Rijen

Felix Slováček

Povolání:
Národnost:
Věk:
81
Narození:
23.5. 1943, Zlín, Protektorát Čechy a Morava
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Felix Slováček (vlastním jménem Antonín) patří již několik desetiletí k nejznámějším českým hudebníkům, veřejností je vnímán především jako virtuózní hráč na saxofon a klarinet, ovládá ale i několik dalších nástrojů a na svém kontě má řadu vlastních alb a stovky sólových televizních vystoupení. Narodil se ve Zlíně a od dětství se věnoval hudbě, hru na klarinet studoval na konzervatoři v Kroměříži, následně pokračoval ve studiu na JAMU v Brně, kde pod vedením profesora Vladimíra Říhy, jednoho z našich nejlepších klarinetistů, přivedl hru na tento hudební nástroj k dokonalosti.

Po dokončení JAMU byl Felix Slováček členem orchestru Karla Vlacha (1968-1969), současně účinkoval v Redutě a Viole, hrál také na jazzových večerech v Divadle hudby. Cestu k úspěchu otevřelo Felixu Slováčkovi angažmá v Orchestru Ladislava Štaidla (1969-1986). Příslušnost ke kapele doprovázející našeho nejúspěšnějšího zpěváka Karla Gotta znamenala pro Slováčka široké možnosti v rámci četných zahraničních zájezdů a mnohých nahrávek. Své umění rozšířil o hru na saxofon a ve spojení s tímto hudebním nástrojem je veřejnosti známý nejvíce. Jako nejvýraznější instrumentalista Štaidlova orchestru dostával v rámci Gottových koncertů často možnost sólových výstupů, které jej zviditelnily nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí.

Již v 70. letech pořídil Slováček vlastní gramofonové nahrávky (LP desky Felix Slováček I. až IV. v letech 1974, 1975, 1976 a 1978), jeho saxofonová nebo klarinetová sóla jsou také výrazným oživením řady písní Karla Gotta z té doby. Kromě Štaidlova orchestru začal Felix Slováček vystupovat i sólově nebo s jinými tělesy, v roce 1983 se stal dirigentem Tanečního a Jazzového orchestru Československého rozhlasu, po odchodu ze Štaidlovy kapely přijal tuto práci na plný úvazek (1986). Orchestr Československého rozhlasu se časem transformoval v Big Band Felixe Slováčka, který v něm dodnes působí jako šéf, dirigent, samozřejmě nadále i jako sólový hráč.

Žánrově není Felix Slováček nijak vyhraněný, svou interpretací prezentuje vynikajicí umění v populární i vážné hudbě, věnuje se také jazzu, folklóru i muzikálům. Kromě vlastního Big Bandu vystupoval s řadou dalších hudebních těles, často to bylo v Německu (symfonický orchestr hessenského rozhlasu, WDR Big Band Köln, drážďanská filharmonie), ale i v dalších zemích. V různých žánrech se Felix Slováček prosadil i jako skladatel, složil například píseň Snad nám to vyjde (Iveta Bartošová a Petr Sepéši), napsal též několik instrumentálních skladeb. V devadesátých letech se začala rozšiřovat i jeho diskografie, kterou prozatím uzavírá reprezentativní výběr 2 CD Made in Czecho Slováček (2008). Felix Slováček má na svém kontě přes dva milióny prodaných hudebních nosičů.

Manželkou Felixe Slováčka je od roku 1983 herečka Dagmar Patrasová (*1956), mají spolu dvě děti, syna Felixe a dceru Annu.

Autor: argenson

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Felix Slováček

Slováček Felix

Justin Lin

Lin Justin

Lukáš Hlavica

Hlavica Lukáš

Změna hry (Game Shakers)

Změna hry
Game Shakers

Dominik Dán

Dán Dominik

Nemocnice na kraji města

Nemocnice na kraji města
Nemocnice na kraji města

Marie Leuenberger

Leuenberger Marie

Petr Jančařík

Jančařík Petr

Fráňa Šrámek

Šrámek Fráňa

Simona Vrbická

Vrbická Simona

Kapka krve (Ching yan)

Kapka krve
Ching yan

Naposled navštívené:
Felix Slováček

Slováček Felix

Justin Lin

Lin Justin

Lukáš Hlavica

Hlavica Lukáš

Změna hry (Game Shakers)

Změna hry
Game Shakers

Dominik Dán

Dán Dominik

Nemocnice na kraji města

Nemocnice na kraji města
Nemocnice na kraji města

Marie Leuenberger

Leuenberger Marie

Petr Jančařík

Jančařík Petr

Fráňa Šrámek

Šrámek Fráňa

Simona Vrbická

Vrbická Simona

Kapka krve (Ching yan)

Kapka krve
Ching yan