Rudolf (všeobecně známý jako Rudy) Kovanda patřil k svéráznému koloritu postaviček brněnského "uměleckého polosvěta" 70. a 80. let minulého století.
Narodil se 21. února 1949 v Brně-Bystrci, kde také strávil prakticky celý život. Jeho rodiče patřili mezi intelektuální vrstvu, jejich synovi však osud nadělil do vínku určitou mentální retardaci. Tu však bravurně vyrovnával svojí veselou až světáckou povahou, jíž si každého dokázal doslova podmanit. Rudy sice pracoval v cementárně, měl ale nesporný hudební talent a slávu si vydobil hlavně zpěvem. Dobře ho znali třeba štamgasti Sokecu, neboli bufetu Sokolák u brněnské přehrady. Pak se o něm doslechl další brněnský hecíř a recesista, silák Franta Kocourek, díky němuž vznikla vznikla skupina Los Brňos, kde R. Kovanda vystupoval jako hlavní zpěvák.
Jeho sláva se pak už doslova bleskově šířila celým Brnem. Srdce fanoušků si Rudy získával svými nezapomenutelnými songy jako Zívání užovek v lamanšském průlivu, Džús blues, anebo Sud kulatý, rys tu pije. V roce 1975 se jeho proslulost rozlétla po celé zemi. Franta Kocourek se totiž rozhodl, že z Rudyho udělá Zlatého slavíka. "Skoupil snad celý brněnský náklad časopisu Mladý svět, po známých i neznámých rozeslal tisíce hlasovacích kupónů, do nichž lidé vyplňovali jméno brněnské "megastar" a další pak rozváželi korespondenční lístky po různých městech, aby razítka nebyla jenom z Brna,“ popisuje Kocourkovu mystifikaci režisér Karel Fuksa.
Rudy získal neuvěřitelných sedmadvacet tisíc hlasů, na celý podvod se však nakonec přece jenom přišlo a tak si Rudy vítězství neodnesl. Nic si z toho ale nedělal a s povděkem přijal i "cenu útěchy" - šerpu "Goldnového fógla," kterou pro něj přichystali jeho brněnští kamarádi. Ta pro něj měla nakonec možná i větší cenu. Svou pěveckou kariéru však bral opravdu vážně a s odůvodněním, že mu prach v místě jeho pracovní pozice nedělá dobře na hlasivky, se obrátil s žádostí o přeložení přímo na ředitele cemetárny. Bylo mu vyhověno...
Další z věhlasných vrcholů čekal Rudyho v roce 1978, když během dožínkové slavnosti zpíval ze střechy autobusu. Diváků přibývalo a nakonec se kolem něj tísnila snad tisícovka nadšených lidí, kteří skandovali oslavné „Ať žije Rudy Kovanda“. Jeden z příslušníků VB ale slyšel volání „Ať žijou rudý komanda“ a povolal zásahovou jednotku. Byl z toho velký binec a pro spoustu lidí skončila oslava v policejní cele.
Díky svým známostem se Rudy dostal i do filmu - v "Baladě pro banditu", kde hrál hlavní roli jeho kamarád M. Donutil, se Kovanda objevil v malé roličce hrobníka. Byl na to ohromně pyšný, ale: „Těch deset vteřin, ve kterých hrál, museli točit snad dvacetkrát“ vzpomíná jeden z pamětníků. Ale nikomu to nevadilo, hlavní byly Kovandovy rozzářené oči...
Rudy, který ve svých slavných dobách vážil skoro sto padesát kilo, se nevyhýbal ani sportu. Pravidelně nastupoval ve fotbalovém výběru osobností Brněnští draci. Pamětníci vzpomínají, jak společně s Jiřím, synem Heleny Růžičkové, při zápasech ovládali střed hřiště. Osudovou slabostí Rudyho Kovandy byl bohužel alkohol, hlavně dobré pivko. 29. října 1989 ho nedaleko Žebětína srazil autobus, ze kterého chvíli předtím značně nejistým krokem vystoupil.
Autor: green-tea .