Životopis (biografie) / Informace:Marcel Vašinka je dnes známý především díky dabingu, a i když se dodnes objevuje v televizních seriálech, před kamerou byl více vytížený v mládí v 70. a 80. letech. Narodil se v Pardubicích, jeho otcem byl divadelní herec Vlastimil Vašinka (*1923), po matce, rozené Švehlíkové, byli jeho strýci Jaroslav Švehlík (1930-1973) a Alois Švehlík (*1939), taktéž herci. Rodiče se rozvedli a Marcel Vašinka spolu se sestrou vyrůstal u prarodičů v Pardubicích, zatímco k druhým prarodičům jezdil na prázdniny do Beskyd. I když o divadlo zpočátku nejevil zájem, přes dramatický kroužek při Lidové škole umění se nakonec dostal ke studiu herectví na pražské Státní konzervatoři, poté pokračoval na DAMU. Ze studií si podle vlastních slov Vašinka odnesl cenná přátelství se Simonou Stašovou, Oldřichem Kaiserem nebo Václavem Vydrou, díky němuž se mohl setkávat i s jeho matkou Danou Medřickou.
Ještě jako adept herectví se začal v polovině sedmdesátých let objevovat před kamerou, poprvé hrál studenta ve filmu PLAVENÍ HŘÍBAT (1975), podobně nevelké úkoly pak dostal v dalších filmech různých žánrů (DEN PRO MOU LÁSKU, 1976; MAREČKU, PODEJTE MI PERO!, 1976). Po absolutoriu na DAMU získal Marcel Vašinka angažmá v Městských divadlech pražských, kde strávil šestnáct let (1977-1993). Tady účinkoval například v inscenacích Mladý muž a bílá velryba, Jak je důležité míti Filipa, Těžká Barbora, Maškaráda nebo Sen noci svatojánské.
Svou další participaci na československé kinematografii bere dnes Marcel Vašinka s nadhledem – nebyla nijak početná, navíc hrál v dnes již pozapomenutých filmech. Připomeňme alespoň hlavní roli řidiče Milana Nedomy, v níž vytvořil dvojici s Milenou Steinmasslovou v komedii VÍKEND BEZ RODIČŮ (1981). Tato kreace mladého muže se sklonem k lehkomyslnosti byla ostatně podobná i jeho dalším rolím, jen zřídka hrál kladné typy. Mnohem více než film jej od konce sedmdesátých let zaměstnávala televize. Hrál v seriálech, inscenacích i televizních úpravách divadelních her, sám ale nejraději vzpomíná na velké role v řadě pohádek (PAVÍ KRÁL, 1978; O HRUŠKÁCH UŠATKÁCH A JABLÍČKU PAROHÁTKU, 1979; JAK SE PEČE ŠTĚSTÍ, 1981).
Zkušenosti s dabingem začal Marcel Vašinka sbírat již počátkem osmdesátých let, poprvé jeho hlas zazněl ve filmu PEVNOST APAČŮ V BRONXU (1981, český dabing 1983), poté daboval v několika seriálech, v této době byl ale ještě značně vytížen divadlem a televizí. Kvůli neshodám s novým vedením Městských divadel pražských opustil v roce 1993 stálé angažmá a ocitl se na volné noze. Nějakou dobu si užíval svobody a cestoval, brzy se ale aktivně začal angažovat především právě v dabingu. V devadesátých letech daboval hlavně seriály, jeho hlas jsme mohli slyšet v DALLASU a DYNASTII, pamatovat si jej můžeme i jako Jima Walshe ze seriálu BEVERLY HILLS 90210. Pro Českou televizi nadaboval seriál SEVER A JIH.
Kromě početné seriálové produkce namluvil pro kina, televize i DVD vydání řadu filmů, převážně amerických, ale také francouzských. V roce 2002 pro televizi Nova předaboval všechny díly POLICEJNÍ AKADEMIE, nedlouho nato jsme jej mohli slyšet také v osmi řadách seriálu NÁMOŘNÍ VYŠETŘOVACÍ SLUŽBA. Příležitostně namlouvá i animovanou produkci (MYŠÁK STUART LITTLE), v posledních letech pracuje často pro televizní stanici MGM, kde dabuje řadu starších dnes již klasických filmů.
V letech 1999-2001 působil v divadelní společnosti Háta, kde našel uplatnění například v komedii Prolhaná Ketty (1999). I když zde již nemá stálé angažmá, s tímto souborem nadále spolupracuje (Když ty, tak já taky, miláčku, 2005; Tři bratři v nesnázích, 2011), hraje také v Divadle bez zábradlí (Velký holky nepláčou, 2012). Oproti útlumu v devadesátých letech se v poslední době vrací i do televizních studií, ve veřejnoprávní České televizi i na komerčních stanicích jej diváci mohli vidět v řadě seriálů (ČETNICKÉ HUMORESKY, 2000; POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ, 2004; VYPRÁVĚJ, 2009; EXPOZITURA, 2009). V trilogii Troškových komedií KAMEŇÁK 1-3 (2003, 2004, 2005) hrál sluhu Džejmse.
Marcel Vašinka se dnes již netají svou homosexuální orientací a žije v dlouhodobém vztahu s režisérem animovaných filmů Miroslavem Walterem (*1935), s nímž v roce 2009 uzavřel registrované partnerství. Sám Vašinka ale o svém soukromí promluvil až v otevřené výpovědi v rámci cyklu České televize 13. KOMNATA (2010).
Pozn.: Dle některých zdrojů je partnerem M. Vašinky jmenovec - vlašimský rodák Miroslav Walter, který tančil v taneční skupině ČST (nar. cca 1945).
hannahT
Autor: argenson Životopis (biografie) / Informace:Dnes především dabér Marcel Vašinka se narodil v Pardubicích r.1954 a velmi nerad vzpomíná na přísného, až zlého dědu, u kterého vyrůstal a naopak nedá dopustit na hodnou babičku z Beskyd, která ho vedla k lásce k přírodě, zvířatům a laskavosti.
Herectví má v krvi po obou rodičích a ve škole ho navíc v jeho uměleckých ambicích podporovala profesorka Velková. Na studiích na DAMU tvořili spolu s V.Vydrou, S.Stašovou, O.Kaiserem či D.Veškrnovou velmi silný a talentovaný ročník a jejich cesty se častokrát protínaly i ve filmu a televizi.
M.Vašinka začínal koncem 70.let epizodními rolemi-Plavení hříbat(1975), Marečku, podejte mi pero (1976), VÍKEND BEZ RODIČŮ (1981), prošel několika pohádkami-Paví král (1978), Jak se peče štěstí (1981), výrazně se uplatnil na prknech Městských divadel pražských-Cid, Sen noci svatojánské, Jak je důležité míti Filipa a rád vzpomíná na herecké kolegy-učitele, kteří už bohužel nejsou mezi námi-S.Zázvorková, J.Bek, S.Beneš, V.Voska, M.Rosůlková, B.Rösner aj.
Oč více se věnoval dabingu, tím méně jej obsazovali ve filmu-vedlejší role: Vítr v kapse (1982), Zlá krev, Papilio (1986), Kameňák 1-3, Pojišťovna štěstí (2004) a v několika dílech současného seriálu Ordinace v růžové zahradě. Po revoluci opustil stálé angažmá, hodně cestuje, příležitostně hraje v televizi a pohostinsky vystupuje v zájezdovém divadle HÁTA. Marcel Vašinka se netají svou homosexuální orientací a již několik let žije s přítelem v registrovaném partnerství.
Autor: Angelika2808 Nový publicista: :Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište.