Rijen

Josef Mengele

Povolání:
Známý jako:
Todesengel (Anjel smrti)
Národnost:
Narození:
16.3. 1911, Günzburg, Německo
Úmrtí:
7.2. 1979, Bertioga, São Paulo, Brazílie
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Todesengel, čili Anděl smrti - tak byl nazýván Dr. Josef Mengele, lékař, jehož přísaha zavazovala chránit život, který však který během druhé světové války na vězních v koncentračním táboře Osvětim prováděl morbidní a sadistické experimenty a osobně zde poslal přes 400 000 vězňů do plynové komory.

Narodil se v Günzburgu (Bavorsko) jako nejstarší ze tří synů Karla Mengeleho, úspěšného továrníka, a jeho ženy Wilmy. Měl dva mladší bratry Karla (1912 - 1949) a Aloise (1914 - 1974). Ačkoliv si rodina mohla užívat přepychu a moci, vztahy mezi jejími členy byly spíše chladné a mezi bratry vládla značná rivalita. Ctižádostivý Josef se po maturitě rozhodl pro studium medicíny se zaměřením na tehdy módní antropologii a genetiku. Roku 1935 získal doktorát z antropologie (Dr.phil.) a roce 1938 pak i doktorát z medicíny (Dr.med.).

Brzy se vydává ve stopách svého otce, přesvědčeného nacisty - v březnu 1931 vstoupuje do Stahlhelmu, polovojenské organizace, jejíž členové pochodovali při slavnostních příležitostech městem s pochodněmi v rukou. Mezitím se začínal stále více zajímat o kulturní původ a vývoj člověka. Zalíbily se mu nacistické myšlenky, podle nichž někteří nejsou hodni reprodukce a ani života. V lednu 37 byl Mengele jmenován výzkumným asistentem v Ústavu třetí říše pro dědičnost, biologii a rasovou čistotu ve Frankfurtu.

Roku 1939 vstupuje do SS a téhož roku se také žení s Irenou Schoenbeinovou, budoucí matkou svého syna Rolfa. Skutečnou válku Mengele zakusil v červnu 1941, kdy byl poslán na Ukrajinu, kde se záhy dočkal Železného kříže prvního i druhého řádu za statečnost v boji. Mezi jeho další vojenská ocenění patří Medaile za zranění a Medaile za péči o německý národ. Po těžkém zranění byl prohlášen za neschopného boje, povýšen na SS-Hauptsturmführera (kapitána) a převelen do Berlína k rasovému a osidlovacímu úřadu. Jeho dalším působištěm pak byla Osvětim - 24. května 1943 se stal vedoucím doktorem v úseku BIIe (cikánský tábor) koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau.

Hned od počátku se odlišoval od ostatních táborových „lékařů“. Jako jediný měl zkušenosti s východní frontou a na své metály byl patřičně hrdý. Zatímco ostatní dělali pouze co museli, Mengele se neustále pouštěl do nových úkolů. I to byl asi jeden z důvodů, proč ho vězni považovali za hlavního lékaře, i když ve skutečnosti na toto místo nikdy nedosáhl. Mezi Mengeleho hlavní povinnosti patřily selekce přijíždějích transportů. Byl vždy skvěle upraven a proslul svou lhostejností a povýšeností, s jakou vždy rozhodoval o životě a smrti. Na jednu stranu posílal zdravé a silné lidi, kteří měli pracovat v zbrojních továrnách v nelidských podmínkách a na druhou stranu posílal starce a matky s dětmi - to vše s cynickým úsměvem a pohvizdováním si. Mimoto se rozhodl i tady pokračovat ve své "vědecké" práci a experimentech. Středem jeho zájmu byla hlavně dvojčata (převážně romského či židovského původu), dále pak liliputáni a různě tělesně postižení lidé. Objektům svých pokusů říkával "moje morčátka" a v žádném případě si nepřipouštěl, že jsou to také lidé. Konal na nich pokusy na změnu barvy duhovky pomocí vstříknutí chemikálií přímo do dětských očí, různé amputace a další brutální chirurgické zásahy. Nejméně jednou se pokusil uměle spojit dvojčata sešitím jejich tepen dohromady. Pokud jedno z dvojčat předčasně zemřelo, znamenalo to automaticky smrt i pro druhého sourozence - pro "doktora" Mengeleho měl cenu pouze úplný "vzorek".

Ještě 1. září 1944 pořádá Mengele v táboře "vědeckou" konferenci, ale už 17. ledna 1945 prchá z Osvětimi v přestrojení za obyčejného vojáka Wehrmachtu. Je sice Američany zatčen a internován v zajateckém táboře poblíž Norimberku, ale protože si nikdy nedal udělat jinak pro členy SS povinné tetování, spojenci vůbec netušili, s kým mají tu čest a tak byl nakonec propuštěn. Nějaký čas pak pracuje pod cizím jménem na jednom bavorském statku, kde jej podporuje a často navštěvuje jeho rodina. Roku 1949 se mu podařilo přejít hranice se Švýcarskem a odtud se dostal do Itálie. Tam si kupuje lodní lístek do Jížní Amerily a 26. srpna 1949 přistává v Buenos Aires. Brzy se zde dostal mezi nacistické emigranty a získal tak vlivné a bohaté přátele. Se ženou Irenou se rozvedl a roku 1958 si vzal vdovu po svém bratru, Martu, ta jej však brzy zase opustila. Mezitím se o jeho činech začalo hodně psát v novinách a jeho syn Rolf se konečně dozvěděl pravdu o svém otci. Na Mengeleho stopu se pověsila tajná izraelská služba Mossad ale přes mezinárodní snahu chytit jej, nebyl nikdy objeven a 35 let se skrýval pod falešnými jmény. Ve strach o svůj život tak Mengele často měnil svá jména i místa pobytu a vystřídal několik zemí Latinské Ameriky. Žil v Paraguayi, Argentině a v Brazílii.

Ačkoliv měli agenti Mossadu k jeho dopadení několikrát jenom pověstný krůček, úspěšní nikdy nebyli. Doktor Mengele měl vlivné ochránce... I smrt, která je prý pro všechny stejně spravedlivá, se k tomuto těžkému zločinci zachovala ovzlášť milostdně - dostihla jej 7. února 1979 jeho oblíbeném koupání ve vlnách Atlantiku u pláže Bertioga, čtyřicet kilometrů jižně od Sao Paula v Brazílii. Pravděpodobně dostal křeč či infarkt a utopil se. Pod jménem Wolfgang Gerhard byl pak pohřben asi 20 km západně od Sao Paula, rodina však jeho smrt oznámila až roku 1985. A teprve v roce 1992 byly jeho ostatky vyzvednuty a podrobeny testům DNA - k určení identity byl přitom použit vzorek od jeho syna Rolfa.

Autor: green-tea

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Magnum (1980) [TV seriál]

09:00 - 09:50

39 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

ČT2 - Zvony pro Šumavu

09:25 - 10:20

14 minut již uběhlo
41 minut zbývá do konce

NOVA - Ulice (2005) [TV seriál]

09:20 - 10:25

19 minut již uběhlo
46 minut zbývá do konce

Prima - Kamarádi (2024) [TV seriál]

09:10 - 10:35

29 minut již uběhlo
56 minut zbývá do konce

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Josef Mengele

Mengele Josef

Svatopluk Skopal

Skopal Svatopluk

Nina Sonja Peterson

Peterson Nina Sonja

Marcel Vašinka

Vašinka Marcel

Jindřiška Kikinčuková

Kikinčuková Jindřiška

Lejla Abbasová

Abbasová Lejla

Jozef Ráž

Ráž Jozef

Stanislav Tříska

Tříska Stanislav

Iron Fist

Iron Fist
Iron Fist

V zajetí kouzel (The Magicians)

V zajetí kouzel
The Magicians

Okres na severu

Okres na severu
Okres na severu

Naposled navštívené:
Josef Mengele

Mengele Josef

Svatopluk Skopal

Skopal Svatopluk

Nina Sonja Peterson

Peterson Nina Sonja

Marcel Vašinka

Vašinka Marcel

Jindřiška Kikinčuková

Kikinčuková Jindřiška

Lejla Abbasová

Abbasová Lejla

Jozef Ráž

Ráž Jozef

Stanislav Tříska

Tříska Stanislav

Iron Fist

Iron Fist
Iron Fist

V zajetí kouzel (The Magicians)

V zajetí kouzel
The Magicians

Okres na severu

Okres na severu
Okres na severu