Obsah filmu Katyň
K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a...
K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu.
Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy Katyń: Post Mortem spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. V Polsku Katyň získala významné ocenění v podobě sedmi Orlů, udělených v kategorii nejlepší film, za kameru (Pawel Edelman), kostýmy (Magdalena Biedrzycká, Andrzej Szenajch), hudbu (Krzysztof Penderecki), scénografii (Magdalena Dipontová), zvuk (Jacek Hamela) a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Danuta Stenka). Snímek byl také v roce 2008 nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a získal řadu dalších cen na zahraničních festivalech.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (6)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
hudba:
kamera:
střih:

Distributor v ČR: |
Bontonfilm Česká republika |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Distribuční verze: |
s titulky |
|
|
Zvuk: |
Dolby Digital (SDDS/DTS) |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Katyň >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 3.7.2018
K filmu napíši jen toto. A pozor bude to spoiler jako kráva. Po první hodině nudy jsme se dostali konečně k jádru pudla. A zde padne jen několik zmínek. Jako prostě že se nic nestalo, jen to a to, a hotovo. Tak jsem si řekl, no dobře, zas to bude později podáno třeba jako retrospektiva, nebo nějakým jiným uměleckým ztvárněním. A bylo. Jenže to už jsem byl naprosto mimo nudou. O těch hlavních aktérech nikde skoro nic. Jen o jejich příbuzných a známých. Takže pokud měl ten závěr působit sugestivně, vytratilo se to naprosto nudným dějem předtím. A navíc, kdy se měl divák ztotožnit se zavražděnými? Ne. Celé je to špatně natočeno a pokus o umění se do mého vkusu netrefil. Proto nula. Ono to vůbec bylo celé takové suché, nezajímavé, nevzbuzující pozornost.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 26.12.2012
Kdo čeká heroicky zaměřený válečný spektákl "á la" vojín Ryan, bude zklamán. Přesto zde hrdinové jsou, respektive hrdinky - trpící a čekající na své syny, muže a bratry,aby v míru opět trpěly pro pošpinění památky svých mrtvých obrovskou lží,na kterou odmítají přistoupit. Muži, o kterých film vypráví, nemaji ani tu možnost si své hrdinství vyzkoušet. Přežijí jen ti spolupracující, ale výčitky a stud jim po válce nedávají mnoho nadějí na šťastný život.
U tohoto syrového snímku prostého příkras a velkých gest mě napadlo, jestli by se vůbec měl vyučovat dějepis, počínaje dvacátým stoletím a současností konče. Není to všechno jedna velká lež, kde se jen přehazují strany podle potřeby a aktuální politické situace? Možná by se měla stanovit nějaká lhůta, ve které by se přečkalo, až jak se to vyvrbí. Smutný film.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 27.4.2012
O jednej z tienistých stránok dejín
Pozor, možno prezradím v komentári, čo nemám a čo by mohlo byť na škodu pre tých čo ešte nevideli. Priznám sa, čakal som trocha iný film. Priznám sa, čakal som niečo iné. Priznám sa, čakal som asi viac. Podobne ako pri Lidiciach. Je to drsný, citlivý film zachytavajúci tragickú udalosť, ale čo keď sa vám nejak extra nepáčil. Prvý problém sú zasa klasické skoky v čase. Mne to moc dobre nerobí. Ja viem, že tu sa tomu asi nedalo vyhnúť, ale mohlo sa to spraviť citlivejšie. Prvá polovica filmu pomalá, potom sa to rozbieha. Myslel som, že pôjde o psychologickejšiu drámu, avšak skôr sa v druhej polovici dočkáme krátkych epizód jednotlivých postáv, ktoré umierajú, sú zabité či väznené, alebo jednoducho miznú len preto, že spochybňujú vtedajšiu oficiálnu pravdu, ktorá im bola podsúvaná. Na druhej strane mnoho silných momentov a celkom dobre zahraná postava poručíka Jerzyho (neskôr majora). Inak očividne to bolo tak trocha robené pre oscarových kritikov, cítiť to, keď nám postavy vymenúvavajú základné informácie, tak bežné pre stredného Európana. Ale možno to je pre dnešnú mládež dobré, bohvie ako je na tom s dejepisom zo základnej školy
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 16.11.2011
Velmi smutný a depresí podbarvený snímek o tom co se stalo a pak v pozdějších letech následovalo. Jak Rusové mlžily, lhaly a Poláci musely tu jejich lež šířit protože to přece byly osvoboditelé a noví "kamarádi" Bohužel to byla realita nejen v Polsku a posledních cca 15minut je dechberoucí podívaná ze které se chce zvracet! Promiňte mě - Zasraný Rusáci!!!Ano Voglick má nějaké špatné info o tomto masakru!!
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 10.10.2010
stinná stránka polské historie
Téma, o kterém bylo napsáno spoustu knih a natočeno nemálo filmů, i když doposud pouze dokumentárních. To vše však pouze v posledních dvaceti letech. Neznám jiné téma, které by vydrželo být tak dlouhou dobu po válce tabu. To tabu z toho vytvořili sami Poláci a přestože nejsem historik, dokážu si představit, že to bylo na základě „přátelského doporučení“ sovětské strany. Je pravdou, že se Rusové nikdy oficiálně neomluvili, pouze Michail Gorbačov v tehdejší euforii glasnosti přiznal za masakr vinu Sovětského svazu. Ale i on vzápětí couvl a zabránil vydání dokumentů, utajovaných KGB. Naštěstí se tomuto tématu dlouhodobě věnuje několik historiků (jedním z nejagilnějších a nejdůslednějších je i náš historik Mečislav Borák), a z výsledků jejich hledání pravdy je více než přesvědčivé, kdo byl strůjcem celého masakru. Já si na rozdíl od jiných hodnotitelů myslím, že hrůza celého filmu je dána právě tragikou jednotlivce a dalšího osudu jeho pozůstalých. Ta rodinná tragédie pronásledující zainteresované i dlouhá desetiletí po skončení války, to je to, z čeho mi nejvíce běhal mráz po zádech. A to byl jedinec. Vynásobte si to počtem obětí a dojdete k něčemu, co stejně nemůže nikdy váš mozek pojmout. Je to prostě nemožné. Všichni se shodují na tom, že nejpůsobivější a nejstrašnější byla závěrečná scéna s popravami samotnými. Já jsem však přesvědčen, že Andrej Wajda je natolik schopný režisér, že kdyby bylo jeho cílem šokovat diváky jen aktem hromadných poprav samotných, věnoval by jim mnohem více prostoru a dokázal by přidat i na syrovosti a surovosti. Viděl jsem v polské TV rozhovor s ním o tomto snímku a vím, že jeho záměr byl nesoustředit se prvoplánově pouze na tento bod. Já tomu filmu nemohu dát jiné hodnocení, než plných deset. Pro mě byl drsný od první scény, kdy lidé prchají přes most a neví, na které straně řeky je čeká krutější osud a větší zlo. A stejně strašné byly všechny další scény, jen bylo nutné se nad nimi trochu zamyslet a pokusit se vžít do pocitu absolutní bezmoci těch obyčejných lidí. Film jsem viděl už několikrát: byl skvělý, je skvělý a pro mě vždy skvělý zůstane. A jen na závěr: vyjádřím-li se slušně, „voglickovi“ bych doporučoval raději se nevyjadřovat. Pro ni prostě platí staré české „mlčeti zlato“.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 26.6.2010
Od filmu jsem čekala víc, nebo spíš, čekala jsem jiný přístup. Působilo to na mne chladně, místy mírně zmateně, ovšem je pravda, že konec byl hodně emotivní. Snad to opravdu byl Wajdův záměr. Scéna poprav byla strašná, tím spíš, že asi věrně odrážela skutečnost. Generace Poláků si navzdory propagandě předávala informace o katyńském masakru, kdy byla Sověty vyvražděna většina poských důstojníků a inteligence a příspěvek Voglick k tomuto filmu je nejen nepatřičný, ale i velice netaktní.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.6.2010
Film mi připadal trochu chaotický, ale kupodivu mi to ani moc nevadilo. Ostatně doba, kterou zobrazuje také neoplývala jistotou a člověk nevěděl co bude zítra. Spíš mi vadí, že větší část filmu působí chladně, neosobně a nějak jsem se nedokázal ztotožnit s postavami. I když kdo ví, možná, že to byl záměr pana režiséra (asi). Film má silnější a slabší místa a zcela jistě nejlepší a nejpůsobivější je samotná poprava. Bohužel zbytek filmu už tak zajímavý není. Takže za celkový dojem dávám pouze 8 hvězdiček. Hodnotím pouze film, ne historii. Máme tady pěkný kroužek historiků – idi… ehm ... diletantů … blahoslavení chudí duchem …
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 15.5.2010
Vzhledem ke jménu režiséra i jeho osobní zainteresovanosti na tématu, šlo určitě čekat víc. Do Wajdových posledních filmů se nepříjemně vkrádá rutina a šustění papíru a je to bohužel i tenhle případ. Po většinu stopáže je vyprávění troch moc didaktické, místy nesouvislé a chladné. Ne tolik, aby to lezlo na nervy, ale dost, aby to zazdilo nějaký silnější citový prožitek. To ovšem neplatí o působivém, nemilosrdně otevřeném finále, které hodně zachraňuje. Společenská potřebnost filmu je neoddiskutovatelná, jen je škoda, že ho Wajda nenatočil ve formě jakou měl třeba u Dantona.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 8.5.2010
Záslužný filmový počin zfilmovat jednu z nejostudnějších a nejbrutálnějších událostí dějin komunistického SSSR. Od Andrzeje Wajdy jsem sice po filmové stránce čekal trochu více, ale i tak se jedná o filmovou kvalitu.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 17.4.2010
Drsný a paralyzující snímek, který by povinně měli shlédnout jak vymaštěnci, kteří popírají holocaust, tak i uctivači kultu stalinismu... Nelidská zvěrstva v době války páchána silnějším (nad)národem na porobeném obyvatelstvu bez slitování, svědomí či odpovědnosti vůči budoucím generacím. Vyvraždění intelektuálské a vojenské elity Polska začátkem dubna 1940- masové hroby v Katyni jsou jednou z největších tragédií nejstrašnějšího novodobého válečného konfliktu- tohle by nikdy nemělo být zpochybňováno ani zkreslováno! Brutální popravy kulkou do týla, bezmocné modlitby, hromadné zasypání zeminou... Alespoň morální zodpovědnost a symbolická omluva (po 70 letech už není koho potrestat) padají na bedra dnešních představitelů ruské vlády a pro Poláky je Katyň v současnosti už podruhé (letecká katastrofa z 10.4. 2010) synonymem národní tragédie a obrovské bolesti ze ztráty nejbližších...
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film