Obsah filmu Největší české mýty
1. Tajemství hory Blaník: Tajemná hora, která má být jedinečnou a neopakovatelnou součástí našich pověstí. Je ale pověst o Blaníku i o vojsku, které v jeho útrobách dřímá a vyrazí, až bude zemi nejhůř, opravdu jedinečná? Kde se tato pověst vzala a vypráví se pouze o Blaníku? A co víc, jde vlastně vůbec o českou pověst? Vydejte se s námi za tajemstvím hory Blaník.
2. Vznik republiky: extrémista Masaryk: Jak a kdy vlastně vzniklo Československo a kdo byli lidé, kteří za jeho vznikem stáli? Byl třeba Masaryk opravdu dlouhodobě vnímán jako ten, kdo by se mohl stát hlavou státu? Byl Beneš hybnou silou a Československo by bez něj nevzniklo?...
1. Tajemství hory Blaník: Tajemná hora, která má být jedinečnou a neopakovatelnou součástí našich pověstí. Je ale pověst o Blaníku i o vojsku, které v jeho útrobách dřímá a vyrazí, až bude zemi nejhůř, opravdu jedinečná? Kde se tato pověst vzala a vypráví se pouze o Blaníku? A co víc, jde vlastně vůbec o českou pověst? Vydejte se s námi za tajemstvím hory Blaník.
2. Vznik republiky: extrémista Masaryk: Jak a kdy vlastně vzniklo Československo a kdo byli lidé, kteří za jeho vznikem stáli? Byl třeba Masaryk opravdu dlouhodobě vnímán jako ten, kdo by se mohl stát hlavou státu? Byl Beneš hybnou silou a Československo by bez něj nevzniklo? Podívejte se s námi na to, co předcházelo vzniku Československa a jak byli vnímáni pozdější otcové zakladatelé v době, kdy je znal jen málokdo.
3. Vznik republiky: revoluce kvůli novinovému článku: Jak a kdy vlastně vzniklo Československo? Většinou víme, že 28. října 1918, ale detaily zná jen málokdo. Ukážeme vám, co předcházelo vzniku republiky, kdo měl největší šanci stát se prezidentem a především, který byl ten osudný moment, kdy republika opravdu vznikla.
4. JZD Slušovice, zázrak nebo mýtus: Slušovice se staly v osmdesátých letech legendou a jsou jí vlastně do určité míry dodnes. Byl tento projekt ale opravdu tak úspěšný ekonomicky nebo spíš politicky? Mohly být Slušovice příkladem pro socialistické hospodářství nebo spíš ukázkou toho, jak byl systém ve druhé dekádě normalizace zkorumpovaný? Ukážeme vám příběh Slušovic tak, jak jste ho doposud neměli šanci vidět.
5. Československé výrobky chtěli všude: Naše výrobky se před rokem 1990 nejen skvěle ve světě prodávaly, ale byly i velmi ceněné a žádané. Je tato představa odrazem reality nebo jen mýtem, který rádi udržujeme?
6. Prezidentský mýtus: Prezident je pro nás, oproti řadě jiných zemí téměř nedotknutelnou ikonou. Kritika tohoto úřadu je pro řadu z nás téměř nemyslitelná a byť jen myšlenka na odvolání prezidenta nebo jen omezení jeho pravomocí, vyvolá okamžitě řadu sporů. Kde se ale náš vztah k prezidentovi a k prezidentskému úřadu vlastně vzal?
7. Lidice jsou výjimečné: Lidice. Jeden z definujících prvků poválečného Československa. Každý rok si připomínáme lidické události a mnohdy nejspíš nepochybujeme, že jsou v historii lidstva svou brutalitou výjimečné. Je ale osud Lidic opravdu tak výjimečný, jak si myslíme?
8. Praotec Čech: Má být zakladatelem našeho národa. Čtou si o něm děti a v jeho existenci věří i řada dospělých. Je přesně tím, kdo vystoupal na památnou horu Říp a právě na ní se stal zakladatelem českého národa. Zbývá pouze jedna jediná otázka. Je vůbec nějaká šance, že někdo takový opravdu existoval?
9. Jan Hus: Jan Hus. Asketický, hrdina, který bojoval za svou pravdu. Tak vidí Husa většina českého národa. Realita ale byla přeci jen trochu jiná. Jaký tedy byl Jan Hus doopravdy?
10. Češi nejsou rasisté: Slýcháme to v posledních letech vlastně skoro stále. Češi nejsou rasisté, Češi nejsou xenofobní. A vlastně často nepochybujeme o tom, že je to pravda. Jak je to ale s naším rasismem a s naší xenofobií doopravdy?
Zdroj: CS Film < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Bez komentáře :-).
Přidat komentář jako první.