Multifunkční hudebník se sametovým basem Petr Spálený (1944) se narodil v Praze a k hudbě tíhl už od dětství, kdy byl vděčným posluchačem své maminky, hrající na klavír. Ostatně i starší bratr Jan (1942), skladatel a textař má dodnes k hudbě velmi blízko a po dlouhá léta spolu vytvářeli bratrský tandem.
Petr už v době, kdy se učil knihařem, začínal na bubny v beatových skupinách Hell´s Devills a jeho debut z r. 1961 s Crossfire ve Velkém sálu Lucerny je dokonce ceněnou hudební antikvou. V Klatově, kde dva roky "sloužil vlasti", se v armádním souboru uplatnil nejen jako bubeník, ale i kytarista a flétnista a po návratu do civilu absolvoval Silvestra 1965 už jako zpěvák ve skupině Hipps (Hroši) pod vedením svého bratra. Vznikaly texty nejen z dílny bratra Jana, ale i Pavla Krejčího, Jiřího Štaidla, Zdeňka Rytíře nebo Pavla Vrby a hity jako Ústa dívky Dáši, Dáma při těle, Kdybych já byl kovářem, Josefína, Obyčejný muž, Dům smíchu, Hráč, Peggy nebo Až mě andělé (a pochopitelně spousta dalších) se hrají v rádiu již přes 30 let!
Také televize byla od počátku 70. let k Petru Spálenému velmi štědrá - učinkoval ve většině hudebních pořadů (Písničky roku, Silvestry, Z melodie do melodie), nazpíval úvodní píseň Pane, vy jste vdova! (1970) k dodnes populární stejnojmenné komedii Václava Vorlíčka a o 3 roky později "zazněl" v dětském filmu Přijela k nám pouť (1973) režisérky Věry Plívové-Šimkové. V témž roce si s chutí zahrál a pochopitelně zazpíval zbrojnoše ve vynikající hudební a dnes už klasické komedii Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně (1973).
Jako herec menších rolí se mihl v nepříliš úspěšném Trháku (1980) a v seriálu Dobrá voda (1982). Od počátku své kariéry vystupoval se skupinou Apollo i s Orchestrem Jana Spáleného a po více než 20 let koncertování si udržel jak vysokou návštěvnost, tak i věrné fanoušky a neklesající popularitu. Po sametové revoluci však jako spousta jiných zpěváků jeho generace ( např. Věra Špinarová, Pavel Novák nebo Hana Zagorová) se stali okoukanými, trochu i zprofanovanými vazbami s předrevolučním režimem - ale kdo z tehdejších umělců neučinkoval v poplatných pořadech?
Konec 90. let dal za pravdu osvědčeným textům i melodiím a většina "zapomenutých" zpěváků zažila comeback, mezi nimi i Petr Spálený se svými téměř třemi sty nahrávkami.
Počátkem 70. let se svatbou se zpěvačkou Pavlínou Filipovskou (1941) stal zetěm slavného dabéra a herce Františka Filipovského (1907-1993) a otcem dvou dcer - Pavlíny (1971), úspěšné moderátorky, a Johany (1975). Svazek však skončil v r. 1979 a už o rok později si "obyčejný muž" bral pohlednou tmavovlasou zpěvačku Milušku Voborníkovou (1949). Toto manželství i hudební partnerství trvá dodnes a kromě dcery Barbory (1981) "přineslo" i spoustu společných koncertů a zájezdových vystoupení. V docela nedávné době si zpěvák vyzkoušel i roli Juana Peróna v muzikálu Evita a za výběr svých největších hitů si převzal Zlatou desku.
Autor: Angelika2808 .