Životopis (biografie) / Informace:Když uslyšíte jméno Jiří Štědroň (1942), určitě se Vám hned vybaví pohledný princ z černobílé pohádky o Popelce.
Zpěvák, textař a příležitostný herec pochází z jihomoravského Vyškova, z velmi muzikální rodiny. Otec Bohumír Štědroň (1905-1982) byl uznávaným muzikologem a klavíristou, bratranec Miloš (1942) je známým hudebním skladatelem a pedagogem. Gymnázium Jiří zakončil maturitou v rodném Vyškově, poté úspěšně r. 1963 absolvoval herectví na JAMU v Brně a současně studoval zpěv u profesora Kočaře.
Televizní debut si odbyl epizodní úlohou v hudebním seriálu Píseň pro Rudolfa III. (1967), životní role však na něj čekala o dva roky později. V roce 1969 natočila režisérka Vlasta Janečková (1934-2012) klasickou černobílou pohádku, kde si půvabnou Popelku zahrála sedmnáctiletá Eva Hrušková a fešného prince o 10 let starší Jiří Štědroň. Oba představitelé se přes noc stali slavnými, milostné duety okouzlily několik generací, ovšem ani jeden z nich už svou nejznámější roli nepřekonal. Eva Hrušková se po letech epizodního účinkování v pohádkách a televizních inscenacích vydala spolu s manželem Janem Přeučilem (1937) cestou divadelních představení pro nejmenší a Jiří Štědroň upřednostnil dráhu sólového zpěváka. Vystupoval s orchestry Karla Vlacha, Václava Hybše či Josefa Votruby, nazpíval desítky populárních písní - Belinda, Butterfly, Paloma Blanka, Neklidné srdce nebo Jdi spát. Oženil se s herečkou brněnského divadla Marií Durnovou (1942), ale manželství se záhy rozpadlo.
V sedmdesátých letech patřil zpěvák k nejprodávanějším československým interpretům. Zúčastnil se mnoha zahraničních zájezdů po prakticky celé Evropě, pracovně navštívil i Ameriku a Japonsko.
Takzvanou 13. komnatou se mu stala tříletá spolupráce s hudební skupinou ÚV SSM Plameny (1972-75), kdy dostal nálepku socialistického zpěváka. Po roce 1989 se jako spousta jiných umělců vrhl do podnikání. Jiný svět a jiní lidé. Doufal, že tady ho tehdejší rozhodnutí nedohoní. Deset let byl mimo, stal se kreativním ředitelem mezinárodních reklamních agentur Grey a GGK, deset let se snažil zapomenout, že je zpěvák a herec. Po letech ale zjistil, že především není podnikatel! Uvědomil si, že jediné, co opravdu chce, je opět stát na jevišti.
Když mu v roce 2000 zavolal jeho bývalý spolužák, ředitel Hudebního divadla v Karlíně Ladislav Županič (1943) a nabídl roli Cassela v muzikále Viktor, Viktorie, nezaváhal bývalý princ ani vteřinu.
Dnes je stálým členem divadla Semafor, hostuje ve Studiu Ypsilon a v jiných divadlech. S úsměvem říká, že je ve svých sedmdesáti letech konečně šťastný, protože může dělat to, co chtěl vždycky – spojit zpěv a herectví.
I přes četné nabídky obdivovatelek žije Jiří Štědroň už čtyři desítky let ve spokojeném manželství s bývalou manekýnkou Miladou a při občasných reprízách oblíbené pohádky si jej fanynky připomenou v roli mužného Mojmíra.
Autor: Angelika2808 Životopis (biografie) / Informace:Narodil se 23. 5. 1942 ve Vyškově v rodině hudebního vědce a profesora Jana Štědroně. Absolvoval herectví na JAMU a ještě coby student vystupoval v avantgardním divadélku X62. Současně studoval zpěv u profesora Bernarda Kočaře. První písničku pro rozhlas natočil s orchestrem Gustava Broma.
Své první angažmá po absolutoriu dostal v divadle Večerní Brno. Aby "ztratil komplex chlapce z malého města", odešel do Prahy, kde působil rok v divadle Apollo, pak se stal zpěvákem "na volné noze". Zpíval s orchestry Karla Vlacha, Josefa Votruby či Karla Hybše, vystupoval v televizi i na divadle, spolupracoval s rozhlasem, natočil mnoho písniček. Á propos - ještě dříve než se stal profesionálním zpěvákem, byl již profesionálním textařem (členem OSA od roku 1967). Snad i proto kladl při výběru repertoáru hlavní důraz na text, písně interpretoval jako dramatický celek. Spolupracoval se skladateli typu Jaromíra Klempíře, Jindřicha Brabce nebo Jana Spáleného. Z jeho písní jmenujme například Vlaky, Neklidné srdce, Jdi spát... V sedmdesátých letech patřil k nejprodávanějším československým interpretům.
Celá devadesátá léta veřejně nevystupoval, zabýval se podnikatelskou činností. Když mu však Ladislav županič nabídl roli Cassela v muzikálu Viktor, Viktorie, vděčně ji přijal. Po hostování v Hudebním divadle v Karlíně se stal roku 2002 stálým členem souboru divadla Semafor. V současnosti hraje také v divadle Brodway. Nadále vyvíjí i autorskou činnost - myslím, že je na co se těšit. Hodně štěstí!
Autor: Werther Nový publicista: :Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište.