Obsah filmu Golet v údolí
Snímek režiséra
Zena Dostála GOLET V ÚDOLÍ vznikl podle stejnojmenné povídkové knihy
Ivana Olbrachta, která poprvé vyšla v roce 1937 a která je posledním původním dílem známého českého prozaika a publicisty. Scenáristka
Jana Dudková vybrala ze tří povídek dvě první (Zázrak s Julčou a Událost v mikve), jež jsou na rozdíl od balady O smutných očích Hany Karadžičové laděny do laskavého humoru. Obě prózy jsou ve filmu propojeny do plynulého toku vyprávění. Jednoduchý děj zachycuje příběh...
Snímek režiséra Zena Dostála GOLET V ÚDOLÍ vznikl podle stejnojmenné povídkové knihy Ivana Olbrachta, která poprvé vyšla v roce 1937 a která je posledním původním dílem známého českého prozaika a publicisty. Scenáristka Jana Dudková vybrala ze tří povídek dvě první (Zázrak s Julčou a Událost v mikve), jež jsou na rozdíl od balady O smutných očích Hany Karadžičové laděny do laskavého humoru. Obě prózy jsou ve filmu propojeny do plynulého toku vyprávění. Jednoduchý děj zachycuje příběh chuďase Bajnyše, který málem přijde o svou zedřenou kobylku Julču, a události, spojené s neblahou okolností, kdy ve venkovské posvátné lázni mikve je málo vody, a proto se v ní nemohou konat talmudem nařízené očistné obřady. Tvůrci filmu se soustřeďují na idylický popis prostředí v horské vísce Polaně (golet = židovská osada v cizorodém okolí, též vyhnanství) na tehdejší Podkarpatské Rusi a na vykreslení života jejích rázovitých obyvatel, chasidských Židů. V centru pozornosti jsou početné rodiny tří přátel, Bajnyše Zisoviče, Mojšeho Kahana a Pinchese Jakuboviče. Děj je provázen smířlivým komentářem vědoucího vypravěče. Snaha autorů postihnout s přiznanou dávkou nostalgie dávno zmizelý svět židovské komunity se projevuje v každé složce filmového díla, především však v obrazech kameramana Juraje Šajmoviče a v hudbě Luboš Fišer s židovskými písněmi a popěvky. Snímek nijak nepopírá své původní určení pro televizní obrazovku. Natáčel se ve Svobodných Hamrech a ve skanzenu Veselý Kopec u Chrudimi a objevuje se v něm Josef Kemr ve své poslední filmové roli.
Tomáš Bartošek, Filmový přehled 1995/5 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (5)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 15.5.2020
Bohužel mé znalosti židovského náboženství, kultury a zvyklostí jsou jen povrchní a zprostředkované takže nedokážu dost dobře posoudit jestli toto filmové zpracování literární předlohy I. Olbrachta odpovídá realitě nebo jde-li o nějaký nesmysl. Chybí tak i jakákoli zpětná vazba pro posouzení autenticity a úrovně hereckých výkonů. Mohu tak hodnotit jenom profesionální úroveň tohoto filmu a ta je řekl bych víceméně standardní. Scénář se mi zdá být solidní, kamera citlivě vedená a obsazení dobré. Asi to nikoho neurazí ale nic mimořádného v tom nevidím. Navíc je tu určitý problém v tom, že cílová skupina pro tento snímek je dost úzká. Takže z toho mála co mohu objektivně posuzovat se mi to jeví jako slušný průměr.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 12.3.2018
Četl jsem knihu a viděl film. Jsem upřímně rád, že jsem se nenarodil do této komunity. Když jsem v knize četl o Polanské mikve a o bahýnku usazeném na dně mikve, které tam vznikalo po léta omývání předešlých generací. Bylo to na šavli :-). Film i kniha je pro mě jednoznačně přínos. Pomáhá mi vážit si výsady, že mohu žít západní styl života a to není málo. Hodnotím vysoko i přes to, že film tak nějak dodetailu neukazuje tu pravou špínu a chudobu onoho bohem zapomenutého kraje, tak jak to líčí kniha.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 17.12.2017
Je velká škoda, že Zeno Dostál natočil jen tak málo filmů, mezi které patří Golet v údolí k těm nejlepším. Poetické vyprávění o lidech, kteří žiji ve své židovské osadě někde na Podkarpatské Rusi po První světové válce a o jejích zvycích má půvabnou atmosféru, které krásně ladí hudba Luboše Fišera a lahodí vypravěčský hlasový projev Lubora Tokoše. Předlohu Ivana Olbrachta zpracovala Jana Dudková, Josef Kemr si střihl svoji poslední filmovou roli a Markéta Hrubešová opět ukázala svoje ukázková ňadra a krásnou postavu.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 3.9.2016
Snad zajímavé nahlédnutí do života této podivné komunity, která má plnou hubu Boha, ale i navzájem mezi sebou se šidí, lžou si a okrádají se. Herci odvedli velmi slušnou práci, i když role nebyly nijak náročné. Dá se na to dívat, ale podruhé tak za pět let a to se říká, kdo ví jestli.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 8.11.2015
Brano, Brano, ty ženo telesná
Nejde tu asi o nejaký výnimočný a ucelený príbeh, sú to skôr čriepky drobných príbehov rôznych postáv, spoločné majú to, že sa odohrávajú v židovskej osade niekde v Karpatoch. Preto práve výnimočným robí film nazretie do, pre nás dnes exotického, života a zvykov Židov medzi dvoma svetovými vojnami. Je to zaujímavé, všetky tie ich svojské zvyky, príkazy, obyčaje. Ďalej nemajú chyby postavy, kde hlavne sa mi páči Jan Hartl ako Pinches Jakubovič. No a tie drobné príbehy sú podané takým sympatickým a jemným humorom. Teda dej nie je vždy nabitý a akčný, to tu nečakajte, plynie pomaly, ale niektoré zápletky boli špičkové. Či už zaujímavý vzťah Jakuboviča a jeho náruživej ženy Brany (väčšinnou to býva naopak - "stálo ti tých sedem dní za to?" a on sa usmieva). Príchod rabína ("kdo myslíš, že má toľko času čakať, až sa uráčiš s tým chcípakom prísť" myslené koňa a následovný pohľad rabína). No a nakoniec najluxusnejšia čriepka filmu, keď krásna panička Markéta Hrubešová hovorí, že je "mäso bez krve", tak to veruže nie, keď to božské telo ukáže slniečku, tak je práveže hlavne krv a mlieko
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 31.8.2015
Příběh jsem nepochopil, vlastně jsem to celé nepochopil od samého začátku. Pak se mi to ale začalo stupňovat, ale kdybyste se mě někdo zeptal, o čem film byl, nedokázal bych odpovědět. Na film jsem se vydržel dívat dlouho. Co stojí za velké plusové body je výkon Ondry Vetchýho a nádherná ženská těla slečen Markéty Hrubešové a Mahuleny Bočanové. Jinak by film stál na pokraji propasti a rozhodně by se neudržel.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.1.2012
Takhle natočit židovskou obec, obyčeje a dění, humor i bídu, a k tomu ještě perfektní herecké výkony.. klobouk dolů.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 29.7.2009
Precizně zpracovaný film z (pro většinu z nás) exotického prostředí zapadlé židovské vesničky na samém konci prvorepublikového Československa. Někde jsem četla, že po dobu natáčení celý štáb dodržoval židovské zvyky a tradiční způsob života této komunity. Řekla bych,že na výsledku se to projevilo - a to velice kladně. Je vidět, že se herci se svými postavami sžili přímo dokonale...
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 27.8.2008
Film, který se asi bude líbit hodně málo lidem. Ale těm, kterým se bude líbit, se bude líbit ne málo, ale hodně. Úžasná freska zobrazující všední starosti spojené s nezměrnou chudobou a těžkou prací židovského obyvatelstva zakarpatské vesničky, ale i jeho radosti povolené židovskou vírou, a někdy i užívané za zády všemohoucího. Příběh plyne zvolna, na drobné nešvary se tvůrce dívá vlídně, s lehkou nadsázkou a pochopením pro slabost člověka. Film je korunován skvělým hereckým výkonem Ondřeje Vetchého a Jana Hartla.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 16.8.2004
Svým námětem netradiční film, který asi nezaujme každého. U mě se mu to nepovedlo.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film