Cerven

Basil Rathbone

Povolání:
Rodné jméno:
Philip St. John Basil Rathbone
Národnost:
Narození:
13.6. 1892, Johannesburg, JAR
Úmrtí:
21.7. 1967, New York
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Philip John Basil Rathbone se narodil 13. 6. 1892, v Johannesburgu v Jižní Africe. V roce 1895 musela rodina urychleně odcestovat, protože byl Rathbonův otec Edgar nařčen ze špionáže. P.J.B. Rathbone ve své biografii píše, že se sice otce nikdy na tuto skutečnost neptal, ale že se domnívá, že se toto obvinění nezakládalo na pravdě. Jeho matka Anna Barbara byla houslistka, hrála na violu v symfonickém orchestru, a otec Edgar byl báňský inženýr. Basil (u nás by se jmenoval naprosto skvostně - Bazalka) byl nejstarší syn, a měl ještě sestru Beatrice a bratra Johna. Rodina se přestěhovala z Afriky do Anglie, a P.J. Basil Rathbohne studoval na Repton Scool v letech 1906-1910. Nebyl vyloženě studijní typ a víc než škola a učení ho bavil sport a divadlo.Když po ukončení školy, oznámil rodičům, že by se chtěl věnovat divadlu, ti se mu jeho úmysl snažili rozmluvit. Otec ho přemlouval, aby se pokusil alespoň rok pracovat na zajištěném, slušně placeném místě v pojišťovně. Při tom se naivně domníval, že se Basil zklidní, a zapomene na divadlo i film. Frank Benson, Basilův bratranec vlastnil a řídil divadelní společnost, a současně byl velmi dobrý herec. Po roce práce, kterou Rathbohne jun. z duše nenáviděl, se s radostí chopil nabídky, kterou mu velkoryse Frank poskytl. Pravdou je, že musel začít s Basilem skutečně od píky, ale on se učil rád a talent mu nechyběl. Zakrátko už hrál malé, později větší role, a v roce 1913 byl povýšen do I. kategorie, na role milovníků. V roce 1914 už hraje ve všech rolích Bensonova repertoáru. Seznámil se s Marion Foreman a v říjnu stejného roku se stali manželi. O rok později se jim narodil syn Rodion.
Vypukla I. světová válka a Basil vstoupil do armády. Tehdy viděl svou matku naposledy, zemřela v roce 1917, poté, když se dozvěděla, že mladší syn John padl ve válce. Rathbone sloužil jako důstojník u zpravodajských služeb, v Liverpool Scottish praporu. Po návratu z první světové války, Rathbone pokračoval v divadelní kariéře, jeho kredit se zvýšil, a hraje ve Stratfordu v Avonu, a v Londýně. Jeho manželství se rozpadlo, už si prostě neměli s Marion co říci, odstěhoval se, a žil sám. Vysilující však pro něj bylo platit dvě domácnosti, a navíc se potýkal s výčitkami svědomí, že opustil své dítě.

Proto se Rathbone rozhodl k odchodu do Spojených států, kde započal svou novou kariéru, a s ní i nový život v New Yorku, v roce 1923. V listopadu téhož roku, se Basil seznamuje se scénáristkou Quidou Bergere. Oba se do sebe zamilovali a začali plánovat svatbu. Proto se vrátil Rathbone do Anglie, aby získal svolení k rozvodu od Marion. Tehdy se také naposledy viděl s otcem, který zemřel v Londýně o rok později 13.6.1924. Basil a Quida byli oddáni 18. 4. 1926 v New Yorku. Jejich manželství bylo podle všech, kdo se s nimi znali velmi šťastné a žili spolu až do Rathbonovy smrti v roce 1967. Jejich porozumění bylo až obdivuhodné, rádi spolu četli knihy, konzultovali divadlo, divadelní hry, Basilovy role, Quidinu práci, chodili na sportovní turnaje. Basil miloval baseball a byl nadšený golfista. Oba měli také další lásku - psy. V té době se věnoval Basil hlavně divadlu a přidělovali mu role svůdníků, a záporáků. Bylo mu nabídnuto hraní i v několika filmech. Do roku 1930 jich natočil sedm, a odjel natáčet na pozvání do Anglie v roce 1933. Zde natočil další tři filmy. V roce 1935 se Rathbonovi a jejich sedm psů přestěhovali do Hollywoodu.

Je nutno podotknout, že Basil Rathbone byl skutečně vysoce uznávaný nejen divadelní, ale i filmový herec, a hrál v mnoha skvělých filmech. Dokázal předvést nejen své herectví, ale i perfektní tělesnou kondici, a vynikající šermířské umění, jako třeba v pirátském č.b. filmu - Captain Blood, kde hrál pirátského kapitána Levassieura s Errolem Flynem, který ztvárnil Petera Blooda, a nebo v roli - Sira Guye z Gisbourne, v barevném romanticko-dobrodružném zpracování filmu - Dobrodružství Robina Hooda, kde se sešla taková herecká esa jako – Claude Rains v roli prince Johna, Errol Flynn jako Robin z Locskley, a za krásné pohlaví - v roli lady Marion - krásná Olivia DeHavilland. O šermu jako takovém uvažoval Basil Rathbone jako o umění – o skvělém a krásném sportu, ve kterým může, dosáhnout krásy, harmonie a dokonalosti. Během své filmové kariéry získal dvě nominace na Cenu akademie v kategorii nejlepší herec, a herec ve vedlejší roli. Jedna nominace byla za skvělého Tybalta v Shakespearově dramatu Romeo a Julie, druhá za krále ve snímku - Kdybych byl králem. V roce 1939 adoptovali Rathbonovi holčičku Cynthiu. V tom samém roce role v detektivním filmu z pera Sira Arthura Conana Doyla – Pes Baskervilský – The Hound of Baskervil, hraje Sherlocka Holmesa. Následovaly další dva příběhy se slavným detektivem, také v rozhlasové podobě – příběh zpracoval spolu s Nigelem Brucem, a jednotlivé kapitoly byly vysílány na pokračování a získaly si nesmírnou oblibu.

Syn Rodion přijel za svým otcem do Hollywoodu, a byl přijat i Quidou velmi dobře. Za čas se otec a syn smířili.Rodion hrál dokonce ve dvou filmech po boku otce – The Dawn Patrol a The Tower of London. Po vyhlášení II. světové války se vrátil Rodion do Anglie a vstoupil do armády. Basil chtěl také narukovat, ale vzhledem k jeho věku, měl 47 let, požádala jej britská válečná kancelář v Londýně, aby zastupoval Británii a jejich zájmy v Los Angeles. Stal se tak hlavou výkonného výboru pro vojenské záležitosti v USA. Založil také pro RAF fond pomoci OSN během války.

Na shledanou Hollywoode – zpět do New Yorku – tak zazněla osvobozující věta, která dává najevo, jak moc se Rathbonovi po divadle stýskalo. Je rok 1946, a jeho smlouvy s rozhlasem a filmem vypršely. Přestože byl velmi úspěšný ve všech filmech, toužil velice vrátit se ke své první lásce - divadlu. Odmítl obnovit smlouvy, a s Quidou a Cynthií se přestěhovali zpět do New Yorku. V roce 1947 hrál Rathbone vynikající roli v Dědičce. Hra měla velký úspěch, a Rathbone obdržel cenu Tony. Po čase přichází pozvání do Hollywoodu, to prezentovalo turné před filmováním po celé zemi, jako one-man show s názvem – večer s Basilem Rathbonem. V 60-tých letech jeho popularita znovu stoupla když se s Nigelem Brucem vrátili k tématu o Sherlocku Holmesovi, a tyto filmy byly uvedeny v TV v roce 1960. Tehdejší mladá generace jím byla nadšena.

Basil Rathbone zemřel náhle dne 21.7. 1967 na infarkt, ve věku 75 let v New Yorku. Cynthia, jeho adoptivní dcera, zemřela o dva roky později ve věku 30 let v roce 1969 a Quida zemřela v roce 1974 ve věku 88 let.

Marta Holubová-clara.bow

Autor: clara.bow

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Pozdní léto (1974) [TV inscena...

15:25 - 17:00

15 minut již uběhlo
80 minut zbývá do konce

ČT2 - Vinař roku 2024

15:25 - 16:20

15 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

NOVA - Hop - a je tu lidoop (1977)

14:25 - 15:50

75 minut již uběhlo
10 minut zbývá do konce

Prima - Muži v naději (2011)

14:00 - 16:20

100 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Basil Rathbone

Rathbone Basil

Chloé Coulloud

Coulloud Chloé

The Small Back Room

The Small Back Room
The Small Back Room

Naposled navštívené:
Basil Rathbone

Rathbone Basil

Chloé Coulloud

Coulloud Chloé

The Small Back Room

The Small Back Room
The Small Back Room