Rijen

Helena Štáchová

Národnost:
Narození:
18.11. 1944, Praha, Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí:
22.3. 2017, Praha, Česká republika
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Loutkoherečka, dabérka a scénáristka Helena Štáchová (1944) se narodila v Praze, kde prožila i s bratrem bezstarostné dětství v harmonické rodině (rodiče však bohužel zemřeli velmi brzy).

Po absolutoriu na DAMU (1966) se stala uznávanou členkou Divadla S+H, kdy promlouvala hlasem Máničky nejen česky, ale i rusky, španělsky, italsky, německy, francouzsky a dokonce i japonsky a čínsky!! O něco později namluvila i novou postavičku bábinky Kateřiny Hovorkové a jejím dlouholetým profesním i životním partnerem se stal Miloš Kirschner (1926), který celá léta působil jako ředitel Divadla Spejbla a Hurvínka.

Pomyslnou štafetu převzali tito manželé po profesoru Skupovi a M. Kirchner vodil loutky taťuldy i jeho nezbedného synka neuvěřitelných 44 let - teprve těžká cukrovka a následná amputace nohy jej upoutala na invalidní vozík.

V r. 1984 se H. Štáchová vinou nezodpovědného řidiče stala účastníkem těžké autonehody, kdy jak sama říká "měla obličej jako monstrum z hororu". Její manžel i děti - Denisa (1974) a Miloš (1976) jí však byly velkou oporou a tak se díky rodině a pochopitelně velmi profesionálním lékařům, vrátila opět ke svým milovaným loutkám.

Bohužel v r. 1996 zemřel po vyčerpávajícím boji s těžkou nemocí M. Kirchner a oblíbená loutkouherečka převzala vedení Divadla S+H, zajišťovala chod divadla, vystoupení, zájezdy, psala nové hry, vydávala CD, věnovala se dětem nejen vlastním, ale i v dětských domovech...

Poznala však i stinnou stránku podnikání, kdy se dostala do soudního sporu o ochrannou známku M. Kirchnera s Městským ústavem sociální péče v Plzni. Tento dlouhotrvající a bulvárem velmi sledovaný proces vyhrála, nicméně nejspíš vyčerpání a stres způsobily, že tato už tak zkoušená bojovnice onemocněla rakovinou lymfatických uzlin. A opět to byla rodina a přítel, politolog Zdeněk Zbořil, se kterým spojila svůj osobní život několik let po manželově smrti, kdo ji v těžkých chvílích pomohl a podpořil.

Již několik let je Helena Štáchová zdravá a své příznivce potěšila knihou ŽIVOT NA NITÍCH, kde se vrací nejen k autonehodě a těžké nemoci, ale především s láskou a úctou vzpomíná na svého manžela Miloše Kirchnera.

Autor: Angelika2808

Životopis (biografie) / Informace:
Zemřela Helena Štáchová

Ve věku 72 let zemřela v noci na středu loutkoherečka, scenáristka, režisérka, dabérka, interpretka Máničky a Bábinky a od roku 1996 ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. Zemřela doma, uprostřed své rodiny. Oznámila to její dcera Denisa Kirschnerová.
„Navzdory dlouhému boji s těžkou nemocí se maminka do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní i osobní život. Budeme se snažit, aby naše dřevěná rodinka žila dál svůj divadelní život,” uvedla.

Helena Štáchová se narodila 18. listopadu 1944, do Divadla S+H nastoupila jako elévka. Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování se v roce 1966 stala členkou této oblíbené loutkové scény. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky. A stala se tak její třetí adoptivní maminkou.

Na rozdíl od svých předchůdkyň začala po boku Miloše Kirschnera, který se stal také jejím partnerem životním, s interpretací cizojazyčných textů. V roce 1971 pro ni Miloš Kirschner vytvořil novou postavu, která se okamžitě stala jednou z kmenových postav divadla – paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku.

Helena Štáchová nepůsobila pouze v divadle, ale i v rozhlase, dabingu (Líza Simpsonová v televizním animovaném seriálu, Míša Kulička) a v televizi. Společně s Milošem Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet a CD a v této činnosti pokračovala i s Martinem Kláskem. Byla autorkou knih, televizních scénářů i scénářů pro zvukové nosiče. Psala hry pro děti i pro dospělé, které se hrály doma i v zahraničí. Své hry sama režírovala a několik let se starala také o profil divadla, a to jako jeho dramaturg.

Po smrti Miloše Kirschnera v roce 1996 byla jmenována do funkce ředitelky divadla. V roce 2008 vyhrála osmiletý soudní spor o práva na obě postavy Spejbla a Hurvínka, čímž této scéně zajistila další existenci. V roce 2013 pro divadlo převzala Cenu Thálie. Za svoji činnost získala téhož roku Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory.

Když v jednom z rozhovorů poukazovala na své divadelní začátky, zmínila se o hře Franka Weniga a Josefa Skupy Hurvínek mezi broučky. „Byla mým prvním divadelním zážitkem, ale nic nenasvědčovalo tomu, že se tato scéna stane mým osudem. V první třetině hry Hurvínek vyvolá ducha. A právě ten mě tak polekal, až jsem se nahlas rozplakala, a rodičům nezbylo než mne z divadla vynést,” uvedla.

Když se pak později měla rozhodnout mezi živou myškou a látkovou hračkou Hurvínka, vyhrál to Hurvínek na celé čáře. A jak se ukázalo, tak nejen pro ten okamžik. A tak se stalo, že zatímco zakladatel divadla Skupa s Hurvínkem pobyl 30 let a Miloš Kirschner 44 roků, tak ona to dotáhla na neuvěřitelných 50 let. „A za nic bych tu naši společnou cestu nevyměnila,” dodala.
Novinky, ČTK

Životopis (biografie) / Informace:
Po maturitě nastoupila do Divadla S+H jako elévka. Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu AMU. Po absolvování této vysoké školy se v roce 1966 stala členkou divadla. Po roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla - Máničky, která vznikla v roce 1930.

Na rozdíl od svých dvou předchůdkyň začala po boku M. Kirschnera, který se stal také jejím partnerem životním, s interpretací cizojazyčných textů (německy, rusky, španělsky, italsky, anglicky, francouzsky, japonsky, čínsky). V roce 1971 pro ni M. Kirschner vytvořil novou postavu, která se okamžitě stala další z kmenových postav divadla. Je jí paní Kateřina Hovorková. Mániččina bábinka. Tato postava dala H. Štáchové možnost rozšířit herecký part, který navazuje na tradici, kdy jeden herec vytváří současně dvě typově a věkově odlišné postavy.

H. Štáchová nepůsobí pouze v divadle, ale i v rozhlase, dabingu, televizi a společně s Milošem Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet, a nyní v této činnosti pokračuje i s M. Kláskem při natáčení dalších CD a MC. Je autorkou scénářů pro divadlo, televizi, ale i zvukové nosiče. Napsala čtyři hry pro dospělé, čtyři pro děti. Některé z nich se hrály i v cizojazyčných verzích po světě. Své hry režíruje a několik let se starala o profil divadla ve funkci dramaturga. Po smrti Miloše Kirschnera byla jmenována do funkce ředitele divadla.
Divadlo Spejbla a Hurvínka

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Helena Štáchová

Štáchová Helena

Černé vdovy

Černé vdovy
Černé vdovy

Síť (The Net)

Síť
The Net

Jan Kalous

Kalous Jan

Chazz Palminteri

Palminteri Chazz

Luboš Rosí

Rosí Luboš

Rachel Singer

Singer Rachel

Laetitia Casta

Casta Laetitia

Geronimo (Geronimo: An American Legend)

Geronimo
Geronimo: An American Legend

Noční můry z temnot (Scary Stories to Tell in the Dark)

Noční můry z temnot
Scary Stories to Tell in the Dark

Jumanji: Vítejte v džungli! (Jumanji: Welcome to the Jungle)

Jumanji: Vítejte v džungli!
Jumanji: Welcome to the Jungle

Naposled navštívené:
Helena Štáchová

Štáchová Helena

Černé vdovy

Černé vdovy
Černé vdovy

Síť (The Net)

Síť
The Net

Jan Kalous

Kalous Jan

Chazz Palminteri

Palminteri Chazz

Luboš Rosí

Rosí Luboš

Rachel Singer

Singer Rachel

Laetitia Casta

Casta Laetitia

Geronimo (Geronimo: An American Legend)

Geronimo
Geronimo: An American Legend

Noční můry z temnot (Scary Stories to Tell in the Dark)

Noční můry z temnot
Scary Stories to Tell in the Dark

Jumanji: Vítejte v džungli! (Jumanji: Welcome to the Jungle)

Jumanji: Vítejte v džungli!
Jumanji: Welcome to the Jungle