Rijen

Karel Fiala (2)

Povolání:
Národnost:
Narození:
3.8. 1925, Ostrava, Československo
Úmrtí:
3.10. 2020, Praha, Česká republika
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Karel Fiala se narodil v roce 1925 v Ostravě-Hrušově a dříve, než se o něm psalo jako o hereckém zázraku, vyučil se kominickému řemeslu, a ten pověstný kominický knoflík mu přinesl v životě štěstí. O tomto populárním herci se říká, že je mužem jedné role. I když - kdo by si jej nevšiml jako pravého krále v pohádce Labakan (1956), v roli Dalibora, ve zfilmované opeře Dalibor (1956), nebo zamilovaného kovářského tovaryše, který vyléčil svoji dívku hubičkami (Dařbuján a Pandrhola, 1959). Studiem zpěvu prošel na konzervatoři a na AMU v letech 1947 – 1955 a v roce 1949 nastoupil k dočasnému pobytu do Národního divadla na pět let, poté dostal výpověď. Naštěstí hned přišla nabídka do Karlína, kde se jej přímo ujal legendární Oldřich Nový a ten jej i seznámil s jeho pozdější třetí ženou, Věrou Vlkovou, se kterou má dva syny, další dva chlapy má z předešlých manželství a velmi brzy budou manželé slavit celých padesát let, společného života.

Svůj život, téměř celý, věnoval lehké múze v Hudebním divadle v Karlíně a kdo by neznal tohoto operetního zpěváka v nějaké krásné operetce, jako třeba v My Fair Lady či Veselá vdova. Když se chystal Oldřich Lipský natáčet parodii na kovbojky Limonádový Joe, tak se role psala přímo na tělo herci Jiřímu Kodetovi. Osud k němu byl však nemilosrdný, ale za vším hledej ženu. Kodetova maminka, herečka Jiřina Steimarová, byla poblázněná z divadla hercem a zpěvákem Karlem Fialou a „domluvila“ režisérovi Lipskému a Karlovi spadl Joe, přímo do klína. Nevím, do kolika let je člověk mladý, píše se o Karlovi, jako o mladém členovi v Karlíně, ale když natáčel Limonádníka, bylo mu téměř čtyřicet let, i když vypadal o polovinu méně. Film se rozeběhl po světě, slavil úspěchy, Sergio Leone se popadal za břicho a jenom se divil, jak může ta malá tečka na mapě vyprodukovat tak skvělou parodii na kovbojky, které bývají doménou italských a amerických autorů. A po tomto velkém úspěchu by se v Americe tento herec nezastavil, film by stíhal film, ale pro něj to byl konec „vrčící kamery“ a zbylo už jenom paběrkování. V Karlíně byl Karel Fiala dokonale šťastný, a když se rozpovídá o své kariéře, vlhnou mu oči. Co bylo práce, mnohdy dvě představení denně, v Karlíně a v nuselském Tyláčku. Ráno zkoušky, pak si odběhl zahrát tenis, přes den jezdil s kočárkem a učil se role a večer jej čekalo představení, což byl jeho častý rozvrh.

Rok 1990 ale přinesl pro herce stinné stránky, ještě z dálky bylo slyšet zvonění klíčů, nastoupí nový šéf, který prosazoval operu, proto podepsali petici a Karel a Věra se mohli balit, dostali výpověď. Věra Vlková si našla práci na základní umělecké škole, jako pedagog a Karel si mohl užívat odpočinku, s tenisovou raketou v ruce.

Aby se naše herecká společnost odvděčila herci Karlovi Fialovi, že jej dosti ignorovala, byl v roce 2013 oceněn za celoživotní přínos v oboru muzikál Cenou Thálie…

Karel Fiala si také zahrál epizodky v Šíleně smutné princezně, ve filmu Most u Remagenu, v inscenacích Na tý louce zelený, Orfeus v podsvětí, Amadeus…

Autor: jarda53

Životopis (biografie) / Informace:
Karel Fiala pochází z Ostravy a původně se vyučil kominíkem, jeho zájem o zpěv jej pak ale přivedl na Státní konzervatoř do Prahy, kterou absolvoval v roce 1952. Poté dva roky působil v Národním divadle a od roku 1956 byl několik desetiletí jako tenor sólistou Hudebního divadla v Karlíně. Za zmínku stojí jeho role v operetách Rosemarie, My Fair Lady nebo Veselá vdova. Od poloviny padesátých let se začínal uplatňovat také ve filmu, byť v malých rolích. Hlavní roli Dalibora dostal ve filmovém přepisu opery Dalibor (1956), zaznamenat jej můžeme také v dodnes známé pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959). Karel Fiala je dodnes známý de facto jedinou filmovou rolí, a to sice ve slavné parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964); zde překvapivě ochotně přistoupil na to, že bude pouze hrát, zatímco zpěv přenechal tehdy začínajícímu Karlu Gottovi. Slibný start ke kariéře však zůstal bez odezvy a Karel Fiala se nadále ve filmu objevil jen výjimečně a opět v malých úlohách. Do jisté míry je to dáno i faktem, že od roku 1947 byl členem Komunistické strany, z níž ale po roce 1968 vystoupil a jako nestraník neměl takové možnosti uplatnění. V roce 1988 byl nicméně jmenován zasloužilým umělcem.

Karel Fiala je potřetí ženatý a má čtyři syny.

Autor: argenson

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Andula vyhrála (1938)

06:25 - 07:50

79 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

ČT2 - Vzestup nacistů - Pád

06:50 - 07:45

54 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

NOVA - Policie Modrava (2011) [TV ser...

07:00 - 08:20

44 minut již uběhlo
36 minut zbývá do konce

Prima - M.A.S.H. (1972) [TV seriál]

07:15 - 07:45

29 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Karel Fiala

Fiala Karel

Omega KonceRt. (OMEGA KONCERt. NÉPSTADION 1999)

Omega KonceRt.
OMEGA KONCERt. NÉPSTADION 1999

Harry Potter a Kámen mudrců (Harry Potter and the Sorcerer's Stone)

Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Samuel French

French Samuel

Jana Janatová

Janatová Jana

Naposled navštívené:
Karel Fiala

Fiala Karel

Omega KonceRt. (OMEGA KONCERt. NÉPSTADION 1999)

Omega KonceRt.
OMEGA KONCERt. NÉPSTADION 1999

Harry Potter a Kámen mudrců (Harry Potter and the Sorcerer's Stone)

Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Samuel French

French Samuel

Jana Janatová

Janatová Jana