Rijen

Eleanor Roosevelt

Povolání:
Rodné jméno:
Anna Eleanor Roosevelt
Národnost:
Narození:
11.10. 1884, New York City, New York, USA
Úmrtí:
7.11. 1962, New York City, New York, USA
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Eleanor Rooseveltová se narodil 11. října 1884 v New Yorku a byla nejstarší dcerou Elliota Roosevelta, mladšího bratra 26. prezidenta Spojených států amerických Theodora Roosevelta. Své dětství prožívala v častých nejistotách, které se časem prohlubovaly natolik, že její rodiče žili odděleně posledních několik před smrtí matky, která zemřela na záškrt v roce 1892. Stejného roku byl otec Elliot Roosevelt pro trvající závislost na alkoholu do ústavní péče a do dvou let zemřel.

Eleanor a její dva sourozenci bratři Elliot a Hallem odešli do péče a výchovy babičky z matčiny strany. Velmi chladná a strojeně se chovající babička nebyla již dostatečně schopna plně zajišťovat jejich výchovu. V roce 1899 babička nechala zapsat Eleanoru na Allenswood School v Anglii, kde se Eleanor setkala s mnohem vstřícnějším přijetím a vždy tuto etapu svého života považovala za pozitivní zkušenost.

V Anglii na její výchovu dohlížela na svou dobu mimořádně pokrokově smýšlející Marie Souvestreová, a ta v mladé Eleanoře vybudovala její celoživotní sebedůvěru ve své schopnosti a síly. Po skončení školy s paní Marii jako společnice procestovala kus Evropy a stala se z ní do jisté míry průkopnice ženské nezávislosti. V roce 1902 se definitivně vrátila do New Yorku. Po roce 1903 se seznámila sice s odměřeně se chovajícím mladým mužem, ale jak se ukázalo podnikavého a schopného navíc vlastního názoru.

V roce 1905 se Eleanor Rooseveltová a Franklin Delano Roosevelt dohodli na společné cestě životem a složili manželský slib. Po nějaké době si uvědomila, že je manželstvím s ohledem na svojí potřebu nezávislosti, poněkud omezována, a neměla správný pocit životního naplnění. To ji přivedlo k tomu, aby začala být aktivní v dobrovolnických organizacích, ve kterých se stýkala s ženami stejného společenského stavu.

Zprvu se starala o přistěhovalce do Spojených států amerických a sama si uvědomovala, že by se měla také zajímat o celospolečenské a politické záležitosti. Tato skutečnost se dramaticky změnila v době, kdy Franklin Delan Roosevelt kandidoval za demokraty v roce 1910 do senátu za stát New York. V roce 1913 se stal asistentem sekretáře pro námořnictvo a oba manželé se přesunuli do Washingtonu D.C. V roce 1918 se dostalo manželství Rooseveltových do krize, když vyšla najevo manželova nevěra se sekretářkou Eleanor, slečnou Lucy Mercerovou. Vše se urovnalo a manželství trvalo dále.

Změnila se rozhodně Eleanor, která se od tohoto okamžiku stala mnohem nezávislejší. Manželé pak od roku 1918 žili odděleně. V této době se Eleanor naplno zapojila do boje za zákaz dětské práce, uzákonění minimální mzdy, pracovní zákonodárství a do všech možných kampaní vztahujících se na prohloubení sociálních jistot. V roce 1919 se zapojila zcela dobrovolně do jednání na Mezinárodním kongresu pracujících žen, konaném ve Washingtonu. Přes všechnu hořkost ze ztráty klidného a harmonického manželství, stála za svým manželem solidárně a podpořila jeho volební kampaň na úřad viceprezidenta.

V roce 1921 zcela nečekaně paralyzovala Franklina D.Roosevelta obrna. V roce 1928 Franklin D. Roosevelt složil guvernérskou přísahu a stal se guvernérem státu New York a Eleanor byla zvolena národním výborem demokratické strany ředitelkou Kanceláře pro ženské věci. Ve volební kampani na úřad prezidenta v roce 1932 Franklin D. Roosevelt vyhrál a stal se prezidentem Spojených států amerických. Eleanor z titulu své funkce i svých do té doby získaných zkušeností podnikala veřejná setkání, přednášela, vystupovala v rozhlasových pořadech, psala vlastní sloupky do denního tisku. Veřejně odsuzovala jakoukoliv formu rasismu.

V době, kdy černošské zpěvačce Marian Andersonové bylo v roce 1939 pro její barvu pleti zakázáno vystoupit ve washingtonském Constitution Hall, zorganizovala a zajistila alternativní vystoupení na schodech Lincoln Memorialu, kde se sešlo více jak 70 000 lidí a tento recitál byl navíc šířen po celých Spojených státech rozhlasem. Okamžitě jednala s manželem, aby podepsal návrhy zákonů a antidiskriminačních opatření v rámci svého reformního programu známého jako New Deal. Velmi zásadním způsobem a s neuvěřitelně silnou vůlí po změně, vedla kampaň za zrušení internace , které se vztahovaly na Japonce ve Spojených státech za II. sv.války.

V době II. sv. války se zasadila o zřízení první letecké jednotky Američanů z řad černošského obyvatelstva, známou jako 332 FG/Fighter Group/ z Tuskege. V roce 1945 náhle Franklin Delano Roosevelt zemřel. Zdálo by se, že se Eleanor stáhne do ústraní a bude se věnovat památce manžela. Nečekaně brzy se pustila Eleanor do politického dění a byla zvolena v roce 1946 předsedkyni Komise spojených národů pro lidská práva. Zahájila nejprve práce na vypracování návrhu Deklarace lidských práv /schválená v roce 1948/ a zřídila nátlakovou organizaci Američané pro demokratickou akci se zaměřením na vnitřní sociální reformy.

V roce 1952 odstoupila z funkce v OSN a jako zástupce New York Post navštívila v roce 1957 tehdejší Sovětský svaz. V roce 1961 John F. Kennedy jmenoval Eleanor Roosevelt opět do OSN jako předsedkyní komise pro ženské věci.

První dáma USA a bojovnice za lidská práva Eleanor Rooseveltová zemřela na tuberkulozu v New Yorku ve věku 78 let.

Erkul

Autor: Erkul

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Eleanor Roosevelt

Roosevelt Eleanor

Anthony B. Richmond

Richmond Anthony B.

Zoufalé manželky (Desperate Housewives)

Zoufalé manželky
Desperate Housewives

Šprtky to chtěj taky (Booksmart)

Šprtky to chtěj taky
Booksmart

Elton John

John Elton

Rodinné případy

Rodinné případy
Rodinné případy

Jaromír Crha

Crha Jaromír

Kristýna Frejová

Frejová Kristýna

Viki Ráková

Ráková Viki

Hunger Games (The Hunger Games)

Hunger Games
The Hunger Games

Sholom Aleichem

Aleichem Sholom

Naposled navštívené:
Eleanor Roosevelt

Roosevelt Eleanor

Anthony B. Richmond

Richmond Anthony B.

Zoufalé manželky (Desperate Housewives)

Zoufalé manželky
Desperate Housewives

Šprtky to chtěj taky (Booksmart)

Šprtky to chtěj taky
Booksmart

Elton John

John Elton

Rodinné případy

Rodinné případy
Rodinné případy

Jaromír Crha

Crha Jaromír

Kristýna Frejová

Frejová Kristýna

Viki Ráková

Ráková Viki

Hunger Games (The Hunger Games)

Hunger Games
The Hunger Games

Sholom Aleichem

Aleichem Sholom