřila také práce s hlasem a nevšední pohybová kultura. Postupem doby se těžiště jeho divadelní tvorby přesunulo k psychologicky složitým charakterům, v nichž uplatnil civilní a realistické herectví, které se výrazově značně lišilo od jeho rozmáchlých teatrálních gest v mládí. Na půdě Národního divadla odehrál Vladimír Ráž přes osmdesát rolí, převážně v klasickém repertoáru (Hamlet, Romeo a Julie, Višňový sad, Král Lear, Cyrano z Bergeracu, Vojna a mír, Mnoho povyku pro nic), ale prosadil se i v moderně (Dnes ještě nezapadá slunce nad Atlantidou, Smrt obchodního cestujícího). Svůj kultivovaný hlas propůjčil také legendárnímu melodramatu Námluvy Pelopovy. Hostoval ale i na jiných scénách, například v Kladně v Noci na Karlštejně.

Vladimír Ráž natočil za svůj život přes padesát filmů, jeho kariéra kulminovala zvláště v 50. letech, v dalších dekádách byla práce pro film na ústupu. Ještě jako student konzervatoře se mihnul jako poštovní úředník v dramatu MRTVÝ MEZI ŽIVÝMI (1946), následovala již větší úloha v historické komedii ALENA (1947). Pro další léta byla pro Ráže stěžejní spolupráce s režiséry Václavem Krškou, Martinem Fričem a Bořivojem Zemanem. V hlavních nebo středních postavách hrál v Krškových historických a životopisných filmech REVOLUČNÍ ROK 1848 (1949), POSEL ÚSVITU (1950) nebo MIKOLÁŠ ALEŠ (1951). Ztvárnění skutečné osobnosti lékaře Janského mu pak svěřil Frič ve filmu TAJEMSTVÍ KRVE (1953), v dalším Fričově filmu PSOHLAVCI (1955) hrál další hlavní roli Jana Koziny.

Do historie československé kinematografie vstoupil Vladimír Ráž postavou krále Miroslava v legendární pohádce PYŠNÁ PRINCEZNA (1952); film disponuje dodnes obdivuhodnou svěžestí a zvláště v éře převážně budovatelských agitek měl obrovskou popularitu již v době svého vzniku. Režisér Bořivoj Zeman pak Rážovi poskytl další pohádkovou příležitost, sice již nikoli hlavní, ale dodnes známou (rybář v pohádce BYL JEDNOU JEDEN KRÁL, 1954). V dalším Zemanově filmu hrál Ráž současnou rozporuplnou postavu rekreanta Pavláta, která posunuje k vážnějším tónům komedii DOVOLENÁ S ANDĚLEM (1952). Z téže doby pak stojí za zmínku pohádka HRÁTKY S ČERTEM (1956), kde hrál noblesního Lucifera. Objevil se také ve Vávrových historických filmech, ztvárnil i několik postav pedagogů (STŘÍBRNÝ VÍTR, 1953; ROMEO, JULIE A TMA, 1959; VALČÍK PRO MILIÓN, 1960). Koncem padesátých let vytvořil i několik výrazných negativních postav (DNES NAPOSLED, 1958; MORÁLKA PANÍ DULSKÉ, 1958; OBČAN BRYCH, 1958).

Počátkem šedesátých let filmových příležitostí výrazně ubylo, hrál například prince ve zfilmované verzi opery RUSALKA (1962), jeho další počiny z této doby nebyly nijak významné. V této době se ale začal uplatňovat v televizi, kromě televizních inscenací je na místě zmínit především historický seriál SŇATKY Z ROZUMU (1968), v němž Ráž obnovil svou popularitu ztělesněním postavy vlastence Jana Borna (později hrál i v pokračování ZLÁ KREV, 1986). V sedmdesátých letech pak přišly role v historických, ale době vzniku poplatných filmech, za zmínku stojí velká role kriminalisty doktora Veselého, s níž se objevil v šestnácti dílech TŘICETI PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA (1975-1979). Nadále pak pokračoval pokles počtu i významu Rážových rolí, více než ve filmu se objevoval v televizi, jeho posledním vystoupením na stříbrném plátně byl film SVĚDEK UMÍRAJÍCÍHO ČASU (1990). I později ale pracoval pro televizi, známe jej například ze seriálů ŽIVOT NA ZÁMKU (1995) nebo ZDIVOČELÁ ZEMĚ (1997), hrál také v řadě pohádek, pro děti namluvil večerníček POHÁDKY O MAŠINKÁCH (1987). Definitivně naposledy se Vladimír Ráž před kameru postavil v Bočanově historickém televizním dramatu ŽABÁK (2001), které se na obrazovce objevilo až po jeho smrti.

Tak jako na jevišti patřila k Rážově herectví práce s hlasem, své dispozice uplatnil také v rozhlase a především jej známe z dabingu, kdy v řadě filmů pravidelně namlouval Lexe Barkera a Jeana Maraise. V roce 1997 pak obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Dlouhodobě také působil jako pedagog na Pražské konzervatoři.

Vladimír Ráž byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou byla herečka Alexandra Myšková (*1922), podruhé se oženil s herečkou Alenou Vránovou (*1932); jejich seznámení a rozchod s dosavadními partnery (manželem Vránové byl Pavel Kohout) v době natáčení PYŠNÉ PRINCEZNY by dnes byl soustem pro bulvární média, ve své době však prakticky unikl pozornosti veřejnosti. Potřetí se pak oženil s Olgou Hnátkovou. Ze svých manželství měl Ráž celkem tři děti.

Autor: argenson

Životopis (biografie) / Informace:
Jen několik doplňků a upřesnění ke stávajícímu životopisu.

Otec C. Ráže František byl armádní důszojník a matka Anna učitelka. V Praze vyrůstal od roku 1932, kdy sem
byl jeho otec převelen. Zde začal hrát fotbal a původně snil o kariéře profesionálního sportovce. Neměl tři děti ale čtyři. Z prvního manželství s Alexandrou Myškovou měl syny Martina a Davida, který ale zemřel v pouhých šesti měsících v roce 1952. Z druhého manželství s Alenou Vránovou měl dceru Markétu. Z třetího (manželka Olga) měl dceru Veroniku, která se narodila tělesně postižená (bez ruky). Jeho první žena herečka Alexandra Myšková po rozvodu emigrovala i se synem Martinem do Norska a více než 15 let ho neviděl.

Autor: klasifikátor

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Vladimír Ráž

Ráž Vladimír

Anna Vágnerová

Vágnerová Anna

David Pospíšil

Pospíšil David

Mai Zetterling

Zetterling Mai

Dennis Hopper

Hopper Dennis

Paul W. S. Anderson

Anderson Paul W. S.

Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix)

Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Mario Cimarro

Cimarro Mario

Henry Nebezpečný (Henry Danger)

Henry Nebezpečný
Henry Danger

Kiara Diane

Diane Kiara

Rudolf Deyl

Deyl Rudolf

Naposled navštívené:
Vladimír Ráž

Ráž Vladimír

Anna Vágnerová

Vágnerová Anna

David Pospíšil

Pospíšil David

Mai Zetterling

Zetterling Mai

Dennis Hopper

Hopper Dennis

Paul W. S. Anderson

Anderson Paul W. S.

Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix)

Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Mario Cimarro

Cimarro Mario

Henry Nebezpečný (Henry Danger)

Henry Nebezpečný
Henry Danger

Kiara Diane

Diane Kiara

Rudolf Deyl

Deyl Rudolf