Rijen

Bruno O'Ya

Povolání:
Rodné jméno:
Werner Bruno Oja
Známý jako:
Bruno O´Ya / Bruno O'ya / Bruno Oja / B. Oya / Bruno Oya
Národnost:
Narození:
12.2. 1933, Tallinn, Estonsko
Úmrtí:
9.10. 2002, Tartu, Estonsko
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Estonský herec, zpěvák a muzikant Bruno O´Ya (Oja) se narodil 12. 2. 1933 v Tallinu. Od pěti let se učil hrát na klavír, v deseti už měl samostatné koncerty. Později studoval medicínu na univerzitě v Tartu a v Moskvě, nějaký čas také navštěvoval fakultu tělesné výchovy v Rize (Lotyšsko), ale nic z toho nedokončil. Jako student se věnoval spíše sportu (především basketu a vodnímu pólu, v nichž se dostal až do reprezentace) a hlavně muzice, takže na učení mu asi nezbýval žádný čas.

Nakonec absolvoval alespoň kursy herectví při rižském Divadle pantomimy a přivydělával si přitom jako přístavní a tovární dělník. Po večerech přitom hrál - celkem deset let působil v různých, převážně jazzových kapelách jako zpěvák, basista a kytarista. Z restaurací a kaváren se tak dostal až do televizního vysílání a nakonec sklízel úspěchy jako znamenitý zpěvák šlágrů. V letech 1957 - 1963 byl dokonce předsedou Jazzového klubu v Rize a několik let působil i jako hlavní organizátor tamního jazzového festivalu. K filmu se dostal poměrně pozdě - až roku 1959, ale rychle zaujal, a po úspěchu válečného dramatu "Nikdo nechtěl umírat" (Niekas nenorejo Mirti - 1965), která mu vynesla Státní cenu, už natáčel i několik snímků ročně.

Celkový počet jeho filmových rolí se pohybuje někde okolo 50 a jsou v něm zastoupeny jak filmy sovětské, tak i četné snímky ostatních zemí socialistického bloku, zvláště pak polské. V Polsku totiž Bruno O´Ya strávil 25 roků života, neboť se tam během jedné služební cesty oženil. Od poloviny 60. let až do rozpadu SSSR pak žil a pracoval ve Wroclawi. Spolupráci mu nabídli takoví vynikající režiséři, jako Jerzy Hoffman či Krzysztof Zanussi, a Bruno O´Ya toho náležitě využil. Objevil se v polských filmech "Kiedy miłość była zbrodnią" (1967), "Wilcze echa" (1968 ), "Copernicus" (1972 ), "Potopa" (1974), "07 zgłoś się" (1978), "Rykowisko" (1986) a mnoha dalších. Mimoto se pravidelně vracel za prací i do SSSR ("Vesna na Oděre" nebo "Vojáci svobody I. - IV.") a natáčel i v dalších zemích - u nás to bylo např. v seriálu "Útěk ze zlaté země" (1977), či historický snímek "Poslední propadne peklu" (1982).

Vidět jsme jej mohli i v koprodukčním sovětsko - československo - maďarském filmu "Kentauři". O´Yovi předkové pocházeli ze Skandinávie a on sám byl typickým představitelem nordického Vikinga - skoro dvoumetrový blonďák s vysportovanými svaly a thymolinovým úsměvem. Není divu, že se kolem něho vždycky točila spousta žen... a on proti tomu neprotestoval. Ženatý byl celkem 4x a mimo prvního manželství v mládí, ani jedna z žen nebyla jeho vrstevnicí. Všechny byly mladší - a to v rozmezí o 20 - 25 let. Sám O´Ya prý tvrdil, že žena nad 35 let jej nikdy nemůže zaujmout... Ze všech manželství však pokaždé odešel jako gentleman, jen s taškou osobních věcí a kytarou přes rameno. Tak z Estonska odešel a tak se tam po letech zase vrátil - s holýma rukama, ale hlavou plnou plánů a ideálů.

Roku 1993 založil ve své, teď už svobodné vlasti obchodní firmu, v níž hodlal zužitkovat své zahraniční zkušenosti a kontakty. Bohužel se mu to, tak jako mnohým, nepodařilo. Po dvou letech musel vyhlásit bankrot a mimo to jej začaly sužovat i nepříjemné zdravotní potíže: kardiovaskulární onemocnění si vybíralo daň za léta usilovné práce i bujarého života. První vážné varování přišlo roku 1998 v podobě těžkého záchvatu mrtvice. Herec se téměř rok musel učit znovu chodit a mluvit, ale sotva se mu trochu ulevilo, dal se znovu do práce. Zpívat už nemohl, estonský filmařský průmysl byl v tak těžké krizi, že prakticky vůbec nefungoval a s divadelním herectvím už O´Ya také začínat nemohl...

I krajané mu náhle začínali vyčítat jeho zahraniční aktivity a obraceli se k němu zády. Znechucený herec se přestěhoval do města Tartu a přijal místo peagoga v kulturním domě - učil děti hrát šachy a na kytaru, vedl fotografický kroužek a kurzy společenskho chování. Stihl ještě vydat autobiografickou knihu "Host na této Zemi" a v Moskvě pokřtít cédéčko svých starých hitů. Nemocný a osamělý zemřel na úsvitu dne 9. října 2002. .

Autor: green-tea

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Besa (2018) [TV seriál]

00:20 - 01:10

33 minut již uběhlo
17 minut zbývá do konce

ČT2 - Kouzlo Velké Británie

00:40 - 01:35

13 minut již uběhlo
42 minut zbývá do konce

NOVA - Terminátor: Temný osud

22:35 - 01:10

138 minut již uběhlo
17 minut zbývá do konce

Prima - Ano, šéfe! (2009) [TV pořad]

23:50 - 00:55

63 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Bruno O'Ya

O'Ya Bruno

Charles Manson

Manson Charles

Martin Řezníček

Řezníček Martin

Jaroslav Vojta

Vojta Jaroslav

Broken Together

Broken Together
Broken Together

Petra Molnárová

Molnárová Petra

Bohumil Luxík

Luxík Bohumil

August Wittgenstein

Wittgenstein August

Terminátor: Temný osud (Terminator: Dark Fate)

Terminátor: Temný osud
Terminator: Dark Fate

Vendula Příhodová

Příhodová Vendula

 Foo Fighters

Foo Fighters

Naposled navštívené:
Bruno O'Ya

O'Ya Bruno

Charles Manson

Manson Charles

Martin Řezníček

Řezníček Martin

Jaroslav Vojta

Vojta Jaroslav

Broken Together

Broken Together
Broken Together

Petra Molnárová

Molnárová Petra

Bohumil Luxík

Luxík Bohumil

August Wittgenstein

Wittgenstein August

Terminátor: Temný osud (Terminator: Dark Fate)

Terminátor: Temný osud
Terminator: Dark Fate

Vendula Příhodová

Příhodová Vendula

 Foo Fighters

Foo Fighters