Jeden ze sedmi statečných v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje - hrdina Jan Hrubý.
Pocházel z početnější chudé rodiny pomocného dělníka Jana Hrubého a jeho ženy Kateřiny, která se kromě domácnosti starala o něj a tři starší sourozence, dva bratry a sestru.
Po obecné a měšťanské škole se ve Zlíně vyučil číšníkem a toto zaměstnání také do r. 1937, tedy do nástupu na základní vojenskou službu, vykonával. Povinnosti vojáka u Hraničářského praporu v Trebišově plnil svědomitě a po roce služby byl povýšen na svobodníka. Po násilném zabrání Československa byl jako spousta jiným propuštěn z armády a v květnu 1939 se s úmyslem uprchnout přihlásil do německého Kielu na nucené práce.
První útěk společně s dvěma kamarády se nepodařil, teprve druhý pokus přes Jugoslávii, Řecko, Turecko a Bejrút se konečně dostal do vytoužené Francie a poté evakuován do Anglie.
Stejně jako Josef Bublík (1920-42) absolvoval od srpna do listopadu 1941 základní sabotážní kurz a paravýcvik.
Společně se svobodníkem Bublíkem a rotným Koubou, velitelem akce , byli zařazeni do výsadkové skupiny Bioscop, která byla 28. dubna 1942 vysazena v Požárech na Křivoklátsku. Hrubý s Bublíkem se dostali až do Uherského Hradiště, ale nenalezli zde určený kontakt, tak se riskantním a namáhavým způsobem dopravili až do Prahy.
27. května 1942 byl spáchán atentát na katana českého národa a vypuklo peklo.
Celých dvaadvacet dnů se hrdinní parašutisté skrývali v kostele sv. Cyrila a Metoděje, teprve zradou Karla Čurdy (1911-47) a částečně i Viliama Gerika (1920-47) byli 18. června vydáni napospas obrovské přesile. Téměř 800 příslušníků SS a Gestapa proti 7 unaveným, vyčerpaným, ale nezlomeným hrdinům, kteří se bránili víc než dvě hodiny - do posledního náboje, který si nechali pro sebe...
Rodina tohoto statečného parašutisty kupodivu perzekuována nebyla, jakýmsi zázrakem byla fašistického běsnění (na rozdíl od mnoha dalších) ušetřena.
Jeho pozůstatky skončily v hromadném hrobě v Ďáblicích a dochovaná vojenská pozůstalost je vystavena v Armádním muzeu na Žižkově.
Jan Hrubý byl v prosinci 1945 povýšen do hodnosti poručíka pěchoty, v červnu 1948 do hodnosti nadporučíka pěchoty a v r. 2002 jmenován podplukovníkem in memoriam.
V Praze-Kobylisích i v rodných Kunovicích jsou po něm pojmenovány ulice a na rodném domě je umístěna pamětní deska.
Autor: Angelika2808 .