Obsah filmu Velká vlastenecká válka
1. série obsahuje 8 dílů (2010) na ni navazuje druhá série 10 dílů (2012).
Ruský dokumentární cyklus Velká vlastenecká válka.
Cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941-1945 na Východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přeci jen na oněch "hliněných nohách". Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou dvou stran i zbraně, které bojující armády používaly
Plán Barbarossa. 22. června 1941 zaútočila Třetí říše...
1. série obsahuje 8 dílů (2010) na ni navazuje druhá série 10 dílů (2012).
Ruský dokumentární cyklus Velká vlastenecká válka.
Cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941-1945 na Východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přeci jen na oněch "hliněných nohách". Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou dvou stran i zbraně, které bojující armády používaly
Plán Barbarossa. 22. června 1941 zaútočila Třetí říše se svými spojenci na Sovětský svaz. Decimovaná Rudá armáda ustupovala na Východ a zdálo se, že plány nacistů mají velkou šanci uspět...
. < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 15.9.2021
jen tak bokem...
Jako malá holka jsem v letech 1976-78 několikrát pobývala s rodiči v přímořském německém městě Rostocku. Jezdívala tam s námi i mamčina kolegyně, která tam měla známou (a možná i nějakým způsobem příbuznou) rodinu. Byli to Němci, ale jmenovali se Hlawickovi a pocházeli z Litoměřic. Starý pan Otto mému tátovi vyprávěl, jak ho hned na začátku války coby devatenáctiletého kluka naverbovali do Wehrmachtu, se kterým prošel Polsko i Ukrajinu a dostal se až k Moskvě, kde mu omrzly nohy natolik, že o ně přišel. Ani pak se uniformy nezbavil a až do konce války sloužil v litoměřické telefonní ústředně. Ke vzpomínkám na spálené vsi a hromadné popravy jejich civilních obyvatel na ruském území mu tak přibyly ještě další smutné zážitky z terezínského ghetta a Malé pevnosti. Říkal prý, že když do města v květnu 1945 přijely ruské tanky, vůbec nepředpokládal, že by po tom všem, co viděl, zažil a dělal, mohl zůstat naživu. Nakonec se jemu ani jeho rodině nic nestalo, nějaký čas si pobyli v celách Malé pevnosti a koncem roku mohli Litoměřice opustit. Usídlili se pak právě v Rostocku, ale to trauma z válečných dnů ho pronásledovalo až do hrobu. Bylo prý vidět, jak moc ho ta jeho krvavá minulost opravdu trápí... Válka je opravdu vůl.
Hodnocení:
Přidáno: 19.12.2015
Pro Curila
Českoslovenští vojáci byli první spojenci Rudé armády a 1. čs. samostatný prapor v SSSR byl první zahraniční jednotkou bojující proti Wehrmachtu na východní frontě. Proto jsme byli chápáni velením RA jako spojenci. Při osvobozování ČSR byli vojáci RA přísně zavázáni chovat se jako spojenci, ne dobyvatelé. Přesto se ale našli takoví, kteří nedbali a dopustili se násilí či krádeží. Při zjištění ale byly tresty drakonické. Proto ani čs. občané některé drobné prohřešky vojáků RA nehlásili, protože moc dobře věděli, co by takové vojáky čekalo. Takže k excesům docházelo, ale v minimálním měřítku. Kdo by taky riskoval život pro králíka či slepici. Mimochodem, proč by brali to, co jim vděční občané rádi dali. Nejsou všichni nevděční, Curile!
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.5.2014
Na to jednoduše nelze nereagovat. Pán se svou chorobnou nenávistí ke všemu ruskému, si zřejmě asi vůbec neuvědomuje co píše, jinak si nedovedu vysvětlit jeho komentář. To, že se na konci války znásilňovalo, je historicky ověřený fakt. Jistě, byla to věc nízká a špinavá, RA si tak sama poplivala svou pověst, ale to, že za obrovských obětí osvobodila Evropu , a čím vším si při tom musela projít, je známo také. Stejně jako to, že německé ženy a dívky byly znásilňovány i ostatními spojeneckými vojáky, jen se to tolik neprezentuje, což ovšem neznamená, že se to nedělo. A jen pro připomenutí, ten rozpínavý národ byl napaden, a to, co bylo pácháno na jeho civilním obyvatelstvu, je záležitost tak tragická a traumatizující, že to zcela logicky u některých vzbudilo touhu po pomstě…Nicméně souhlasím s tím, že primitivů tu žije dost…
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 10.5.2014
Znásilňování a vyhlazování civilního německého obyvatelstva na dobytých území v Polsku a bývalém Prusku, jak sami naznačují ruští dokumentaristé ve svém vlastním dokumentu. Rozpínavý ruský národ se dodnes nezměnil, což vidíme na současné politické situaci. Běžná praxe byla, že stálo dvacet ruských vojáků ve frontě u příkopu, kde postupně znásilňovali patnáctiletou německou dívenku. Vypalování domů a ničení majetků a věcí, které v životě neviděli, bylo na denním pořádku. Davaj časy! I moje babička mi vyprávěla, jak při osvobození znásilnili její sestru, zabili všechny kuřata, králíky a co nemohli unést nebo odvést, zastřelili a zároveň zapálili chlév a stodolu. A to byli v Čechách a existovala demarkační čára. Chraň nás pánbůh od Rusa! Primitivů tu žije i tak dost.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 7.1.2012
Poutavý dokument z dílny ruských autorů. Převážná část dokumentu je hraná, obohacená o slušnou počítačovou animaci, která nahrazuje nedostatek dobových záběrů a dolaďuje celkovou ilustraci děje. Většinu informací sice již člověk může znát z předchozích válečných dokumentů, ale i zde se máte šanci dozvědět hodně zajímavých okolností války. Celkově se jedná o velmi komplexní a dostatečně objektivní dílo.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 8.12.2011
Seriál, který stojí za to. Tvůrci ukázali počítačovou technikou nejen boje, ale i početní sestavy jednotlivých vojsk, složení zbraní a plány jednotlivých operací. Jsou tady představováni i jednotlivé osobnosti druhé světové války, jak němci tak rusové. Na seriálu je vidět, že největší boje a tíhu války neslo Rusko, přes které se tato válke přehnala tam a zpět. Je tu použito něklik dokumentárních záběrů jak z německé tak i z ruské strany. Dá se říct, že tento seriál je nestranný.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 25.11.2011
Vydařený válečný seriál s chytlavou hudbou a dobrou atmosférou, kdy německá hlášení jsou doprovázená německým hlasem na pozadí a ruská ruským s doprovodem melancholické a horové hudby. Ale trochu mi vadí glorifikace ruských ovoboditelé, kteří nás osvobozovali čtytřicet let i přes naše protesty, takže ačkoliv jsem vděčný za 1945, tak jsem to zase maže 1968, takže mám k nim neutrální postoje, ale seriál si nezaslouží neutrální pětku.....
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.11.2011
Dobře kvalitně natočené...
Můžu srovnávat se seriálem z r.1978,http://www.fdb.cz/film/40717-velka-vlastene cka-valka.html
Srovnání dopadá tak, že seriál z r. 2010 přináší divákovi více počítačových možností źnázornní bitev, zatímco seriál z r. 1978 přinášel autentické záběry kameramanů z krvavých, drastických bojů druhé světové války. Pro zájemce o historii jsou přínosné oba seriály. Uvidí v nich nadlidské úsílí vojáků Rudé armády, bez jejíhož hrdinství by zde nikdo z nás nebyl(vzpomeňme co plánoval Heydrich a jemu podobné zrůdy s českým národem) a nebo by část Čechů, která by přežila, byla otroky panské nadřazené rasy, za kterou se Němci v počátku čtyřicátých let minulého století považovali. Všem padlím vojákům Rudé armády patří velký dík.
Reklama
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film