Ačkoliv je ing. Ivan Mackerle (* 1942) rodilý plzeňák, světoznámé pivní metropole si příliš neužil - hned po válce jeho rodina přesídlila do Prahy a o dva roky později do Kopřivnice na Moravě, kde byl otec, významný automobilový konstruktér, zaměstnán. Tady Ivan vyrůstal až do svých šestnácti let, kdy se rodina stěhovala zpátky do hlavního města. V dětství Ivan Mackerle obdivoval dobrodružné knížky Jaroslava Foglara a s několika kamarády založil klub Svorná šestka, v němž po vzoru legendárních Rychlých šípů prožili nejedno klukovské dobrodružství.
Přestože jej původně lákalo studium zoologie, otcovy konstruktérské geny se nezapřely, takže si mladý Ivan Mackerle nakonec zvolil stejnou specializaci a vystudoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze. Poměrně brzy (krátce po maturitě) se oženil a přivítal na svět syna Dannho. Po škole pak pracoval jako konstruktér a později jako řídící pracovník Generálního ředitelství automobilů. Ve svém volném čase se věnoval amatérskému filmu a hlavně se zajímal o různé záhadné a nevysvětlitelné jevy.
Tato jeho vášeň brzy přerostla do snahy o jejich rozluštění, které vyústily do série audiovizuálních přednášek "Krásné záhady naší planety", s nimiž společně s kolegou Brumlíkem projeli v letech 1980 - 1990 celou republiku. Mimoto byl v letech 1998 – 2002 předsedou redakční rady záhadologického časopisu Fantastická fakta a své články publikoval i v prestižním americkém časopise Fate a v podobném anglickém časopise Fortean Times. Je autorem knih: Tajemství pražského Golema, Drakulovi v patách, Odkud přicházejí?, Mongolské záhady, Příšery odnikud, Cesty za příšerami a dobrodružstvím, anebo Návrat nejistý, které čtivou formou přibližují čtenářům výsledky jeho bádání na horké půdě dějů, oficiální vědou striktně odmítaných.
V roli odborného poradce Ivan Mackerle působil také při natáčení televizního seriálu "Záhady a mystéria" v televizi Prima. Jako badatel v oblasti záhad a paranormálních jevů se ale neomezuje jenom na území naší vlasti. Uspořádal už několik zahraničních expedic, o kterých nejenom píše ve svých knihách, ale také natáčí (většinou krátkometrážní) dokumenty. Na DVD tak prozatím vyšlo např. "Záhada písečného netvora" (1992 - výprava za smrtícím červem olgoj chorchojem do mongolské pouště Gobi), "Tajemná Austrálie" (2000 - pokus o rozluštění tajemství hory Black Mountain, kde se ztrácejí lidé a hledání údajně už vyhynulého vakovlka), "Ztracené město v Pacifiku" (2002 - expedice do Mikronézie, jejímž cílem bylo zkoumání podzemního labyrintu v ruinách starobylého kamenného města Nan Madol), "Plavba do Údolí smrti" ( 2006 - výprava za záhadnými, nemoc a smrt přinášejícími, kovovými "kotly", ukrytými hluboko v sibiřské tajze), "Tajemná světla z Kumaonu" ( 2007 - tajemná noční světla v kaňonu řeky Sarda na hranicích Indie a Nepálu), "Skrytá tvář Srí Lanky" (2007 - pátrání po po divokém muži "hobitovi" nittaewo) a prozatím poslední je "Mato Grosso - brána do neznáma" (2009 - putování po stopách britského cestovatele kpt. Fawcetta, který záhadně zmizel, když v brazilském pralese hledal tajemné ztracené město „Z“).
Přestože se během svých expedic Ivan Mackerle nejednou ocitl v nebezpečí života, nijak jej to neodradilo. Na cestách jej často doprovází také syn Danny, jehož s otcem spojuje nejenom vášeň pro vše záhadné a tajuplné, ale i technické nadání. Důkazem toho je jejich milovaný "vodník" - plně provozuschopný a hojně využívaný obojživelný Volkswagen 166 - KdF z 2. světové války. V současnosti Ivan Mackerle patří ve své "kategorii" mezi naše nejznámější badatele a publicisty a více se o něm můžeme dozvědět například v televizním cyklu "Toulavá kamera", kde je mu věnován díl, nazvaný příhodně a jednoznačně: "Záhadolog".
Autor: green-tea .