Obsah filmu Happy End
Všechno se děje pozpátku: ostří gilotiny se zvedne a odsouzencova hlava opět sedí na krku - tak začíná komedie naruby o řezníkovi, který pomstil manželčinu nevěru. Jen tímto způsobem mohli autoři dojít k žádoucímu šťatnému konci. Zajímavý nápad nestačil na dlouhometrážní komedii. Nejméně zdařilý film režiséra O. Lipského, u diváků prakticky propadl.
Březina Václav/Lexikon českého filmu
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
hudba:
kamera:
střih:

Distributor v ČR: |
Ústřední půjčovna filmů |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Jazyková verze: |
česká |
|
|
Distribuční verze: |
česky |
|
|
Zvuk: |
mono |
|
|
Obnovená premiéra v ČR: |
21.12.2023 |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Happy End >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 23.12.2022
Co k tomu říct? Naprostý unikát v československé filmové tvorbě. Geniální nápad, geniální provedení. Hračička Macourek a mistr Lipský. Nenapodobitelné. Hodila by se i škatulka horor.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 2.5.2020
Tak nevím co se na tom mohlo, komu líbit. Mi to lezlo na nervy už po deseti minutách. Přesto jsem se díval až do konce, ale jen z povinnosti, jinak bych to prostě nedal. Bohužel nedávám ani jedno plus hercům, i když to nezahráli špatně. Možná by si těch deset procent zasloužili.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.12.2011
Dobrý režijní výkon a docela zajímavá herecká konfigurace. Celá plejáda komediálních herců v experimentu Oldřicha Lipského jee na 100% svého výkonu. Herecký výkon Menšíka je hlavním spojovacím materiálem celého filmu.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.11.2011
Film je zjevně inspirován jistým žertovným fejetonem od Jana Nerudy s názvem "O šibřinkách a o novém světě".
Vyprávět nějaký příběh pozpátku není vůbec neobvyklé. Ale zatímco jiné filmy se sice - řečí kvantové fyziky - přesunou do jistého kvantového pole v minulosti, ale potom v tomto časoprostorovém kvantu už běží čas po jistou dobu zase normálně kupředu, originalita tohoto filmu spočívá v tom, že příběh sice plyne pozpátku, ale zachovává přitom dál také zpětný běh času. Je zajímavé, že takto veškeré dialogy, monology i příběh sám dávají pořád smysl, dokonce často zcela nový, překvapivý a také vtipný, dvojsmyslný, zábavný i nutící k zamyšlení. Smrt se tak stává vlastně vstupem do života, rozchod shledáním a narození odchodem ze života. A my cítíme, že i přes svou zřejmou absurditu to má přece jen svou zvláštní logiku. Svou smrt jsme si vysloužili svým narozením. To, myslím, říkal už Buddha.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.4.2011
Celkom dobrý film, výborné obsadenie, fantastický Menšík, vtipné hlášky, ale bohužiaľ ten dej "pospátku" mi nejako nerezal. Nemôžem tvrdiť, že by som sa niekedy v budúcnosti na tento film tešil.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 16.1.2011
Lipský a Macourek - kdo jiný by v tehdejší době mohl natočit takhle provedenou hříčku filmu. STojí to za koukání... jen doufám, že se toho nezmocní američani a neudělají proboha nějaký remake...
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 30.8.2010
Happy end
Škoda, že je tento vynikající snímek Oldřicha Lipského dnes téměř neznámý. A přitom se množstvím humoru vyrovná kterékoliv dnešní komedii.
Vladimíra Menšíka mám moc rád (po mamince jsem podědil podpis spolu s autokresbou!), jeho styl hraní je mi velmi blízký. Navíc se zde objevuje řada dalších českých star, kromě Obermaierové i třeba Abrhám, Růžičková, Zázvorková...
Nápad vytvořit svět, kde se vše odehrává pozpátku je tak ojedinělý a neotřelý, že se divím, že ještě nikde nebyl znovu použit (viděl jsem ho snad jen v jedné epizodě "Červeného trpaslíka"). Filmaři v tomto případě přeběhli dobu a stali se futuristy, kteří by dnes bodovali na nejrůznějších filmových festivalech (podle komentářů i ve své době byli oceňováni, avšak pouze v zahraničí). Takže vzdávám holt této svižné, krátké absurdní skoro až grotesce a těším se někdy na její opětovné zhlédnutí (v současné době jsem snímek viděl již třikrát a pořád mě neomrzel). Škoda jen, že ji v televizi moc nedávají (myslím že jsem ji vůbec v programu ještě neviděl).
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 13.11.2008
Roztomilá hříčka s příjemně krátkou stopáží. Protože kdyby to natočili Amíci jako tříhodinovej epos, jak mají ve zvyku, nebylo by to stravitelné. Takhle je to velmi příjemná podívaná, o které budete ještě dlouho přemýšlet. Happy End vyžaduje zvýšenou pozornost, protože v opačně pojatém ději se i dialogy odehrávají pozpátku a jestliže otázka následuje až za odpovědí, můžete se snadno ztratit v ději. Přesto i v tomto pořadí, kdy cítíte logickou návaznost, občas i v opačném sledu vykrystalizuje z dialogů kouzelná hříčka, nad kterou jen žasnete; scénář musel dát nepochybně dost práce. Scéna, kdy žárlivý manžel likviduje byt a milence své ženy, je odkazem k němé grotesce. V 60. letech by to byla otřepaná scénka, ale v tomto pojetí je neodolatelná. A nakonec, je příjemné podívat se na mladou Jaroslavu Obermaierovou v době, kdy ještě nehrála uštěkané domovnice.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.11.2005
Konec dobrý, všechno dobré!
Konec. Ústřední půjčovna filmů uvedla... Hlava Vladimíra Menšíka vyskočí z popravčího koše, vyroluje až nahoru ke gilotině, cvak - a život může začít. Hrůzostrašná vražednická truchlohra běží pozpátku, aby bylo dosaženo kýženého happyendu. Od začátku (konce?) je jasné, že tahle rozkošná magořina nemohla vzejít odjinud než z psacího stroje Miloše Macourka. Už v roce 1898 se pražští diváci mohli potrhat, když jim Jan Kříženecký promítl Žofínskou plovárnu, krátký film, kde díky zpětnému chodu promítačky lidé ´komicky´ vyskakovali z vody. Ale Happy End jde mnohem dál: vytváří paralelní svět, kde je rakev inkubátorem, kojení robátka jeho dojením a brutální čtvrcení půvabné žínky scelováním dodané figuríny. Dialogy se ve zpětném gardu mění v dadaistické absurdity a to vše korunuje Menšíkův komentář, naivně glosující tu krvavou historii očima čerstvě narozeného. Publikum tehdy nebylo na podobné experimenty připravené a česká kritika nad Happy Endem ohrnula nozdry, zatímco prestižní americký časopis Variety ho zařadil mezi deset největších senzací sezóny. ;-) 90 %
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 29.1.2005
A máme tu opäť jeden z doma takmer neznámych a nedocenených filmov.Tento experiment je príťažlivý hlavne z vizuálnej stránky/horšie je to už s kostrbatým prerozprávaním"druhého"deja,ale aj tu sa nájdu pekné miesta-napr.dialógy typu odpoveď-otázka/a o jeho kvalitách hovorí fakt,že v roku 1969 získal spolu s Bláznivou kronikou na MF fant.filmov a horrorov v Sitges cenu za najlepší film.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film