Rijen

Ivan Koněv

Povolání:
Rodné jméno:
Ivan Stěpanovič Koněv
Národnost:
Narození:
28.12. 1897, Lodejno, Kirovská oblast, Carská Rus
Úmrtí:
21.5. 1973, Moskva, Sovětský svaz
Životopis (biografie) / Informace:
Životní cesta Ivana Stěpanoviče Koněva, pozdějšího maršála Sovětského svazu a jedné z nejvýznamnějších osobností Rudé armády za druhé světové války, začala 28. prosince 1897 ve vesnici Lodějno, ležící poblíž Archangelska v rolnické rodině.

Během docházky do školy vypomáhal na rodinném hospodářství a jako šestnáctiletý odešel z domova a pracoval jako dělník a dřevorubec. V roce 1916 byl nastoupil do carské armády a sloužil u dělostřelectva. Po převzetí moci Sověty v roce 1917 stává se členem bolševické strany a zapojuje se do výstavby Rudé armády. Záhy se prosazuje, zejména pro své jak vojenské, tak i organizační schopnosti.

Během dvacátých a třicátých let se vypracoval natolik, že patřil k nejvýznamnějším velitelům Rudé armády. V rozmezí let 1926 až 1930 byl velitelem 50. střeleckého pluku a od roku 1934 do roku 1937 velel 37. střelecké a 2. běloruské divizi. Jeho postup je enormní a dokazuje to situace z roku 1937 až 1938, kdy je postaven do čela Zvláštního střeleckého sboru v Mongolsku. Nedotkly se jej ani Stalinovy politické čistky v řadách Rudé armády. Měl vždy silnou tendenci doplňovat si vzdělání a rozšiřovat je o nové poznatky vědy i techniky. V roce 1925 zahájil studia v Zdokonalovacím kurzu důstojníků vyšších velitelských sborů v Moskvě. V období 1932 až 1934 studoval na Vojenské akademii M. V. Frunzeho v Moskvě.

Na podzim roku 1938 byl jmenován velitelem 2. armády, působící na ruském Dálném východě. Od roku 1940 má hodnost generálporučíka a stává se také velitelem Zabajkalského vojenského okruhu. V lednu 1941 byl jmenován do funkce velitele Severokavkazského vojenského okruhu. Krátce před napadením Sovětského svazu hitlerovskými vojsky, byla z tohoto vojenského uskupení vytvořena 19. armáda na čele s Koněvem. Jako její velitel řídí boje u Smolenska a takticky brání rozvíjení tempa německé vojenské mašinérie..

V září roku 1941 byl generálporučík Koněv jmenován velitelem Západního frontu a je vzápětí povýšen do hodnosti generálplukovníka. Na čele tohoto uskupení bránil postupu německých vojsk u Vjazmy. Německé armádě se v této fázi války podařilo prolomit frontu a tím získala volnou cestu na Moskvu. Na základě přímluvy G. N. Žukova je Koněv pouze odvolán z místa velitele frontu.

Generál Žukov poznal koncepčnost rozhodování a velitelské schopnosti Koněva a v říjnu 1941 jej jmenoval svým zástupcem, jelikož byl ustanoven do pozice velitele frontu. G. K. Žukova jej později jmenoval do čela nově vytvořeného Kaliningradského frontu. V jeho sestavě Koněv řídil zimní protiněmeckou ofenzívu u Moskvy v roce 1941.

V roce 1942 se pak Koněv vrací do čela Západního frontu. Rok 1943 byl pro Koněva významný tím, že byl jmenován do čela Stepního frontu, s nímž se významným způsobem zapojil do bojů u Kurska a s nímž pak zahajuje mohutnou protiněmeckou ofenzívu, která končí dobytím Charkova v srpnu roku 1943. V této souvislosti je Koněv povýšen na armádního generála.

Od října roku 1943 je Stepní front přeměněn na 2. ukrajinský front, v jehož čele Ivan Stěpanovič Koněv obsadil Kirovograd a Korsun-Ševčenskovský. Od února roku 1944 je Koněv jmenován maršálem Sovětského svazu. Krátce na to byl maršál Koněv jmenován do velitelem 1. ukrajinského frontu. Po zahájení mohutné ofenzívy Sovětské armády v lednu roku 1945 se Koněv účastnil závěrečných bojů o Berlín, který byl dobyt 2.5.1945.

Po dobytí Berlína se I. S. Koněv vydal v čele svých vojsk na jih a 9. května roku 1945 vjíždí, do Prahy, když spojenecká vojska USA, Velké Británie a Francie se zastavila na demarkační čáře, podle vojenskopolitických dohod z Jalty.

Po skončení druhé světové války se stal I. S. Koněv velitelem sovětských vojsk v sovětském okupačním pásmu v Rakousku a v roce 1946 se pak řídil přesun sovětských vojsk z okupační zóny v Rakousku do okupační zóny v Německu: Po návratu do Sovětského svazu se Koněv stal vrchním velitelem sovětských pozemních vojsk a Žukov byl ze svého velitelského místa odvolán. V této funkci je Koněv do roku 1950, kdy je odvolán rovněž.

Po Stalinově smrti se vrátil I. S. Koněv do vrcholných armádních funkcí a v roce 1955 byl jmenován do funkce vrchního velitele vojsk Varšavské smlouvy, v této funkci setrval až do roku 1960 Za jeho velení sovětská vojska potlačí maďarské protikomunistické povstání v roce 1956.

V roce 1961 byl I. S. Koněv jmenován velitelem Skupiny sovětských vojsk v Německu, za jeho působení je postavena době berlínské krize berlínská zeď.
V roce 1962 se Koněv vrací do Sovětského svazu, kde pak působí jako inspektor skupiny generálních inspektorů armády.

21. května roku 1973 pak Ivan Stěpanovič Koněv v Moskvě umírá, ve věku nedožitých 76 let.

Historická postava maršála Sovětského svazu Ivana Sergejeviče Koněva je zachycena v mnoha dokumentárních filmech, které poskytuji i dnes představu o této významné vojenské osobnosti. V celovečerních filmech, kterých bylo po roce 1945 natočeno hojně, zejména filmovými štáby zemí socialistického tábora, má mimořádné místo sovětský film Pád Berlína, natočený v roce 1949 režisérem Michailem Čiaurelim, který je rovněž autorem scénáře společně se scénáristou Pjotrem Pavlenkem. Postavu maršála Koněva ztvárnil herec Sergej Blinikov.

V rozsáhlé pětidílné válečné epopeji Osvobození, díl I. - Ohnivá duha /1967/, režiséra Jurije Ozerova, který se podílel současně i na scénáři, společně s Jurijem Bondarevem a Oskarem Kurganovem, ztvárnil postavu maršála Koněva herec Jurij Legkov. Jurij Legkov ztvárnil postavu maršála Koněva i v druhé části epopeje Osvobození, nazvané Průlom /1968/.

Postava I.S.Koněva se objevuje i ve filmu Boj o Moskvu /1985, rež. Jurij Ozerov/, v podání herce Mikka Kikivera. Maršál I. S. Koněv se dostal i do československého filmu režiséra Otakara Vávry – Osvobození Prahy /1977/, sc. Miloslav Fábera společně s Otakarem Vávrou a zde jej ztvárnil herec Sergej Poležájev.

Erkul

Autor: Erkul

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Ivan Koněv

Koněv Ivan

Jak vycvičit draka (How to Train Your Dragon)

Jak vycvičit draka
How to Train Your Dragon

Robert Záruba

Záruba Robert

Daniel Svátek

Svátek Daniel

Harry Potter a Tajemná komnata (Harry Potter and The Chamber of Secrets)

Harry Potter a Tajemná komnata
Harry Potter and The Chamber of Secrets

Penny Dreadful

Penny Dreadful
Penny Dreadful

Soňa Müllerová

Müllerová Soňa

Jan Kubiš

Kubiš Jan

Špačkovi v síti času

Špačkovi v síti času
Špačkovi v síti času

Rudolf Jelínek

Jelínek Rudolf

Veronika Jeníková

Jeníková Veronika

Naposled navštívené:
Ivan Koněv

Koněv Ivan

Jak vycvičit draka (How to Train Your Dragon)

Jak vycvičit draka
How to Train Your Dragon

Robert Záruba

Záruba Robert

Daniel Svátek

Svátek Daniel

Harry Potter a Tajemná komnata (Harry Potter and The Chamber of Secrets)

Harry Potter a Tajemná komnata
Harry Potter and The Chamber of Secrets

Penny Dreadful

Penny Dreadful
Penny Dreadful

Soňa Müllerová

Müllerová Soňa

Jan Kubiš

Kubiš Jan

Špačkovi v síti času

Špačkovi v síti času
Špačkovi v síti času

Rudolf Jelínek

Jelínek Rudolf

Veronika Jeníková

Jeníková Veronika