Elegantní československá královna ledu Hana Mašková vyrůstala v rodině kuchařky a číšníka, sportovní geny tedy nezdědila. Jejímu narození předcházela veliká rodinná tragédie, kdy první manžel Hančiny maminky - Jan Kubata, duševně nemocný nešťastník ubil v r. 1946 své malé děti Marušku (6 let) a Honzíka (6 týdnů) kladivem a poté se sám oběsil. Všechno stihl, než se domů vrátila jeho žena, kterou tato tragédie navždy poznamenala. Po nějaké době se paní Marie provdala podruhé a s panem Maškem měli dceru Hanku, ke které se velmi citově, ba až nezdravě upnula, ovšem po prožité hrůze se nebylo čemu divit. Často s ní chodila na zimní stadion ve Štvanici, kde si drobného, ale velmi šikovného děvčátka všiml "hledač talentů", uznávaný trenér Karel Glogar, který mimochodem stál i u zrodu jiné krasobruslařské hvězdy - Áji Vrzáňové.
Hanku předal nejprve do odborných rukou Jaroslava Sadílka a poté se jí ujala trenérka Míla Nováková, která její talent a píli dotáhla až k metám nejvyšším. Psal se rok 1963, Hance bylo necelých 14 let a v Budapešti na ME se rozhodovalo, kdo se zúčastní olympiády v příštím roce v Innsbrucku. Ještě před olympiádou si však pilná studentka odbyla svůj debut na MS v Dortmundu a v 15ti letech skončila i patnáctá v konečném pořadí žen na ZOH, ovšem v následujících pěti letech (1965-69) se stala 5x mistryní ČSSR, když převzala pomyslné žezlo po krasobruslařce Mrázkové. Také na ME 1967 v jugoslávské Ljublani skončila na velmi pěkném 2. místě, na olympiádě ve francouzském Grenoble 1968 si "vyskákala" bronz (zlato tehdy patřilo favorizované Američance Peggy Fleming a stříbro Němce Gabriele Seyfert).
Svou skvělou formu potvrdila kovem nejcennějším - totiž zlatem na ME 68 ve švédském Vásterás - její fenomenální skoky za zvuků Smetanovy Vltavy a noblesní závěrečná pirueta nenechaly nikoho chladným... A v tomtéž roce potkala pohledná krasobruslařka svého osudového muže, bohémského textaře Jiřího Štaidla (1943-1973), se kterým byla sice velmi šťastná, nicméně jeho občasné úlety se odrazily nejen na její psychice, ale i sportovním výkonu. Přesto ještě získala stříbro na evropském šampionátu v r. 1969, ale zranění při exhibičním vystoupení ve švýcarském Winterthuru a Štaidlovy avantýry uspíšily Hančino rozhodnutí ukončit závodní kariéru a odcestovat (snad také odpoutat se od Štaidla, který už randil s lyžařkou Ivanou Zelníčkovou, později Trumpovou) do Ameriky za vysněným Holiday on Ice.
Trenérka Nováková, de facto její druhá máma, ji pochopila, třebaže ji to velmi mrzelo- Hance však rozhodnutí nevymlouvala, dokonce byla jediným svědkem, když posmutnělá tmavovláska vhodila svoje brusle na povinné jízdy do coloradského jezera... Americká revue přinesla Hance nejenom slávu a finanční nezávislost, ale především částečné oprostění se od milující, ale i psychicky svazující matky (p. Mašková zemřela r. 2001 po těžké duševní nemoci, jiní příbuzní nejsou).
Mladá dívka ventilovala svou nabytou nezávislost hlavně rychlou jízdou v autě a to se jí, bohužel, v poslední březnový den roku dvaasedmdesátého stalo osudným. Riskantní jízda, nezvládnutá zatáčka a kamion v protisměru - v jediné vteřině vyhasl život nadějné sportovkyně. Položit kytičku této hvězdě českého krasobruslení, která odešla příliš mladá, můžete na Vyšehradském hřbitově, kde její hrob symbolicky zdobí okřídlené ženské torzo.
Poznámka autorky: Téměř ve všech dostupných materiálech o životě předčasně zesnulé Hanky Maškové (i já jsem toto původně uvedla) se dočtete o rodinné tragédii poměrně nepřesně - jako duševně chorý vrah a sebevrah je mylně uveden p. Mašek, otec Hanky. Byl to však již zmíněný p. Kubata a ne neprávem uváděný p. Mašek (zemř. 1982), který tímto nařčením zajisté trpěl. Tyto citlivé rodinné záležitosti uvedla na pravou míru p. Radka Škaldová, neteř p. Maškové, které velmi tímto děkuji za upřesněné informace.
Autor: Angelika2808 .