Rijen

Georg Friedrich Händel

Povolání:
Známý jako:
George Frideric Handel
Národnost:
Narození:
23.2. 1685, Halle, Sasko-Anhaltsko, Německo
Úmrtí:
14.4. 1759, Londýn, Anglie
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Georg Friedrich Händel, byl německý hudební skladatel, který je dodnes velmi uznávaný, třebaže od jeho smrti uplynulo už víc jak dvěstě padesát let. Narodil se v Halle 23. 2. 1685. Hudba G.F. Händela je nesmírně osobitá a geniální, a doba, ve které přišla na svět byla v tomto ohledu úžasná na nádherné barokní umělecké skvosty, ať už to byly obrazy, stavby, nebo hudba.

Georgův otec byl osobní lékař nejstaršího syna vévody Augusta Saského Johanna Adolfa I. a vážený městský lékař ve městě Halle.Matka byla dcerou pastora, v době narození Georga Friedricha jí bylo na tehdejší dobu spousta let pro porod - třicet čtyři let a jeho otci už šedesát tři. Otec si přál, aby se stal právníkem, nebo lékařem po něm, on však tíhnul k hudbě a tak se lékař rozhodl správně a svěřil syna do péče skladatele a varhaníka Fridricha W. Zachowa. Mladý Händel byl vyučován nejen skvělým a osobitým člověkem, ale učitelem, který ovládala výborné vyučovací metody. Zdá se, že byl George na počátku své skladatelské kariéry Zachowem hodně ovlivněn.

Podle historických dokladů je známo, že v roce 1696 odcestoval do Berlína a koncertoval před dvorem kurfiřsta braniborského. Dvůr byl uchvácen jeho hrou na cembalo a sám kurfiřt mu nabídl financování studijní cesty a službu u svého dvora. O rok později po otcově smrti ale přece jen z úcty k němu splnil přání mrtvého a začal studovat práva – nejprve ukončil gymnazium a poté přešel na právnickou fakultu v Halle. Ve věku sedmnácti let mu bylo nabídnuto místo varhaníka v jeho rodném městě a za krátko za jeho varhaními skladbami a improvizacemi přicházeli lidé nejen z celého města, ale i okolí. V té době byl utvrzen, že je předurčený pro hudební dráhu a tak opustil Halle a odjel do centra německé opery v Hamburgu.

Obávaný kritik, zpěvák, dirigent a skladatel - Johann Matheson se stal jeho přítelem, a byl to on, který ho seznámil s anglickým prostředím, a měl později veliký vliv na jeho další umělecký vývoj. Spolu také mimo jiné odjeli do Lübecku, kde slyšeli nejlepšího varhaníka té doby Dietricha Bextehude.

V roce 1703 byl Händel v angažmá na pozici druhých houslí hamburského orchestru. Z odstupem času a historicky doložených skutečností lze říct, že měl Matheson na Händla vliv, který ho svazoval, což cítil i George sám – takže aby se vymanil z jeho vlivu, spřátelil se s básníkem a libretistou Christianem Postelem, který mu napsal text k Pašijím, které byly provedeny na velikonoce roku 1704. Uražený a zklamaný Matheson toto dílo ztrhal a krutě zkritizoval - každému, kdo oba umělce znal bylo jasné, že je poznamenaná sice osobním sporem, ale jinak správná, takže slouží i dnes, jako vzor kritického textu a rozboru hudebního díla. Oba se nakonec smířili a Matheson dokonce přijal roli v první Händelově opeře ALMIRA v roce 1705, a měla úspěch. Za měsíc s další operou NERO se úspěch opakoval a Händel si podmanil hamburskou operu na celou zimní sezónu.

Händel odjel do Itálie na pozvání velkovévody toskánského a ve Florencii, kde bylo jeho sídlo složil jen několik kantát. Nejznámější a dodnes hranou je dramatická kantáta LUCREZIA. Händel v dubnu roku 1707 přesídlil do Říma, ale jako by se tehdejší čas obrátil nepříznivě zády – v té době bylo zavřeno velké divadlo, v Itálii vypuklo zemětřesení a do třetice se vedla válka o španělské dědictví. Doporučující dopisy vévody Medicejského mu otevřely cestu do nejvyšší společnosti, kde se uplatnil především jako výkonný umělec – hráč na několik nástrojů, pověstný byl virtuozní hrou na cembalo.

Italská hudební kultura jej velice pozitivně naladila a ovlivňovala, a on napsal italskou operu RODRIGO. Úspěch mu však přinesl další dar v podobě lásky primadony Vittorie Tarquini. Plný optimismu se vydal dobýt další sídlo umění, hudby a zpěvu – Benátky, které měly na svém území neuvěřitelných osm operních scén. V té době zde žili umělci jako Alessandro Scarlatti, Arcangelo Corelli, Bernard Pasquini, Benedetto Marcello… Georg Friedrich zde získal nejedno kvalitní přátelství, i když na druhé straně se mu nepodařilo, žádné své dílo prosadit.

V Římě byl aristokracií společností vřele přivítán. Byl to také Řím, který sdružoval umělce, mecenáše, aristokracii, inteligenci a špičky vatikánského duchovenstva. Z té doby pocházejí oratoria Resurrezione, Trionfo del Tempo a hlavně sbírka - Italské kantáty, které mimo jiné zaujaly i Johanna Sebastiana Bacha. Vlastně hodně svědčí tehdejší doba o náboženské toleranci, protože Händel byl protestant, a i přesto byl vítán v kruzích nejvyššího duchovenstva. Jisté je také to, že nejednou byla snaha o jeho obrácení na tu „nejsprávnější“ katolickou víru, ale i diplomatické odmítnutí nic na jeho postavení nezměnilo.

A zpět do Neapole, kde žil téměř rok a „chytila“ jej italská lidová píseň a italské malířství.Přítelem se mu zde stal pověstný neapolský místokrál kardinál Grimaldi, který vlastnil v Benátkách krásné divadlo San Giovani Gristosomo, a s jeho přímluvou na počátku sezóny 1709 – 1710 uvedl v Benátkách svou operu Agrippina. Úspěch, úspěch, úspěch a jistý svědek vyprávěl, že byli posluchači jako šílení, výkřiky a bouřlivý potlesk byly nekonečné. AGRIPPINA byla označena za nejzpěvnější operu a brzy byla na programu celé hudební Evropy. Händel se vrátil do Hannoveru.

Podíváme-li se na některé z dochovaných obrazů, mohli bychom říct, že Händel byl silné, až obrovité postavy. Na jeho tváři se mu zračí plno vášně a citů, což bylo pro umělce jeho kalibru samozřejmé. Některé jiné kresby dávají jeho široké tváři – s parukou na hlavě i tělesnými rozměry ku podivu dojem vznešenosti, ale také čistého sebevědomí talentovaného umělce. Pobyty v Itálii, v Hamburku, nebo Hannoveru byly pro něho jen epizodami.

George Friedrich trvale zakotvil v Anglii, v Londýně a právě zde vytvořil největší část svého hudebního díla. Tento všestranný, nesmírně pracovitý skladatel napsal 46 oper na antické a barokní náměty – např.: Agrippina, Rinaldo, Radamisto, Ottone, Giulio Cesare, Tamerlano, Rodelinde, Alessandro, 32 oratorií, která se s postupně stala hlavním oborem jeho činnosti. Také láska ke sborovému umění, a možnost působivých gradací ve velkých hudebních plochách,schopnost komponovat a záliba pro zhudebňování příběhu z oblasti biblických nebo i světských příběhů – to všechno skladatele vedlo k tvorbě oratorií. Síla uměleckého účinku a dramatičnost mu tak zajistila místo v hudebních dějinách, na koncertních pódiích, operních scénách, nebo na kůru za varhanami.

Oratorní díla Izrael v Egyptě, Samson, Saul, Belsazar, Juda Makabejský, Mesiáš aj. patří dodnes – vedle skladby instrumentální odborně řečeno hudebním jazykem - concerti grossi, varhanní koncerty, cembalové a jiné sonáty, suity - Vodní hudba a Hudba k ohňostroji – k tomu nejcennějšímu, co vznikalo v období vrcholného Baroka.
Svou hudbu Händel často tak hluboce prožíval, že byl údajně nejednou přistižený, že mu tekly slzy. Schopnost okouzlit a podmanit si posluchače nejen hudbou, ale i hrou si uschoval až do posledních let svého života, když byl slepý.

George Friedrich Händel zemřel 14. 4. 1759 v Londýně ve věku na tehdejší dobu úctyhodných 74 let.

Marta Holubová-claraBow

Autor: clara.bow

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Georg Friedrich Händel

Händel Georg Friedrich

Jan Václavík

Václavík Jan

Vladimír Polívka

Polívka Vladimír

Die Spätzünder 2 - Der Himmel soll warten

Die Spätzünder 2 - Der Himmel soll warten
Die Spätzünder 2 - Der Himmel soll warten

Plameny vášně (Pasión de gavilanes)

Plameny vášně
Pasión de gavilanes

Dannyho parťáci (Ocean's Eleven)

Dannyho parťáci
Ocean's Eleven

Akira Kurosawa

Kurosawa Akira

Znovu 20 (Younger)

Znovu 20
Younger

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Prokletý ostrov (Shutter Island)

Prokletý ostrov
Shutter Island

Braňo Mojsej

Mojsej Braňo

Naposled navštívené:
Georg Friedrich Händel

Händel Georg Friedrich

Jan Václavík

Václavík Jan

Vladimír Polívka

Polívka Vladimír

Die Spätzünder 2 - Der Himmel soll warten

Die Spätzünder 2 - Der Himmel soll warten
Die Spätzünder 2 - Der Himmel soll warten

Plameny vášně (Pasión de gavilanes)

Plameny vášně
Pasión de gavilanes

Dannyho parťáci (Ocean's Eleven)

Dannyho parťáci
Ocean's Eleven

Akira Kurosawa

Kurosawa Akira

Znovu 20 (Younger)

Znovu 20
Younger

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Prokletý ostrov (Shutter Island)

Prokletý ostrov
Shutter Island

Braňo Mojsej

Mojsej Braňo