Adolf Filip se narodil v Pardubicích, ve městě perníku, a patřil téměř padesát let mezi naše herce, u kterých jsme si zvykli na brilantní herecký výkon. Jeho tatínek pracoval na dráze a aby uživil rodinu, chodil si přivydělávat do Východočeského divadla, kde dělal kulisáka, a malý chlapec mohl k hereckému řemeslu přičichnout zblízka.
Aby se mu splnil sen a mohl se stát hercem, získal herecké vzdělání na DAMU, které dostudoval v roce 1955 a to byl krůček k tomu, aby mohl sbírat zkušenosti v souboru Vesnického divadla, které za diváky jezdilo se zájezdovými představeními.
Začátkem 60. let budoval kariéru ve Východočeském divadle v Pardubicích (1960 – 1967) a potom jej vedla cesta do Prahy, kdy pět sezón je členem Divadla Jiřího Wolkera, aby svoji domovskou scénu nalezl v libeňském Divadle S. K. Neumanna, dnes divadlo nese název Divadlo pod Palmovkou, a učinkoval v inscenacích Divadla Na Fidlovačce.
Jeho filmová kariéra se začala odvíjet na konci 50. let, kdy si zahrál dvě role ve filmech Vstup zakázán (1959) a Dýmky (1966), a zde bylo naznačeno, jaké postavy bude v budoucnu hrát. Hrál roli lesníka a policisty a dojem z výkonu byl takový, že ty profese, herec Filip musel dělat odjakživa. Hrál menší role a hodily se na něj role kriminalistů nebo příslušníků bezpečnosti. Filmy jako Zatykač na královnu (1973), Zlá noc (1973), Případ mrtvých spolužáků (1976), Mravenci nesou smrt (1985).
Potom přišly role inženýrů, ředitelů, mistrů a uvědomělých funkcionářů, do těch malých rolí dostal své já a my jsme mu to všechno věřili. Takové jsou postavy z filmů Na pytlácké ztezce (1979), Za trnkovým keřem (1980), Mladé víno (1986), Kariéra (1984). Hrál ve dvou pokračováních Básníků, kde si zahrál otce studenta. Další řada filmů nám předvedla herce Filipa jako bodrého zemědělce: Tam, kde hnízdí čápi (1979), Bouřlivé víno (1976), Láska s vůní pryskyřice (1984)....¨
Jednu z hlavních rolí si zahrál ve filmu Počkám, až zabiješ (1973), kde hraje postavu antifašisty Mareše, který utíká z tábora, kde nacisté cvičí psi na vězních. Na útěku se k němu přidá norský chlapec (Vladimír Dlouhy) a na dlouhé cestě za svobodou jim cestu znepříjemňuje esesák (Ilja Prachař), který jim jde neustále v patách. Film se natáčel ve Slatiňanech u Chrudimi a vojáky hráli vojáci z Chrudimské posádky, kdy si dovolím říci - byl jsem tam a herec se ze mne nestal.
Dalším nacistickým vězněm se stal ve filmu Kukačka v temném lese (1984).
Objevil se v dalších rolích: Písně by neměly umírat (1984), Zralé víno (1981), Poločas štěstí (1984), Vekslák aneb staré dobré časy – tento film byl hercův poslední. A musím i napsát, že je otcem populární zpěvačky Lenky Filipové.
Zemřel v roce 2007 v Praze...
Autor: jarda53 .